Kraków
Muzeum Katedralne na Wawelu

Zbiory mieszczą się na dwóch kondygnacjach Domu Katedralnego.Ekspozycja prezentuje wybrane zabytki ze skarbca katedralnego, jednego z najbogatszych w Polsce, a także z biblioteki i archiwum.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
W jednej z sal urządzono wystawę eksponatów związanych z papieżem Janem Pawłem II. Wśród nich jest sutanna, biret, piuska i pas, buty oraz pamiątki z licznych podróży.
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
  • Kraków. Muzeum Katedralne na Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II położone jest na wzgórzu wawelskim między Bramą Wazów a dawnym budynkiem Zamkowego Seminarium Duchownego.

Umieszczone jest w Domu Katedralnym, połączonym z dwóch czternastowiecznych budynków. Część wschodnia, przylegająca do Bramy Wazów to dawna kamienica zbudowana za czasów Kazimierza Wielkiego. Od XVI wieku należała do kolegium rorantystów kaplicy Zygmuntowskiej. Część zachodnia to dawny Dom Gotycki ? siedziba kolegium misjonarzy katedralnych.

Powstanie muzeum

W 1901 roku obydwa budynki odkupiła Kapituła Katedralna na Wawelu, w celu przechowywania zabytków pochodzących z Katedry Wawelskiej. Przeprowadzono gruntowną restaurację obiektów i w 1906 roku z inicjatywy Księcia Kardynała Jana Puzyny założono Muzeum Diecezjalne. Fakt ten upamiętniono płytą marmurową znajdującą się nad wejściem do budynku. Obok umieszczono tablice z herbami kardynała Puzyny oraz Krakowskiej Kapituły Katedralnej jako fundatorów. W ścianach muru okalającego budynek zachowano zabytkowe detale z XV, XVI i XVII wieku.

Zasługi Karola Wojtyły

W 1975 roku ksiądz kardynał Karol Wojtyła podjął decyzję o przekształceniu Muzeum Diecezjalnego na siedzibę Muzeum Katedralnego. Muzeum z nową nazwą otwarto 28 września 1978 roku przy udziale Karola Wojtyły. Było to jego ostatnie oficjalne wystąpienie na Wawelu przed wyborem na papieża. Wkrótce po tym wydarzeniu Kapituła Katedralna zdecydowała o nadaniu Muzeum Katedralnemu imienia Jana Pawła II. W jednej z sal urządzono wystawę eksponatów związanych z papieżem Janem Pawłem II. Wśród nich jest sutanna, biret, piuska i pas, buty oraz pamiątki z licznych podróży.

Pamiątki naszej historii

Zbiory mieszczą się na dwóch kondygnacjach Domu Katedralnego.Ekspozycja prezentuje wybrane zabytki ze skarbca katedralnego, jednego z najbogatszych w Polsce, a także z biblioteki i archiwum. Są to najstarsze i najważniejsze regalia oraz przedmioty związane z kultem religijnym: wyroby rzemiosła artystycznego, tkaniny, obrazy i rzeźby. Znajduje się tu wiele bezcennych i unikatowych przedmiotów. Jest włócznia św. Maurycego ( kopia Świętej Lancy Cesarskiej) ? dar cesarza Ottona III dla króla Bolesława Chrobrego z 1000 roku. Jest XII wieczny kielich z grobu biskupa Maura, relikwiarz na czaszkę św. Stanisława, tzw. skrzyneczka sycylijsko-saraceńska. Jest racjonał biskupów krakowskich z XIV wieku ? dar królowej Jadwigi. Z XVI wieku jest ornat fundacji wojewody Piotra Kmity, przedstawiający siedem scen z życia św. Stanisława. Płaszcz koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski jest z XVIII wieku. Nie sposób wszystkiego wymienić.

Dodano: 31 grudnia 2012; Aktualizacja 4 stycznia 2013;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij