Świdnica
Muzeum kupiectwa w ratuszu

Autor: Renata Majek
To jedyna tego rodzaju placówka w Polsce, a może i na świecie, odzwierciedlająca kupieckie tradycje miasta. W ratuszu zachowały się relikty kramów bogatych kramarzy, na których wybudowanie pozwolił w 1291 r. książę Bolko I.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek
Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
Możemy tu podziwiać m.in. szesnastowieczną ważnicę miejską z Bolkowa, jedyny publicznie dostępny na świecie egzemplarz wagi stołowej Rademachera oraz prawdziwą handlową perełkę – wagę do wzorcowania odważników użytkowych londyńskiej firmy Oertling.
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
  • Świdnica. Muzeum kupiectwa w ratuszu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce, a może i na świecie, odzwierciedlająca kupieckie tradycje miasta. W ratuszu zachowały się relikty kramów bogatych kramarzy, na których wybudowanie pozwolił w 1291 r. książę Bolko I.

Świdnica bowiem handlem stała. Handlowano głównie  aksamitem, atłasem, taftą, adamaszkiem, tasiemkami pasmanteryjnymi oraz zagranicznymi getrami, a także wyrobami jubilerskimi.

W Muzeum Dawnego Kupiectwa zobaczymy więc aranżację sklepu kolonialnego z początku XX wieku, gdzie obok naczyń stoją przeróżne opakowania po towarach kolonialnych: kamionkowe i blaszane pudełka na tytoń, herbatę, kawę, papierosy i wyroby cukiernicze, np. Wedla z Warszawy czy Piaseckiego z Krakowa. Możemy zapoznać się z przedwojennymi szyldami i reklamami. W tej samej sali wyeksponowano flaszki  i gąsiorki, kufle, wykonane ze szkła, kamionki i porcelany, a używane w dawnej karczmie. Idąc dalej oglądamy unikatową kolekcją miar, wag i odważników, a także narzędzia miernicze do cechowania. Urozmaiceniem tej sali jest aranżacja dawnego targu ze Świdnickiego rynku. Możemy tu podziwiać m.in. szesnastowieczną ważnicę miejską z Bolkowa, jedyny publicznie dostępny na świecie egzemplarz wagi stołowej Rademachera oraz prawdziwą handlową perełkę – wagę do wzorcowania odważników użytkowych londyńskiej firmy Oertling.

Dalej widzimy tzw. realia kupieckie, czyli przedmioty stanowiące wyposażenie sklepów, m.in. kasy sklepowe (dowiadujemy się, że pierwszą kasę skonstruowano w Ameryce  w 1892 r.), tabliczki do liczenia, kasetki na pieniądze, a także wagi monetarne, które pozwalały uniknąć oszustw podczas transakcji. Zabytki metrologiczne, a jest ich ponad 2,5 tys., pochodzą głównie z terytoriów rozbiorowych Polski, a także z Rosji, Austro-Węgier, Niderlandów, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii i z USA.

W świdnickim muzeum dowiemy się także jak wyglądała apteka z przełomu XIX i XX wieku. Są m.in. wagi i pojemniki na leki. W historii Świdnicy wsławiło się kilku znanych lekarzy, m.in. twórca dermatologii Albert Neisser.

Warto wiedzieć

Na piętrze zapoznamy się z historią Świdnicy. Jest tu najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie muzeum – Sala Rajców. Już portal drzwi wejściowych zachwyca późnogotyckimi zdobieniami. Zobaczymy m.in. makietę miasta, a na ścianach polichromie z pierwszej połowy XVI w. oraz niewielkie mauzoleum z kopiami rzeźbionych płyt tubowych założycieli księstwa świdnickiego: Bolka I oraz jego wnuka – Bolka II. Unikatem jest „świdnicka” zapinka sprzed 3 tys. lat, pochodząca z czasu kultury łużyckiej.

Dodano: 30 lipca 2011; Aktualizacja 8 września 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij