Gdańsk
Najdłuższy blok w Polsce

W Gdańsku jest osiem falowców. Siedem na Przymorzu i jeden w Nowym Porcie. Ten przy ul Jagiellońskiej 10 ma 12 klatek schodowych, a największy, przy ul. Obrońców Wybrzeża ma ich aż 16. Zajmuje cztery numery tej ulicy (4, 6, 8, 10).
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
Falowiec – nazwa pochodzi od pofalowanej, a właściwie – połamanej linii budynku.
  • Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
  • Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
  • Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
  • Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
  • Gdańsk. Najdłuższy blok w Polsce
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gdy dowiedziałam się, że będę mieszkać w gdańskim falowcu, ja, mieszkanka warszawskiego Ursynowa, byłam po prostu zachwycona. Te niezwykłe budynki fascynowały mnie od dawna, od kiedy pamiętam.

Za każdym pobytem w Gdańsku spoglądałam na nie z czystym zdumieniem. Bo kto wpadł na pomysł, by wystawić coś tak monstrualnego?

Najdłuższy z ośmiu

W Gdańsku jest osiem falowców. Siedem na Przymorzu i jeden w Nowym Porcie. Sześć z nich ma zaledwie 4-5 klatek schodowych, ich rozmiar nie odbiega więc znacząco od budowanych w różnych miastach bloków. Dwa to prawdziwe giganty. Ten przy ul Jagiellońskiej 10 ma 12 klatek schodowych, a największy, przy ul. Obrońców Wybrzeża ma ich aż 16. Zajmuje cztery numery tej ulicy (4, 6, 8, 10), a każdy numer ma swoje rozszerzenie w postaci litery. Przyszło mi zamieszkać pod 4b.

Kilka faktów

Budynek powstawał w latach 1970-1973. Zaprojektowali go Tadeusz Różański, Danuta Olędzka i Janusz Morek. Ma 10 pięter, długość 860 m, wysokość 32 m, szerokość 13 m. Mieszczą się w nim 1792 mieszkania, których żyje… około 6 tys. lokatorów (oficjalnie niespełna pięć). Dla porównania: by miejscowość mogła się ubiegać o prawa miejskie, powinna mieć ok. 5 tys. mieszkańców…  W przewadze są mieszkania małe, po 30-40 metrów.  Z ciekawostek: budynek obsługuje czterech listonoszy, jadący wzdłuż niego autobus zatrzymuje się na trzech przystankach.

Księżniczka w wielkim bloku

Falowiec ma też swoja legendę, w dodatku z księżniczką w roli głównej… Dawno, dawno temu, czyli jesienią 1991 roku odwiedziła Gdańsk księżniczka Anna, córka brytyjskiej królowej Elżbiety. W programie wizyty było spotkanie z prostym ludem. Zaproponowano więc odwiedziny u rodziny mieszkającej na 10. piętrze najdłuższego falowca na Przymorzu. Wybrano na chybił trafił, ale tak szczęśliwie czy nieszczęśliwie, że gospodarz znał angielski i bez pośrednictwa tłumacza opowiadał księżniczce, jak żyje się w takim bloczysku.  Legenda wspomina jeszcze, że o ile księżniczka wjechała na 10 piętro windą, to zeszła po schodach. Złośliwi twierdzili, że powtórnej podróży rozklekotaną i śmierdząca windą nie chciała ryzykować. Ale jak wyglądać mogła klatka schodowa wielkiego bloku w tamtym czasie, wyobrażą sobie ci, którzy takie rzeczy widzieli.

A dzisiaj?

I klatka i winda są dość czyste. Zadbany teren wokół. Z galerii (do znacznej części mieszkań wchodzi się nie z klatki schodowej a bezpośrednio „z dworu”, czyli z zewnętrznych galerii) wchodzę do nowoczesnego, słonecznego mieszkania. To zostało przebudowane; u sąsiadów (zajrzałam przez okno wychodzące na galerię) pozostał układ tradycyjny: kuchnia z oknem na galerię, dwa pokoje z balkonem od południowej strony).  Spokojnie, cicho, wygodnie. Jak w porządnym bloku w dużym mieście. Tylko wiatr hula bardziej niż na Ursynowie.

Warto wiedzieć

* Od najdłuższego gdańskiego falowca dłuższe są wiedeński Karl-Marx-Hof (1100 metrów) i rzymski Corviale (980 m).
Podjęto już starania o wpisanie falowca do rejestru zabytków. Na razie bez rezultatu.

Dodano: 28 września 2012; Aktualizacja 15 stycznia 2013;
 

Komentarze: 1

    ika, 4 października 2012 @ 18:52

    To musi być śmieszne, jechać do sąsiadki, która mieszka w tym samym domu na kawę autobusem!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Mamy już pięć lat!

Pięć lat. 3330 artykułów. Ponad 10 000 opublikowanych zdjęć. 108 autorów. 750 000 użytkowników. Dołącz do nas!

Czekamy na Twoją opinię...

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij