Warszawa
Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej

W czas reformowania państwa, który poprzedził rozbiory Polski, biskup kamieniecki Adam Krasiński sprzedał nieruchomość Komisji Skarbu Koronnego. Od tej pory był to Pałac Rzeczpospolitej, w którym aż do dziś siedzibę znajdują różne instytucje państwowe.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
Projekt pałacu sporządził najsłynniejszy z architektów działających w Rzeczypospolitej w II połowie XVII w Tylman z Gameren.
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej
 • Warszawa. Najpiękniejszy pałac Rzeczypospolitej

Pałac Krasińskich w Warszawie, wraz z ze znajdującym się na jego zapleczu ogrodem,  jest jedną z najpiękniejszych miejskich rezydencji magnackich w kraju. Projekt pałacu sporządził najsłynniejszy z architektów działających w Rzeczypospolitej w II połowie XVII w Tylman z Gameren. Pałac Krasińskich uznawany jest za jego najwybitniejsze dzieło.

Rezydencję wybudował Jan Dobrogost Krasiński. Miała ona świadczyć o zamożności i potędze rodu i od początku budziła powszechny zachwyt. Gmach zasłynął przede wszystkim balami karnawałowymi, na których spotykała się na przełomie XVII i XVIII w. towarzyska śmietanka Warszawy.

Pałac Rzeczpospolitej

W czas reformowania państwa, który poprzedził rozbiory Polski, biskup kamieniecki Adam Krasiński sprzedał nieruchomość Komisji Skarbu Koronnego. Od tej pory był to Pałac Rzeczpospolitej, w którym aż do dziś siedzibę znajdują różne instytucje państwowe. W czasie Królestwa Kongresowego pałac przeznaczony był dla Sądu Najwyższej Instancji. Nawiązuje do tej tradycji niezwykle oryginalny zielono-szklany współczesny gmach Sądu Najwyższego stojący tuż obok przy placu Krasińskich, który to plac wyłonił się z dawnego pałacowego dziedzińca.

W czasie Powstania Warszawskiego pałac zdobyli powstańcy z Szarych Szeregów i ulokowali w nim jeden z istotnych punktów oporu. Jednak 27 sierpnia 1944 r. Niemcy zbombardowali gmach i zniszczyli go doszczętnie. Zginęło w nim 27 harcerzy – żołnierzy batalionu Parasol. Do tragicznych wydarzeń wojennych nawiązuje stojący naprzeciwko pałacu niezwykle wymowny pomnik Powstania Warszawskiego. Obecnie, w odbudowanym gmachu, mieszczą się zbiory specjalne, czyli stare druki, rękopisy, grafika, kartografia i muzykalia będące w posiadaniu  Biblioteki Narodowej.

Rewitalizacja czy dewastacja?

Założenie parkowo pałacowe odzwierciedla koncepcję architektoniczna zwaną „między dziedzińcem a ogrodem”. Dziedziniec, to jak wspomniano dzisiejszy plac Krasińskich na północny wschód od gmachu. Południowo-zachodnie otoczenie stanowi rozległy park, ogród Krasińskich. Nieodłączna część rezydencji w czasach pałacu Rzeczypospolitej stała się parkiem dostępnym szerokiej publiczności. Zieleń, pozostawiona trochę sama sobie, zarosła dawne parkowe założenia. Kilka lat temu postanowiono zrewitalizować park i przywrócić mu dawny wygląd. Wybuchł skandal, bo niż tego ni z owego wycięto ponad 300 drzew, przeciw czemu protestowali i ekolodzy i okoliczni mieszkańcy. Na nic się to nie zdało. Teraz pałac od strony ogrodu zyskał nową perspektywę.

Warto wiedzieć

* Wnętrza pałacu nie są na co dzień dostępne do zwiedzania. Znajdują się w nim magazyny i pracownie konserwacji historycznych zbiorów. Nawet do czytelni zaglądają raczej naukowcy i studenci  niż publiczność z ulicy. Zwiedzanie jest organizowane tylko od czasu do czasu. Co roku wycieczki z przewodnikiem organizowane są z okazji „Imienin Jana Kochanowskiego”, czyli na ogół w weekend sąsiadujący z 24 czerwca. Warto śledzić też programy Nocy Muzeów czy Dni Dziedzictwa.

* Pałac przeszedł właśnie remont elewacji zewnętrznych. Po wyremontowaniu wnętrz, ma zostać udostępniany szerszej publiczności codziennie, jako Skarbiec Rzeczypospolitej. Będą się w nim odbywać wystawy stałe i czasowe, pokazy, warsztaty edukacyjne itp. Na razie na wielkoformatowych ekranach multimedialnych znajdujących się w arkadach pałacu od strony Placu Krasińskich przez kilka godzin dziennie pokazywane są wybrane obiekty z bibliotecznych zbiorów.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij