Powroźnik
Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi

Ta, pierwotnie prawosławna cerkiew, datowana jest na rok 1600. Jest to więc najstarsza cerkiew w polskich Karpatach. Najwcześniej powstała obecna zakrystia, bogato zdobiona polichromiami figuralnymi z roku 1607 zarówno na ścianach jak i sklepieniu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
Na obecne miejsce, wśród drzew, przeniesiono cerkiew w latach 1813-14 roku po dużej powodzi i wobec dalszego zagrożenia powodziowego. Jej teren otoczony jest kamiennym murem z bramą między wieżyczkami krytymi drewnianymi gontami. W ich niszach stoją drewniane świątki.
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
 • Powroźnik. Najstarsza wśród łemkowskich cerkwi
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W połowie 10-kilometrowej szosy między Krynicą-Zdrój i Muszyną leży wieś Powroźnik. A w niej znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej Nowosądecczyzny.

To cerkiew p.w. Jakuba Młodszego Apostoła. Jedna z kilku w okolicach tych uzdrowisk, ale najstarsza w polskich Karpatach. Położona trochę na uboczu, niemal niewidoczna przez kilka miesięcy w roku gdyż otoczona wysokimi drzewami. Jest to nie tylko stara i zabytkowa drewniana cerkiewka, ale zarazem świątynia kolejno trzech wyznań chrześcijańskich.

Osadnictwo wołoskich pasterzy

Powroźnik – już nazwa tej wsi mówi jaki zawód uprawiał któryś z jego pierwszych mieszkańców – ma kilkusetletnie dzieje. Powstał zapewne w XIV wieku, a pierwsza znana wzmianka o nim pochodzi z aktu darowizny wydanego przez króla Władysława Jagiełłę w 1391 roku. Chociaż akt lokacyjny Powroźnika wydany przez biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego pochodzi dopiero z roku 1565. I mówi o wsi ruskiej w dolinie Popradu lokowanej na prawie wołoskim. Była to wówczas, jako własność tego biskupstwa, osada służebna zamku w Muszynie. A już od około dwu wieków jednym z miejsc osadnictwa pasterzy wołoskich i ruskich, zwanych u nas później Łemkami, którzy łukiem Karpat wędrowali na północny zachód na nasze ziemie.

Najstarsza cerkiew w krainie Łemków

Ta, pierwotnie prawosławna cerkiew, datowana jest na rok 1600. Jest to więc najstarsza cerkiew w polskich Karpatach. Przy czym pierwszą, także drewnianą świątynię tego obrządku zbudowano tu wcześniej. I zapewne była nią obecna zakrystia, bogato zdobiona polichromiami figuralnymi z roku 1607 zarówno na ścianach jak i sklepieniu. Najmłodszą częścią tej świątyni jest wieża główna wzniesiona w 1780 roku. Te trzy etapy budowy widać doskonale w ich trójdzielnym układzie kwadratowych części. Do najstarszej, obecnej zakrystii z oknami i niewielką wieżyczką na spadzistym dachu krytym gontami, dobudowano z przodu, powiększając i wydłużając cerkiew, jej główną część. Również z oknami, ale nakrytą trój spadzistym dachem z cebulastą wieżą.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 1

  vick7, 9 stycznia 2014 @ 18:30

  Wiele razy, nie wiem już jak wiele – bywałem w Powroźniku. Za każdym razem – wychodziłem z cerkwi z zachwytem. Najbardziej niezwykłe są malowidła – tak we wnętrzu nawy, jak i w zakrystii. To one pozwalają datować cerkiew, datować coraz wcześniej… załączam zdjęcie z wnętrza, bo autorowi zbrakło…

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Drewniane świątynie UNESCO

Drewniane świątynie UNESCO

Na listę wpisano już osiem karpackich cerkwi, sześć małopolskich kościółków i dwa dolnośląskie Kościoły Pokoju...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij