Koszyce
Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…

Bardzo ważną datą w dziejach miasta był 7 maja 1369 r., kiedy jako pierwsze w Europie otrzymało z rąk króla Ludwika Wielkiego własny herb, przedstawiający ukoronowanego lwa otoczonego liliami andegaweńskimi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO redakcja
Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
Nad rynku dominuje największy kościół w Słowacji - gotycka Katedra św. Elżbiety (Dóm sv. Alžbety). Jest to zarazem leżąca najdalej na wschód katedra zachodniego typu w Europie.
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
 • Koszyce. Najstarsze, najpiękniejsze, naj…, naj…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To jedno z najpiękniejszych i najczęściej zwiedzanych miast Słowacji. Stolica wschodniej części tego kraju i serce Karpat Wschodnich. Przez wieki splatały się w nim wpływy słowackie, niemieckie, węgierskie, rusińskie i polskie.

Koszyce (Košice) leżą nad rzeką Hornád, u styku Kotliny Koszyckiej i Rudaw Spiskich. Pisemnie potwierdzona historia miasta sięga roku 1230. W pierwszych dokumentach występuje pod nazwą „Villa Cassa“, kolejne nazwy to łacińska „Cassovia“, niemieckie „Kaschau“, węgierska „Kassa“, a w słowackie „Košice“.

Pierwsze z własnym herbem

Przez stulecia miasto było bieniaminkiem królów i najważniejszym ośrodkiem regionu, centrum rzemiosła, kultury, edukacji i handlu. Bardzo ważną datą w jego dziejach był 7 maja 1369 r., kiedy jako pierwsze w Europie otrzymało z rąk króla Ludwika Wielkiego własny herb, przedstawiający ukoronowanego lwa otoczonego liliami andegaweńskimi. W XV w. siedmiotysięczne Koszyce były drugim pod względem wielkości po Budzie miastem ówczesnych Węgier.

Od uprzemysłowienia do stolicy kultury

Katastrofalny pożar w 1556 r. zahamował rozwój miasta, zaczął się okres upadku, wywołanego walkami z Turkami i wojnami religijnymi. O ile pod koniec XVI w. Koszyce liczyły 10 tys. mieszkańców, to w 1771 tylko 5,1 tys. Na szczęście przełom XVIII i XIX w. przyniósł zahamowanie tego procesu. W XIX w. zaczął się w Koszycach rozwijać przemysł, w 1860 i 1870 połączono miasto liniami kolejowymi z Budapesztem i Morawami. W 1910 r. w niemal 45-tysięcznym mieście przytłaczającą większość (34 tys.) stanowili Węgrzy, pozostali to Słowacy, Niemcy, Polacy, Czesi i Rusini. Dziś, co oczywiste większość mieszkańców to Słowacy, którzy nie ukrywają dumy z posiadania takiej „perły”, tym bardziej, że w 2013 r. Koszyce będą Europejską Stolicą Kultury, co z pewnością zwiększy i tak dużą liczbę turystów. A oni nie zawiodą się, bo to przepiękne miasto ze wspaniale odrestaurowaną starówką i bogatym życiem kulturalnym.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 3

  anna, 25 lipca 2011 @ 23:20

  Koszycka starówka pięknie odremontowana, zrobiła na mnie spore wrażenie. Kolorowa, ruchliwa, gwarna. I dzieje się na niej wiele – widać, że miasto szykuje się do roli Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie nią już w 2013 roku.

  kkociubka, 8 września 2011 @ 00:21

  Już się nie będę pastwić, że Koszyce są miastem ze wszech miar węgierskim, więc uwagi o najpiękniejszym rynku słowackim są co najmniej nie na miejscu. Dodam jedynie, że szkoda, że autorce umknęło, że w mieście tym przyszedł na świat wybitny pisarz węgierski Sándor Márai (ur. 11.04.1900 r., zm. 22.02.1989 r.). W Koszycach zachował się jego rodzinny dom, obok jest też jego pomnik.

  vers, 8 września 2011 @ 20:21

  Koszyce są miastem na wskroś węgierskim, Lwów i Wilno na wskroś polskimi, a Wrocław i Gdańsk na wskroś niemieckimi. Co nie zmienia faktu, że teraz Koszyce są słowackie. Można przeciw temu protestować. Tylko co z tego?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij