Zamek Spiski
Największe obronne gruzy w Europie

Zamek Spiski (Spišský hrad) to największe średniowieczne ruiny w Europie Środkowej. Wznoszą się na wzgórzu ponad miejscowością Spiskie Podgrodzie. Razem ze Spiską Kapitułą i Żehrą został wpisany na listę UNESCO.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
Zamek Spiski (Spišský hrad) to największe średniowieczne ruiny w Europie Środkowej. Wznoszą się na trawertynowym wzgórzu ponad miejscowością Spiskie Podgrodzie. Razem z miasteczkiem oraz ze Spiską Kapitułą i Żehrą zostały wpisane na listę UNESCO.
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
  • Zamek Spiski. Największe obronne gruzy w Europie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zamek Spiski (Spišský hrad) to największe średniowieczne ruiny w Europie Środkowej. Wznosi się na trawertynowym wzgórzu ponad miejscowością Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie). Razem z miasteczkiem oraz ze Spiską Kapitułą i Żehrą został wpisany w 1993 r. na listę UNESCO.  

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1120 roku. Początkowo pełnił on rolę twierdzy granicznej, później przez kilka wieków był siedzibą żupana spiskiego. Zamek często zmieniał właścicieli: w 1275 r. zajął go komes Roland, po nim przejęła twierdzę królowa Elżbieta Kumańska, matka Władysława IV. W 1443 r. zamek zdobył Jan Jiskra z Brandysa ? czeski szlachcic, który walczył o prawa do korony dla Władysława Pogrobowca. To on na zboczu pod zamkiem postawił małą umocnioną fortecę. Później zlecił wybudowanie fortyfikacji wielkiego dziedzińca. Twierdza zyskiwała powoli obecny wygląd i rozmiary.

W 1464 r. zamek został podarowany szlachcicom Imrichovi i Stefanovi Zápolyom. Zápolyowie byli właścicielami ponad siedemdziesięciu zamków, ale ten był dla nich najważniejszy i tu się osiedlili. Zmodernizowali go i rozbudowali. Powstał w tym czasie pałac, sala rycerska i kaplica św. Elżbiety. Tu urodził się ostatni król węgierski przed nastaniem dynastii Habsburgów, Jan Zápolya. Kiedy przegrał walkę o tron, zamek dostał się w ręce austriackiej dynastii. W następnych latach znów zmieniali się właściciele ? były to rody Thurzo i Csáky. W 1780 roku kompleks zamkowy został strawiony przez pożar i od tego czasu popadał w coraz większą ruinę.

Do zamku podchodzimy wąską kręta dróżką. Przechodzimy przez romańską bramę na dziedziniec. Przed bramą są oryginalne mury pochodzące z prac budowlanych w XVIII w. Stąd zobaczymy fragmenty murów na niższych poziomach. Z dziedzińca kamiennym chodnikiem wchodzimy do najstarszej części ?  zamku górnego. O wspaniałości pomieszczeń zamkowych świadczą zachowane gotyckie i renesansowe portale i okna. Pośrodku stoi donżon. Ta okrągła wieża pochodzi z XIII wieku. Obecnie zwieńczona jest tarasem widokowym. Wejście na wieżę jest kręte i bardzo wąskie!

W murach górnego zamku urządzono muzeum. Poświęcone ono jest historii zamku i broni średniowiecznej. Obok jest wejście do gotyckiej kaplicy.

Warto wiedzieć

* Od zamku warto podejść znakowanym szlakiem turystycznym na trawertynowe wzgórze Drevenik. Są tu piękne formacje skalne.
* Poniżej znajduje się miejscowość Żehra (Žehra). Należy zajrzeć do gotyckiego kościoła p.w. Ducha Świętego. Kościół zbudowano po 1275 r. W latach późniejszych był przebudowywany. We wnętrzu znajdziemy gotyckie freski i rzeźby.
* Po okolicy Zamku Spiskiego poprowadzono ścieżkę dydaktyczną, prowadzi ona od Siwej Brody do Drevenika.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij