Kosów Poleski
Neobarokowy pałac w odbudowie

Neogotycki pałac Pusłowskich w Kosowie Poleskim na Białorusi, zbudowany na wzgórzu w odległości kilkuset metrów na zachód od dworku Kościuszków w Mereczowszczyźnie. Trwa właśnie jego odbudowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
Kazimierz Pusłowski rozpoczął w 1838 roku budowę wspaniałej neogotyckiej siedziby. Pałac zwany też jest, ze względu na styl angielski, baszty i wieże, zamkiem.
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
  • Kosów Poleski. Neobarokowy pałac w odbudowie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W stronach rodzinnych Tadeusza Kościuszki obok rekonstrukcji dworku, w którym się urodził i kościoła stojącego w miejscu tego, gdzie go ochrzczono, jest jeszcze trzeci ciekawy obiekt, chociaż nie związany z Naczelnikiem w żaden sposób.

To neogotycki pałac Pusłowskich w Kosowie Poleskim (Косава), zbudowany na wzgórzu w odległości kilkuset metrów na zachód od dworku Kościuszków. Dodam, że miasteczko Kosów, w latach międzywojennych powiatowe, obecnie dwutysięczna osada, wzmiankowany był w dokumentach pisanych już w 1494 roku. W rzeczywistości z badań archeologicznych wiadomo, że pierwsze osadnictwo w tych okolicach datowane jest już na 10 – 9 tysiąclecie p.n.e. (!). W X-XI wiekach ziemie te wchodziły w skład Rusi Kijowskiej, a od XIV w. Wielkiego Księstwa Litewskiego. Faktycznymi ich właścicielami były kolejno rody Iljiniczów, Sapiehów i Jundziłłów, a później Flemingów i Czartoryskich. Po nich przejęli je Pusłowscy.

Siedziba Pusłowskich

Kazimierz Pusłowski rozpoczął w 1838 roku budowę wspaniałej neogotyckiej siedziby. Pałac zwany też jest, ze względu na styl angielski, baszty i wieże, zamkiem. Jego projektantem był Franciszek Jaszczołd, a pomagał mu w tym Władysław Marconi. Dokończył zaś budowy w 1840 roku – tempo, zważywszy na ogrom pałacu: fasada ma 120 metrów długości, a budowla 8 wież oraz narożne baszty, 1-2 piętra i dwa skrzydła z ostrołukowymi oknami, imponujące – jego syn Wandalin. W latach międzywojennych w pałacu tym na parterze miało siedzibę kosowskie starostwo powiatowe. Podczas wojny budowla spłonęła i gdy oglądałem ją po raz pierwszy w 2006 roku (pierwsze trzy zdjęcia w galerii) była tylko w nieźle zachowanej, opuszczonej i porośniętej lasem oraz krzewami  ruinie. Stropy były częściowo zawalone, okna powybijane, ale mury trzymały się mocno.

Będzie hotel i muzeum

Zastanawiałem się wówczas, czy ktoś podejmie się odbudowy tego pałacu, bo położony jest on na uboczu głównych szlaków turystycznych, chociaż w pięknych okolicach. Okazało się, że już w roku następnym zakończono przygotowywanie planów jego rewaloryzacji i rozpoczęto prace. Obecnie są one już mocno zaawansowane. Odbudowano stropy i całość pałacu i jego skrzydeł pokryto dachem. Wstawiono nowe okna i drzwi, odrestaurowano już niemal w całości wieże i ściany zewnętrzne, wykonano też sporo prac wewnątrz. Po zakończeniu rewaloryzacji pałacu oraz jego wyposażeniu, co wymaga jeszcze paru lat pracy oraz sporych nakładów, ma on stać się muzeum, ośrodkiem kulturalnym, a w części także kompleksem hotelowo-konferencyjnym. Nie ma więc wątpliwości, że zwiększy to zainteresowanie również dworkiem Kościuszków. Zwłaszcza, że  przejście między nimi zajmuje kilka minut. Pałac odbija się nawet przy dobrej pogodzie w stawie dawnego folwarku Mereczowszczyzna.

Dodano: 8 czerwca 2013; Aktualizacja 11 czerwca 2013;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij