Wadowice
Niezasłużenie słynne miasto

Może przybywający licznie autami pielgrzymi i turyści sprawili, że wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia Wadowice są na 35 miejscu na liscie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Wadowice. Niezasłużenie słynne miasto
Kościół parafialny pw. Ofiarowania NMP z XVIII w stojący w rynku, w sąsiedztwie domu rodzinnego Karola Wojtyły zyskał w roku 1992 rangę bazyliki mniejszej.

Wadowice stały się słynnym na cały świat ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, bo urodził się tu papież Jan Paweł II, święty kościoła katolickiego.

Miasto leży nad Skawą w Beskidzie Małym, 53 kilometry na wschód od Krakowa. Obecnie są miastem powiatowym, mieszka tu około 19 tys. osób.

Najdawniejsza historia

Pierwsza wzmianka o Wadowicach pochodzi z roku 1327. Wtedy to Książę oświęcimski Jan I Scholastyk poddał swe księstwo królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. Wymieniając na pergaminowym dokumencie miasta, wspomniał i Wadowicz, które już wtedy miało prawa miejskie.

W roku 1564 Sejm Rzeczypospolitej wcielił Księstwo Zatorskie, a wraz z nim i Wadowice do Królestwa Polskiego. Królewskie Wadowice w wiekach XVI -XVIII zyskiwały kolejne przywileje. Rozwijał się miejski samorząd z władzami policyjną, podatkową i sądowniczą. Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z roku 1633.

W monarchii Habsburgów

W roku 1772 wyludnione i zniszczone Wadowice znalazły się po pierwszym rozbiorze Polski w granicach Cesarstwa Austriackiego. Wybudowanie pod koniec XVIII wieku Galicyjskiego Traktu Handlowo-Pocztowego przebiegającego przez Wadowice, a łączącego Lwów z Wiedniem, umożliwiło rozwój miasta. W roku 1819 władze austriackie przeniosły cyrkuł z Myślenic do Wadowic, co spowodowało że miasto stało się ważnym ośrodkiem administracyjnym.

W XIX wieku do Wadowic przybyli ojcowie karmelici z o. Rafałem Kalinowskim, późniejszym świętym. W latach 1897-99 wybudowali oni neoromański kościół i klasztor. Z drugiej strony miasta w roku 1909 wznieśli swoje ?Colegium Marianum? księża pallotyni. Oba zgromadzenia prowadząc działalność duszpasterską prowadziły też szkoły. Karmelici mieli prywatne gimnazjum, a pallotyni niższe seminarium. Pod koniec XIX wieku rozpoczęły działalność w Wadowicach także siostry nazaretanki prowadząc dom dziecka i internat dla dziewcząt.

W II Rzeczypospolitej

Od roku 1918 Wadowice znalazły się znowu w granicach Polski, teraz jako miasto powiatowe. W okresie międzywojennym rozwijała się oświata i kultura. Prężnie działała jedyna w powiecie szkoła średnia ? gimnazjum im. Marcina Wadowity (teolog na UJ). W tym okresie w Wadowicach działało kilka scen teatralnych.Rozwój miasta zahamowała okupacja hitlerowska. Część miasta znalazła się na terenie Niemiec a część w Generalnym Gubernatorstwie. 26 stycznia 1945 roku Wadowice zostały wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej.

Dziś

Dziś w Wadowicach działalność prowadzi 6 większych zakładów zatrudniających powyżej 250 osób. Są liczne hurtownie, zakłady usługowe, punkty handlowe. Może przybywający licznie autami pielgrzymi i turyści sprawili, że wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2016 Wadowice były dwudziestym (20) najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. W 2018 r. były na miejscu 35.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij