Wadowice
Niezasłużenie słynne miasto

Może przybywający licznie autami pielgrzymi i turyści sprawili, że wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia Wadowice są na 35 miejscu na liscie najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Wadowice. Niezasłużenie słynne miasto
Kościół parafialny pw. Ofiarowania NMP z XVIII w stojący w rynku, w sąsiedztwie domu rodzinnego Karola Wojtyły zyskał w roku 1992 rangę bazyliki mniejszej.

Wadowice stały się słynnym na cały świat ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym, bo urodził się tu papież Jan Paweł II, święty kościoła katolickiego.

Miasto leży nad Skawą w Beskidzie Małym, 53 kilometry na wschód od Krakowa. Obecnie są miastem powiatowym, mieszka tu około 19 tys. osób.

Najdawniejsza historia

Pierwsza wzmianka o Wadowicach pochodzi z roku 1327. Wtedy to Książę oświęcimski Jan I Scholastyk poddał swe księstwo królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu. Wymieniając na pergaminowym dokumencie miasta, wspomniał i Wadowicz, które już wtedy miało prawa miejskie.

W roku 1564 Sejm Rzeczypospolitej wcielił Księstwo Zatorskie, a wraz z nim i Wadowice do Królestwa Polskiego. Królewskie Wadowice w wiekach XVI -XVIII zyskiwały kolejne przywileje. Rozwijał się miejski samorząd z władzami policyjną, podatkową i sądowniczą. Pierwsze wzmianki o ratuszu pochodzą z roku 1633.

W monarchii Habsburgów

W roku 1772 wyludnione i zniszczone Wadowice znalazły się po pierwszym rozbiorze Polski w granicach Cesarstwa Austriackiego. Wybudowanie pod koniec XVIII wieku Galicyjskiego Traktu Handlowo-Pocztowego przebiegającego przez Wadowice, a łączącego Lwów z Wiedniem, umożliwiło rozwój miasta. W roku 1819 władze austriackie przeniosły cyrkuł z Myślenic do Wadowic, co spowodowało że miasto stało się ważnym ośrodkiem administracyjnym.

W XIX wieku do Wadowic przybyli ojcowie karmelici z o. Rafałem Kalinowskim, późniejszym świętym. W latach 1897-99 wybudowali oni neoromański kościół i klasztor. Z drugiej strony miasta w roku 1909 wznieśli swoje „Colegium Marianum” księża pallotyni. Oba zgromadzenia prowadząc działalność duszpasterską prowadziły też szkoły. Karmelici mieli prywatne gimnazjum, a pallotyni niższe seminarium. Pod koniec XIX wieku rozpoczęły działalność w Wadowicach także siostry nazaretanki prowadząc dom dziecka i internat dla dziewcząt.

W II Rzeczypospolitej

Od roku 1918 Wadowice znalazły się znowu w granicach Polski, teraz jako miasto powiatowe. W okresie międzywojennym rozwijała się oświata i kultura. Prężnie działała jedyna w powiecie szkoła średnia – gimnazjum im. Marcina Wadowity (teolog na UJ). W tym okresie w Wadowicach działało kilka scen teatralnych.Rozwój miasta zahamowała okupacja hitlerowska. Część miasta znalazła się na terenie Niemiec a część w Generalnym Gubernatorstwie. 26 stycznia 1945 roku Wadowice zostały wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej.

Dziś

Dziś w Wadowicach działalność prowadzi 6 większych zakładów zatrudniających powyżej 250 osób. Są liczne hurtownie, zakłady usługowe, punkty handlowe. Może przybywający licznie autami pielgrzymi i turyści sprawili, że wg raportu Światowej Organizacji Zdrowia w roku 2016 Wadowice były dwudziestym (20) najbardziej zanieczyszczonym miastem w Unii Europejskiej. W 2018 r. były na miejscu 35.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij