Muszyna
Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem

Park Zdrojowy podzielono na pięć części – ogrodów tematycznych. Dosyć niezwykłych w pomyśle i realizacji. Są to bowiem ogrody o nazwach: Dotykowy, Dźwięku, Smakowy, Wzrokowy i Zapachowy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
Za kilka – kilkanaście lat, gdy zasadzone – prace te zakończą się w br. – drzewa i krzewy rozwiną się, będzie to jeden z najciekawszych nowych parków zdrojowych w kraju.
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
  • Muszyna. Niezwykły park zdrojowy… pod śniegiem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na rozległym, wielohektarowym płaskim wzgórzu w zakolu Popradu poniżej szczytu Suchej Góry w uzdrowisku Muszyna powstaje Park Zdrojowy „Zapopradzie”. Właściwie już powstał, chociaż trzeba trochę wyobraźni, aby pod zalegającym nadal śniegiem, mimo iż już mamy kalendarzową wiosnę, dostrzec oraz w pełni docenić pomysł i walory tej inwestycji.

Za kilka – kilkanaście lat, gdy zasadzone – prace te zakończą się w br. – drzewa i krzewy rozwiną się, będzie to jeden z najciekawszych nowych parków zdrojowych w kraju. Znajduje się na skraju Muszyny – siedziby nieco ponad 5-tysięcznego miasta i gminy uzdrowiskowej. Tuż obok – dzieli je tylko pas kilkudziesięciu wysmukłych świerków i modrzewi – popularnego sanatorium „Korona”, najwyżej położonego dużego budynku w uzdrowisku. Bardzo podnosi to atrakcyjność tego parku dla jego kuracjuszy. Inni, zamierzający w nim spacerować lub odpocząć, a także turyści – nawet o tej porze roku jest ich tu sporo – muszą przejść z muszyńskiego rynku około 2 kilometry, częściowo pod górę. W najwyższym punkcie parku wzniesiono solidną, obudowaną kamieniami wieżę widokową, ze szczytu której roztaczają się piękne panoramy Muszyny, jej okolic oraz sąsiednich i nieco dalszych wzgórz.

Parkowa infrastruktura

Na lekko opadającym terenie parku wytoczono alejki spacerowe, ustawiono solidne ławki, mostki i kilka drewnianych altanek oraz podobnych budowli o różnym przeznaczeniu dla kuracjuszy i gości. W tym pięć nowoczesnych, całorocznych urządzeń do ćwiczeń fizycznych i rozciągania mięśni. Również w zimie korzystają z nich chętni. Stoją latarnie z zamontowanymi na nich również kamerami obserwacyjnymi. Jest kilka estetycznych i dobrych merytorycznie dużych tablic w języku polskim – także dla niewidomych w alfabecie Braille’a, słowackim – granica z tym naszym południowym sąsiadem odległa jest zaledwie o 5 km– oraz angielskim przedstawia historię Muszyny, plany parku oraz informacje o jego częściach.

I to jest chyba najciekawsze….

Podzielono go bowiem na pięć części – ogrodów tematycznych. Dosyć niezwykłych w pomyśle i realizacji. Są to bowiem ogrody o nazwach: Dotykowy, Dźwięku, Smakowy, Wzrokowy i Zapachowy. Jak to wygląda, lub będzie wyglądać po zakończeniu nasadzeń od wiosny do jesieni, o obecnej porze roku można przeczytać i zobaczyć tylko na tych tablicach. Ogród Dotykowy, a właściwie zapachowo-dotykowy, czytam na informującej o nim, posiada roślinność skomponowaną z gatunków o liściach zróżnicowanych fakturowo. A więc z różnego rodzaju pofałdowaniami, omszeniami, chropowatościami, gładkością, użyłkowieniem. Co – zdaniem pomysłodawców – dostarcza ludziom nowych bodźców dotykowych. „Można dotykać – zacytuję dosłownie – liści kutnerowato omszonych, które kojarzone będą z futerkiem zwierząt, lub bardzo delikatnych kwiatowych płatków równie gładkich jak skóra człowieka. W ogrodzie spotykamy: buki, lipy, klony, platany, jarzęby, trawuły, kostrzewy, kaliny. Po czym następują opisy właściwości i pochodzenia: klonu pospolitego, jarząba szwedzkiego, lipy kaukaskiej, kaliny hordowiny, kostrzewy bantiery, kostrzewy popielatej i rajników. Z numerami – odnośnikami do ich fotografii na dole tablicy.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij