Warszawa
Nike ma twarz dziewczynki

Twarzy warszawskiej Nike użyczyła córka autora, dlatego bogini ma rysy dziewczynki. Rzeźba jest wykonana w brązie. Ma 7 metrów wysokości i 6 metrów długości. Aby miecza nie złamał podmuch wiatru, umieszczono w nim struny fortepianowe.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO redakcja
Warszawa. Nike ma twarz dziewczynki
Nike zyskała nowy, 14 metrowy cokół, dzięki czemu, zgodnie z koncepcją autora, płynie w przestworzach. Co ciekawe, cokół jest pusty! W środku znajdują się jedynie schody, którymi w razie potrzeby (remontu), można dostać się do pomnika.
 • Warszawa. Nike ma twarz dziewczynki
 • Warszawa. Nike ma twarz dziewczynki
 • Warszawa. Nike ma twarz dziewczynki
 • Warszawa. Nike ma twarz dziewczynki
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Warszawska Nike ma twarz dziewczynki, a ciało dojrzałej kobiety. W jej dwumetrowym mieczu umieszczono struny fortepianowe.

Decyzja o budowie w stolicy Pomnika Bohaterów Warszawy zapadła 30 lipca 1956 roku. Stołeczna Rada Narodowa rozpisała konkurs, ale żaden projekt nie zyskał uznania. Dopiero praca Mariana Koniecznego pogodziła zwaśnione strony (a dyskusja toczyła się i w środowisku artystów, i w gabinetach Komitetu Centralnego PZPR).

Marian Konieczny zaproponował grecką boginię zwycięstwa Nike, która w jednej ręce trzyma miecz, a drugą, w dramatycznym geście rozpostartych palców, broni stolicy. Bogini miała stanąć na 25-metrowym cokole. Dzięki tej wysokości płynęłaby nad miastem. Twarzy warszawskiej Nike użyczyła córka autora, dlatego bogini ma rysy dziewczynki. Rzeźba jest wykonana w brązie. Ma 7 metrów wysokości i 6 metrów długości. Aby miecza nie złamał podmuch wiatru, umieszczono w nim struny fortepianowe. Rzeźba stanęła 20 lipca 1964, na Placu Teatralnym, w miejscu zburzonego Ratusza (Pałacu Jabłonowskich). Zdecydowano jednak obniżyć żelbetowy cokół – potężną kobietę ustawiono na zaledwie sześciometrowym postumencie, przez co całkowicie zatraciła proporcje. O pomniku, który oficjalnie nazywał się „Bohaterom Warszawy 1939-1945”, nie mówiono inaczej, jak o warszawskiej Nike. W listopadzie 1995 roku, w związku z rekonstrukcją Pałacu Jabłonowskich, pomnik został zdjęty z cokołu. Początkowo stał na zapleczu budowy ratusza. 15 grudnia 1997 rzeźbę umieszczono na skwerze przy Nowym Przejeździe, koło Trasy W-Z.

Nike zyskała nowy, 14 metrowy cokół, dzięki czemu, zgodnie z koncepcją autora, płynie w przestworzach. Co ciekawe, cokół jest pusty! W środku znajdują się jedynie schody, którymi w razie potrzeby (remontu), można dostać się do pomnika.

Warto wiedzieć

Marian Konieczny był uczniem Xawerego Dunikowskiego. Warszawska Nike jest pierwszą i najbardziej znaną jego rzeźbą. Konieczny jest też autorem pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii (1979 r.), Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1981 r.), Chwały i Męczeństwa w Algierze (1982 r.), Wincentego Witosa w Warszawie (1985 r.), Abdel Kadera w Algierze (1987 r.), Bartosza Głowackiego pod Racławicami (1994 r.), Epitafium Królewskiego w Katedrze w Poznaniu (1995 r.), Jana Pawła II w Licheniu (1998 r.), fontanny z rzeźbą Apollina w Poznaniu (2002 r.) i Jana Zamoyskiego w Zamościu (2005 r.). Rzeźbiarz zaprojektował też pomnik Lenina, postawiony w 1973 r. w Nowej Hucie, a zdemontowany po upadku PRL.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 4

  zainteresowany ., 24 czerwca 2018 @ 17:01

  Twarz wiemy a kto pozował do reszty ciała ?

  ~nick, 16 października 2018 @ 16:31

  Jeśli ktoś jest zainteresowany, to ja znam odpowiedz na to pytanie. Wiem nawet dlaczego nie ma żadnej wzmianki o tym kto pozował do Nike

  Anna, 17 października 2018 @ 00:00

  A to bardzo prosimy o taką informację!

  ~nick, 9 listopada 2018 @ 11:30

  Witam bardzo serdecznie. Miło mi ,że ktoś zainteresował się tematem. Modelką do Nike była moja śp. Mama. Czasy jak wiadomo były ciężkie i moja mama po prostu dorabiała sobie jako modelka na Akademii Sztuk Pięknych. Była już mężatką, a że tata był bardzo zazdrosny poprosiła aby nie rozgłaszać tego faktu. Jak widzę PAN Konieczny dotrzymał słowa. Po wielu latach po śmierci taty, podzieliła się z nami tą informacją. Jestem dumna z mamy. Była piękną kobietą. Z tego co wiem było więcej prac z mamy udziałam. Obrazy wiszą podobno w Luwrze. Mama umarła w 2011r. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij