Norwegia
God jul og godt nytt år!

Wigilia (Julaften) jest najważniejszym dniem świątecznym. Uroczystości zaczynają się o godz. 17, kiedy to biją w kościołach dzwony. Na stołach pojawia się dorsz (lutefisk), obowiązkowe są też wieprzowe żeberka...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Udo Schröter / Wikimedia
Norwegia. God jul og godt nytt år!
Wreszcie przychodzi czas na ubranie choinki (juletre). To świerkowe lub sosnowe drzewko przybrane własnoręcznie wykonanymi ozdobami.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Święta Bożego Narodzenia (tu zwane Jul) mają w Norwegii bardzo uroczystą oprawę, a przez chrześcijańskie uroczystości przebijają się pradawne wierzenia Wikingów.

Przygotowania do świat zaczynają się wraz z początkiem adwentu, na cztery niedziele przed Wigilią. To czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa, zaznaczany co niedzielę zapalaniem kolejnych świec adwentowych i odmierzany adwentowymi kalendarzami, z codzienną czekoladką albo mikroprezencikiem w środku. Dzieciom rodzice czytają w tym czasie bożonarodzeniowe opowieści.

Święta Łuca dnia przyrzuca

Jednym z ważnych etapów tych przygotowań jest 13 grudnia, dzień przynoszącej światło Świętej Łucji, który tradycyjnie w Skandynawii świętuje się pochodem ubranych na biało dziewcząt z wiankami na głowach i z płonącymi świecami. Ważne święto w kraju, w którym apogeum osiągają grudniowe ciemności, właśnie przeżywa renesans, zwłaszcza popularne jest w szkołach i przedszkolach.

Na jarmarku

Barwnym przedświątecznym akcentem są bożonarodzeniowe jarmarki (julemarked). Najbardziej znane są ten w skansenie w Oslo, i w twierdzy Frederiksten w Halden, podczas których spacerowicze pokrzepiają się mocno korzennym grzanym winem (gløgg). W Bergen  w tym przedświątecznym czasie powstaje największe na świecie piernikowe miasteczko, do którego każdy może przynieść własnoręcznie wykonany piernikowy domek. Piernikowe domki buduje też wiele rodzin w całym kraju. Pielęgnowaną tradycją w norweskim domu jest rodzinne pieczenie ciasteczek, koniecznie ma być ich siedem rodzajów. Warzy się też świąteczne piwo (juleøl). Wreszcie przychodzi czas na ubranie choinki (juletre). To świerkowe lub sosnowe drzewko przybrane własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Dominują wśród nich kolorowe łańcuchy i papierowe koszyczki w kształcie serca (juletrekurv), do których wkłada się orzechy i cukierki.

Na świątecznym stole

Wigilia (Julaften) jest najważniejszym dniem świątecznym. Uroczystości zaczynają się o godz. 17, kiedy to biją w kościołach dzwony. Na stołach pojawia się dorsz (lutefisk). Suszoną rybę moczy się najpierw przez wiele dni w różnych miksturach, zanim podda się ją właściwej obróbce i poda z ziemniakami. Obowiązkowe są też wieprzowe żeberka (juleribbe), suszone żeberka baranie (pinnekjøtt) i i julegrøtt, rodzaj ryżowego budyniu, w którym ukryty jest migdał. Kto go znajdzie, ma zapewnioną pomyślność w nadchodzącym roku. Szczególnym daniem jest kaszka owsiana posypana obficie cukrem i cynamonem.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 2

    alicja, 22 grudnia 2017 @ 14:34

    My też robimy domki z pierników!

    amara, 24 grudnia 2017 @ 14:37

    Bo tak naprawdę poza świętą Łucją i i św. Knutem, którzy są niejako na obrzeżach Świąt Bożego Narodzenia, to wszystko inne się tak bardzo od naszych obyczajów nie różni. Nawet tu i tam karmimy skrzaty!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij