Norymberga
Sakralne skarby – gotyckie kościoły

Dawnym blaskiem, mimo poniesionych strat, lśnią jednak przede wszystkim trzy najważniejsze średniowieczne świątynie, które odgrywały szczególną rolę w dziejach miasta.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły
  • Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły
  • Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły
  • Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły
  • Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły
  • Norymberga. Sakralne skarby – gotyckie kościoły

Norymberga (Nürnberg) podczas II wojny światowej została kompletnie zniszczona. Na zabytkowym Starym Mieście alianckie naloty zburzyły około 90 proc. budynków. Ocalały jednak w większości średniowieczne mury obronne, baszty i wieże. A mimo poważnych niekiedy uszkodzeń także najważniejsze gotyckie kościoły z ich skarbami.

W południowo-zachodniej części starówki stoi kościół św. Jakuba (Jakobskirche) z XII w. Przy Königstrasse – głównej ulicy prowadzącej od Bramy Dziewiczej (Frauentor) do serca Starego Miasta zachowały się XIV-wieczne kościoły św. Klary (Klarakirche) – chociaż ze współczesnym już wnętrzem i św. Marty (Marthakirche). Ruiny gotyckiego kościoła św. Katarzyny (Katharinekirche) wraz z przyległymi, późniejszymi zabudowaniami klasztoru, który w XVII-XVIII w. był siedzibą słynnych Śpiewaków Norymberskich, włączono do Kwartału Kultury.

Trzy najważniejsze

Dawnym blaskiem, mimo poniesionych strat, lśnią jednak przede wszystkim trzy najważniejsze średniowieczne świątynie, które odgrywały szczególną rolę w dziejach miasta. Romańska bazylika św. Sebalda (Sebalduskirche) – kościół parafialny północnej części starówki, przebudowany i rozbudowany w XIII w. w stylu gotyckim. Kościół św. Wawrzyńca (Lorenzkirche), parafialny dla jej południowej części, wznoszony od 1250 do drugiej połowy XV w. I stojący między nimi, przy Rynku Głównym (Haupmarkt), kościół NMP (Frauenkirche) z 1355 r. Każdy z nich ma ciekawą przeszłość i kryje w sobie prawdziwe skarby architektury i sztuki. O każdym z nich napiszę osobno.

Warto wiedzieć

* Norymberga rozbudowywała się najpierw na zboczach i u podnóża zamku i Wzgórza Zamkowego, a następnie na południe ku rzece Pegnicy (Pegnitz) z dwiema głównymi wyspami w jej nurcie. Później zaś, bo w pobliżu rzeki wyrosła dzielnica żydowska, po jej południowej stronie, której kościołem parafialnym stała się fara św. Wawrzyńca.
* Bazylika św. Sebalda, należała do diecezji w Bambergu, fara św. Wawrzyńca – diecezji w Eichstatt.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij