Iwkowa
Nowa wieża widokowa na Szpilówce

Szpilówka wznosi się na Pogórzu Wiśnickim, między Brzeskiem i Nowym Sączem. Ze szczytu wieży roztaczają się piękne widoki na Beskidy Wyspowy i Sądecki oraz Pogórza Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sądecką.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce
Solidna, stalowa, z drewnianymi stopniami schodów, jest inwestycją gminną na zielonym szlaku PTTK oraz gminnym pieszym szlaku powstańców.
 • Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce
 • Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce
 • Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce
 • Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce
 • Iwkowa. Nowa wieża widokowa na Szpilówce

Inauguracja letniego sezonu turystycznego 2019 roku w Małopolsce odbyła się w gminnej wsi Iwkowa w powiecie brzeskim oraz na szczycie odległego od niej o 2 km zalesionego wzgórza Szpilówka (516 m n.p.m.).

A punktem centralnym było otwarcie 34-metrowej wieży widokowej sięgającej ponad korony drzew. Solidna, stalowa, z drewnianymi stopniami schodów, jest inwestycją gminną na zielonym szlaku PTTK oraz gminnym pieszym szlaku powstańców. W jej pobliżu znajduje się bowiem krzyż powstańców, źródełko, zabytkowa pustelnia św. Urbana oraz rezerwat „Bukowiec”. Zaś na cmentarzu w Iwkowej 500-letni, drewniany kościółek p.w. Nawiedzenia NMP, jeden ze znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Dwie wieże

Szpilówka wznosi się na Pogórzu Wiśnickim, między Brzeskiem i Nowym Sączem. Ze szczytu wieży roztaczają się piękne widoki na Beskidy: Wyspowy i Sądecki oraz Pogórza: Rożnowskie i Bocheńskie oraz Kotlinę Sądecką. Dojście do wieży widokowej wymaga pewnego wysiłku, gdyż nie ma pod nią dojazdu. Ale o to właśnie chodziło jej pomysłodawcom i inwestorom.

Nie jest to zresztą pierwszy obiekt tego typu na tym wzgórzu. – „Pierwsza wieża w tym miejscu została wybudowana w roku 1950 jako wieża triangulacyjna do celów geodezyjnych – czytam w informacji na tablicy umieszczonej przy wejściu na nią. – Była to konstrukcja drewniana, miała kształt wysokiego, smukłego ostrosłupa. Składała się z czterech platform, na które wchodziło się po drewnianych drabinach, których długość wynosiła około 5 m. Szczyt wieży górował nad wierzchołkami najwyższych drzew, dzięki czemu widoczna była z daleka. Już wówczas służyła mieszkańcom i gościom jako wieża widokowa. Była ulubionym celem wypraw zarówno indywidualnych, szkolnych, jak również rodzinnych. Po zawaleniu się wieży we wsi krążyły opowieści o wspaniałych widokach, jakie można było z niej oglądać. Te wspomnienia stały się inspiracją dla samorządu gminnego do wybudowania na tym miejscu nowej, stalowej wieży widokowej”.

Tajemnice przeszłości

Obok znajduje się informacja, że na Szpilówce w Iwkowej była baza wojsk radzieckich założona prawdopodobnie w roku 1962 w lesie na obszarze około 4 ha. Stacjonowało w niej około 20 żołnierzy, od czasu do czasu przyjeżdżały do niej transporty dużych samochodów z większą ilością wojska. Wszystko to otoczone było wielką tajemnicą. Wśród okolicznej ludności krążyły pogłoski o bunkrach przeciwatomowych, wyrzutniach rakietowych, a nawet o platformie startowej dla statków kosmicznych. W rzeczywistości stały tam anteny nadawczo-odbiorcze zasilane prądem z agregatów, które słychać było w okolicy. Część żołnierzy przebywała na samej górze, reszta w bazie na skraju wsi przy drodze do przysiółka Skotnica.

Żołnierze opuścili to miejsce w roku 1966. Wrócili podczas inwazji na Czechosłowację w 1968, a ostatecznie bazę zlikwidowano w roku 1970. Była też, odbudowana w pierwotnym miejscu, żołnierska ziemianka przykryta deskami i obłożona darnią.

Warto wiedzieć

Z okazji otwarcia wieży widokowej na Szpilówce, wydano folder – paszport atrakcji turystycznych „Odkrywamy Iwkową” z planem dojścia do niej trasami z różnych stron, z 21 obiektami i miejscami wartymi poznania.

Dodano: 5 maja 2019; Aktualizacja 13 maja 2019;
 

Komentarze: 1

  Waldemar, 6 maja 2019 @ 20:25

  Czy z tej wieży widać Kraków ?
  Na Wawelu mówił nam przewodnik że kiedy zabije Dzwon Zygmunta to słychać go aż do Wielkanocy .
  My wybałuszyliśmy oczy a przewodnik kontynuował : do miejscowości Wielkanoc oddalonej od Krakowa o 38 km .

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij