Łosie
O maziarzach i ich wędrówkach

Łosie od końca XIX wieku do lat czterdziestych XX wieku były najbogatszą wsią łemkowską. Jej mieszkańcy trudnili się obwoźnym handlem mazią, czyli smarami. Wiele ciekawego na ten temat można dowiedzieć się w „Zagrodzie Maziarskiej”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
Dowiemy się jak wyglądał strój maziarza. Na ścianach wiszą mapy ilustrujące jak daleko zapuszczali się w swoich podróżach. Obok chyży stoi spichlerz i stajnia z wozownią. Znajdują się tu dwa wozy maziarskie.
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
  • Łosie. O maziarzach i ich wędrówkach
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Łosie od końca XIX wieku do lat czterdziestych XX wieku były najbogatszą wsią łemkowską. Jej mieszkańcy trudnili się obwoźnym handlem mazią, czyli smarami.

Początkowo uzyskiwali te produkty samodzielnie podczas suchej destylacji odpadów sosnowych. Od połowy XIX wieku, w związku z rozwojem na Podkarpaciu przemysłu naftowego, Łosianie zaczęli handlować produktami wytworzonymi z ropy. Używano ich przede wszystkim do smarowania kół.

Stąd maziarze poszli w świat

Do II wojny światowej handel mazią był podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn. Drobni handlarze chodzili pieszo po wsiach Karpat i Pogórza, inni wyjeżdżali w dalekie trasy ciężkimi wozami. Do czasów I wojny światowej prowadzili handel głównie na terenie Austro-Węgier, Rosji, Prus, Siedmiogrodu i Moraw. W okresie międzywojennym wozili towar do Warszawy, Kalisza, Łomży, Lublina? Po II wojnie światowej handel się załamał, chociaż kilkanaście osób prowadziło go jeszcze do lat sześćdziesiątych XX wieku.

Muzeum niezwykłego fachu

Intratny zawód i migracje z nim związane miały istotny wpływ na życie i przemiany kulturowe mieszkańców wsi. Wiele ciekawego na ten temat można dowiedzieć się w zorganizowanej w Łosiu ?Zagrodzie Maziarskiej?. Muzeum znajduje się w centrum wsi, między cerkwią a nowym kościołem. Zorganizowane jest w starej, bo 112-letniej tradycyjnej chyży łemkowskiej.

Ekspozycja w łemkowskiej chyży

Składa się z izby etnograficznej, gdzie eksponowane są przedmioty codziennego użytku ? meble, sprzęty, narzędzia i ubiory. Sień i kolejna izba gromadzi pamiątki związane z dawnym fachem. Są tu fotografie rodzin maziarskich, wozów i pokazujące handel produktami ropopochodnymi. Są beczki, próbki mazi i ropy naftowej. W gablotach zobaczymy dokumenty rodzin maziarskich. Dowiemy się jak wyglądał strój maziarza. Na ścianach wiszą mapy ilustrujące jak daleko zapuszczali się w swoich podróżach. Obok chyży stoi spichlerz i stajnia z wozownią. Znajdują się tu dwa wozy maziarskie.

Warto wiedzieć

Pomysł stworzenia zagrody maziarskiej wypłynął od Zjednoczenia Łemków, otwarto ją w 2009 roku. Jest to filia Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Zajrzyj na te strony:

film autorki  

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij