Berno
Od fontanny do fontanny…

Jeśli przybędziemy do Berna pociągiem, zwiedzanie miasta zacząć można z placu Bubenberg. Stąd prosta droga wiedzie od końca do początku terytorialnego rozwoju starego Berna. Szlak przebiega niemal dokładnie środkiem miasta jako jego oś podłużna.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Berno. Od fontanny do fontanny…
W przejściu wieży umieszczone są na ścianie miary długości ? wzorce dla kupców. Wieża Zegarowa była fragmentem najstarszego, pierwszego muru otaczającego do 1256 r. miasto Zähringena.
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeśli przybędziemy do Berna pociągiem, zwiedzanie miasta zacząć można z placu Bubenberg,  z ?powiewającym? nad tramwajowymi przystankami ?szklanym dachem?. Stąd prosta droga wiedzie od końca do początku terytorialnego rozwoju starego Berna.  

Wystarczy obok barokowego kościoła św. Ducha, wybudowanego w latach 1726-29 wkroczyć w  ulicę Szpitalną (Spitalgasse), aby dojść do Placu Niedźwiedziego (Bärenplatz) przed Wieżą Więzienną; kontynuować spacer Marktgasse do  Kornhausplatz  przed Wieżą Zegarową i dalej idąc Kramgasse i Gerechtigkeits osiągnąć Nydegg  ? miejsce narodzin Berna. Szlak przebiega niemal dokładnie środkiem miasta jako jego oś podłużna.

Na ruchliwej  tramwajowej Spitalgasse wita turystów natchniony, sentymentalny kobziarz z fontanny, a na horyzoncie widnieje dominująca nad Placem Niedźwiedzim XVI-wieczna Wieża Więzienna, fragment niegdysiejszej bramy miejskiej. Plac pełni rolę targowiska. Linia tramwajowa biegnąca pod i obok wieży wpada w Marktgasse, na której uwagę zajmują dwie fontanny ? Anny Seiler, założycielki pierwszego szpitala w Bernie w XIV w. i muszkietera z małym  niedźwiadkiem u stóp. Marktgasse kończy się na Kornhausplatz  ?  placu, którego nazwa wywodzi się od istniejącego tu niegdyś silosu na pszenicę. Linia tramwajowa rozwidla się na nim w prawo i w lewo i kontynuuje bieg na mosty na rzeką Aar, do Berna współczesnego, położonego po drugiej stronie rzeki. Na placu stopuje turystę zatrważająca fontanna olbrzyma pożerającego dziecko. Ciekawe: skąd to okrucieństwo?

Dominującej nad placem Wieży Zegarowej warto przyjrzeć się szczególnie uważnie. Słynna Zytglogge ? jak brzmi jej nazwa w lokalnym dialekcie ? odbudowana w kamieniu po pożarze wieży drewnianej, wyposażona została w 1530 roku w mechanizm zegarowy Kaspra Brunnera. Jego sława opiera się na ruchu figurek ożywających co godzinę: złotego kogucika, który pieje trzy razy, gromadki niedźwiadków defilujących przed królem, rycerza w złotej zbroi, który uruchamia dzwon wybijający godzinę? Wieża ma dwa zegary ? mechaniczny i poniżej astronomiczny, który oprócz godzin pokazuje dni tygodnia, miesiące, znaki zodiaku i fazy księżyca. Wieżę można zwiedzać. W przejściu wieży umieszczone są na ścianie miary długości ? wzorce dla kupców. Wieża Zegarowa była  fragmentem  najstarszego, pierwszego muru otaczającego do 1256 r. miasto Zähringena.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Pociągiem przez Alpy szwajcarskie

Pociągiem przez Alpy szwajcarskie

Znajomość ze Szwajcarią zawarłam podróżując po niej pociągiem. Start o świcie, powrót po zmierzchu – opowiada Halina Puławska

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij