Berno
Od fontanny do fontanny…

Jeśli przybędziemy do Berna pociągiem, zwiedzanie miasta zacząć można z placu Bubenberg. Stąd prosta droga wiedzie od końca do początku terytorialnego rozwoju starego Berna. Szlak przebiega niemal dokładnie środkiem miasta jako jego oś podłużna.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Halina Puławska
Berno. Od fontanny do fontanny…
W przejściu wieży umieszczone są na ścianie miary długości – wzorce dla kupców. Wieża Zegarowa była fragmentem najstarszego, pierwszego muru otaczającego do 1256 r. miasto Zähringena.
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
  • Berno. Od fontanny do fontanny…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeśli przybędziemy do Berna pociągiem, zwiedzanie miasta zacząć można z placu Bubenberg,  z „powiewającym” nad tramwajowymi przystankami „szklanym dachem”. Stąd prosta droga wiedzie od końca do początku terytorialnego rozwoju starego Berna.  

Wystarczy obok barokowego kościoła św. Ducha, wybudowanego w latach 1726-29 wkroczyć w  ulicę Szpitalną (Spitalgasse), aby dojść do Placu Niedźwiedziego (Bärenplatz) przed Wieżą Więzienną; kontynuować spacer Marktgasse do  Kornhausplatz  przed Wieżą Zegarową i dalej idąc Kramgasse i Gerechtigkeits osiągnąć Nydegg  – miejsce narodzin Berna. Szlak przebiega niemal dokładnie środkiem miasta jako jego oś podłużna.

Na ruchliwej  tramwajowej Spitalgasse wita turystów natchniony, sentymentalny kobziarz z fontanny, a na horyzoncie widnieje dominująca nad Placem Niedźwiedzim XVI-wieczna Wieża Więzienna, fragment niegdysiejszej bramy miejskiej. Plac pełni rolę targowiska. Linia tramwajowa biegnąca pod i obok wieży wpada w Marktgasse, na której uwagę zajmują dwie fontanny – Anny Seiler, założycielki pierwszego szpitala w Bernie w XIV w. i muszkietera z małym  niedźwiadkiem u stóp. Marktgasse kończy się na Kornhausplatz  –  placu, którego nazwa wywodzi się od istniejącego tu niegdyś silosu na pszenicę. Linia tramwajowa rozwidla się na nim w prawo i w lewo i kontynuuje bieg na mosty na rzeką Aar, do Berna współczesnego, położonego po drugiej stronie rzeki. Na placu stopuje turystę zatrważająca fontanna olbrzyma pożerającego dziecko. Ciekawe: skąd to okrucieństwo?

Dominującej nad placem Wieży Zegarowej warto przyjrzeć się szczególnie uważnie. Słynna Zytglogge – jak brzmi jej nazwa w lokalnym dialekcie – odbudowana w kamieniu po pożarze wieży drewnianej, wyposażona została w 1530 roku w mechanizm zegarowy Kaspra Brunnera. Jego sława opiera się na ruchu figurek ożywających co godzinę: złotego kogucika, który pieje trzy razy, gromadki niedźwiadków defilujących przed królem, rycerza w złotej zbroi, który uruchamia dzwon wybijający godzinę… Wieża ma dwa zegary – mechaniczny i poniżej astronomiczny, który oprócz godzin pokazuje dni tygodnia, miesiące, znaki zodiaku i fazy księżyca. Wieżę można zwiedzać. W przejściu wieży umieszczone są na ścianie miary długości – wzorce dla kupców. Wieża Zegarowa była  fragmentem  najstarszego, pierwszego muru otaczającego do 1256 r. miasto Zähringena.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Pociągiem przez Alpy szwajcarskie

Pociągiem przez Alpy szwajcarskie

Znajomość ze Szwajcarią zawarłam podróżując po niej pociągiem. Start o świcie, powrót po zmierzchu – opowiada Halina Puławska

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij