Tanah Lot
Od urodzin aż do śmierci…

Podczas podróży po Bali niekiedy całkiem nieoczekiwanie można trafić na jakieś święto, czy obrzędy. A ich jest mnóstwo, przy czym niekiedy zaskakujących dla Europejczyków. Balijczycy kochają się w nich...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Tanah Lot. Od urodzin aż do śmierci…
Od lądu oddziela wysepkę zaledwie kilkadziesiąt kroków. Ale przejść ten kawałek pieszo, oczywiście mocząc nogi, można tylko podczas odpływu. W czasie przypływu trzeba płynąć, ale podobno bywa to niebezpieczne.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niezwykle malowniczą okazała się sławna świątynia Tanah Lot zbudowana na niewielkiej, skalistej wysepce na Oceanie Indyjskim. Podobno najliczniej odwiedzana na Bali przez cudzoziemców.

Od lądu oddziela ją zaledwie kilkadziesiąt kroków. Ale przejść ten kawałek pieszo, oczywiście mocząc nogi, można tylko podczas odpływu. W czasie przypływu trzeba płynąć, ale podobno bywa to niebezpieczne. Żadnych łódek w zasięgu wzroku nie widziałem.

Podczas podróży po Bali niekiedy całkiem nieoczekiwanie można trafić na jakieś święto, czy obrzędy. A ich jest mnóstwo, przy czym niekiedy zaskakujących dla Europejczyków. Balijczycy kochają się w nich, towarzyszą one im od urodzenia do śmierci. A w rzeczywistości znacznie dłużej. Pierwszy obrzęd dotyczący dziecka odbywa się już po? 6 miesiącach od jego poczęcia. Nie mam pojęcia jak oni są w stanie dokładnie obliczyć datę. Wielkim świętem są narodziny, chociaż przez 42 dni po nich matka i ojciec, a 3-4 dni noworodek uważani są za istoty ?nieczyste?. Jakże to podobne do tradycyjnego judaizmu czy chrześcijaństwa.

Łożysko po urodzeniu się dziecka jest płukane, a następnie wkładane do wnętrza orzecha kokosowego, owijane w poświęconą tkaninę i zakopywane, podobnie jak pępowina, w pobliżu domu rodziców. Uroczyste jest również nadawanie dziecku imienia, później pierwsza rocznica urodzin, która przypada po 210 dniach, gdyż tyle liczy ich rok balijski. Podobnie pojawienie się pierwszego ząbka, postrzyżyny, o ślubie czy pogrzebie, który w tej kulturze i wierze w reinkarnację nie jest uroczystością żałobną, nie wspominając.

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij