Neapol
Od Wielkiej Grecji po Obie Sycylie

Grecy z Kume, jednego z naczelnych ośrodków całego świata greckiego, założyli gdzieś koło 700 roku następne w tym rejonie osiedle, o nazwie Parthenope, leżące już na terenie obecnego Neapolu...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: ARO
Neapol. Od Wielkiej Grecji po Obie Sycylie
przed zanurzeniem się w ten bez wątpienia wyjątkowy organizm dobrze popatrzeć na Neapol z góry. Na mrowie domów mieszkalnych rozciągniętych po podnóże dwugarbnego Wezuwiusza...

Południowowłoski Neapol, duchowe serce tak Meridione jak Mezzogiorno to obecnie, przy blisko milionie mieszkańców, trzecie po Rzymie i Mediolanie pod względem wielkości miasto Włoch.

Być może żadna inna wielka metropolia Europy, nie wzbudza odczuć jednocześnie tak gwałtownych i tak przeciwstawnych, od skrajnej miłości po skrajną niechęć, co w dużej mierze wynika właśnie ze stanowienia przezeń istnej egzemplifikacji i kwintesencji wszystkiego tego, z czym przywykło się kojarzyć południe Włoch.

Pierwsze zatem wrażenia po zetknięciu się z Neapolem nie są na ogół zbyt pozytywne. Niewyobrażalny i zdawać się może chaotyczny ruch samochodowy, towarzyszący mu ogłuszający hałas i zgiełk, wszechobecny uliczny kurz i duchota, uliczny ludek z południowej swej natury gorący i namiętny, a namiętność ową dodatkowo po stokroć potęgujący wrzaskliwością, oto skojarzenia chyba najczęstsze. Jednakże przed zanurzeniem się w ten bez wątpienia wyjątkowy organizm dobrze popatrzeć na Neapol z góry. Na mrowie domów mieszkalnych rozciągniętych po podnóże dwugarbnego Wezuwiusza. Na Spaccanapoli, arterię przerzynającą ze wschodu na zachód historyczne centrum, gęsto pobudowane i równie gęsto zaludnione. Na kopuły i wieże setek intensywnie katolickich kościołów. Na olbrzymi port morski, jeden z kluczowych dla Śródziemnomorza, punkt wyjścia pasażerskich promów i wodolotów między innymi na sąsiednie wyspy Procida, Ischia i Capri, a także w rozmaitych dalszych destynacjach, przykładowo na Wyspy Liparyjskie, lecz nade wszystko główne miejsce przeładunków towarowych dla całych południowych Włoch. Wreszcie na samą morską zatokę o wodach barwy jakby delikatnej, jaśniejszej, nie tak wyrazistej jak u brzegów Sycylii.

Stolica królestwa

Od XIV do XIX wieku miasto było stolicą królestwa (Regno di Napoli). Państwa nie tylko zdecydowanie najrozleglejszego i najludniejszego we Włoszech, plus minus korespondującego z całym dzisiejszym kontynentalnym Mezzogiorno, na północy sięgającym po Molizję i Abruzję oraz fragmenty Lacjum, ale w relacji do innych włoskich wręcz gigantycznego. Choćby już ze względu na swe rozmiary, jak też usytuowanie w sercu Śródziemnomorza, żyło ono nie tylko własnym rytmem, lecz zupełnie własnym życiem, bez specjalnie intensywnych związków z resztą Włoch. Było też zazwyczaj odrębnie traktowane od całej padańskiej mozaiki rozmaitego typu mniejszych lub większych państw i państewek.

Zawiadywane z Neapolu włoskie południe funkcjonowało więc w warunkach zgoła odmiennych od włoskiej północy. Ale z tego absolutnie i bynajmniej nie wynika, iżby historia Neapolu i jego królestwa, historia nie miejsko-komunalna, uznawana za postępową, lecz by tak rzec feudalna, miała w czymkolwiek ustępować dziejom Włoch nadpadańskich. Zarazem bardzo wysoko notowane w monarchicznej hierarchii Europy stanowiło Regno di Napoli na każdym etapie swych dziejów jedno z naprawdę najważniejszych jej królestw. Rangą na głowę biło ono dla przykładu blisko dziesięć razy terytorialnie rozleglejszą polsko-litewską Rzeczpospolitą Obojga Narodów (jeśli w ogóle można kusić się o odnośne porównania). Stąd też sam Neapol jako stolica tak zacnego królestwa plasował się przez stulecia w najściślejszym gronie dosłownie paru największych miast Europy obok Paryża czy Londynu.

Palaepolis i Neapolis

Przed kolonizacją grecką obszary te zamieszkane były przez italskie ludy Osków (Kampanów) i Samnitów, a także przez Etrusków po ich ekspansji na południe. Najstarsze greckie osiedle w Kampanii powstało ok. 770 r. na wyspie Ischia, założone przez kolonistów z greckiej Eubei. Niebawem, mniej więcej ok.740 r., osiadli na Ischii eubejscy Grecy dali początek pierwszej greckiej kolonii na włoskim stałym lądzie, czyli Cumae. Z kolei Grecy z Kume, nb. kolonii w dalszych stuleciach przeżywającej wspaniały rozkwit, jednego z naczelnych ośrodków całego świata greckiego, założyli gdzieś koło 700 roku, w cyklu helleńskiej kolonizacji, następne w tym rejonie osiedle, o nazwie Parthenope, leżące już na terenie obecnego miasta. Na północny-wschód odeń zaczęło jakieś dwieście lat później wyrastać drugie na obszarze dzisiejszej starówki miasto, któremu nadano miano Neapolis (tym samym wzmiankowane starsze jęto zwać Palaepolis).

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
Dodano: 23 grudnia 2018; Aktualizacja 30 grudnia 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij