Paryż
Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze

Autor: Anna Derecki
Paryżanie kochają tu spacerować. Każdy na swój sposób podziwia tę wyjątkową instytucję, w której zgromadzono rośliny, zwierzęta i minerały, by je studiować, badać i zrozumieć.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
Niezależnie od Muzeum Przyrodniczego, ogród botaniczny składa się z 11 ogrodów mniejszych, wśród nich ogród alpejski, ogród irysów, ogród różany, ogród piwonii, ogród skalny, ogród pszczół i ptaków, ogród szkoły botaniki a nawet ogród roślin z czasów gdy żyły dinozaury…
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
 • Paryż. Ogród Botaniczny i Muzeum Przyrodnicze
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Paryski ogród botaniczny (Jardin des Plantes) powstał w 1626 roku dla króla Ludwika XIII.  Uprawiano w nim głownie zioła, król bardzo troszczył się o swoje zdrowie, a jeszcze bardziej troszczyli się o nie jego lekarze.

Już w 1640 roku ogród został udostępniony wszystkim, w XVIII wieku uczeni prowadzili w nim badania, w czasie Rewolucji Francuskiej, w 1793 roku,  powstało Muzeum Przyrodnicze, w czasach Napoleona fosa dla drapieżnych zwierząt, później fosa dla niedźwiedzi. W XIX wieku ogród i muzeum rozwijały się: powstają działy geologiczny, zoologiczny, specjalna galeria gadów i płazów. Pod koniec tego stulecia stworzony został dział paleontologiczny i nowe szklarnie.

Dziś na 24 ha powierzchni mieszczą się:

* Wielka Galeria z końca XIX wieku – Muzeum Przyrodnicze i Galeria Ewolucji
* ogród różany z 1990 roku a w nim 170 odmian róż
* trzy szklarnie, dwie dostępne dla zwiedzających
* menażeria z 1795 roku, jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie
* skalny ogród z roślinami z Alp, Himalajów itp.

Główne wejście to brama od ulicy Buffont, dochodzimy do małego wzniesienia zwanego Labiryntem. Idąc krętą dróżką na szczyt i mijamy ławkę wokół wielkiego cedru – to najstarszy cedr Paryża, zasadzony jako kilkucentymetrowa roślinka w 1734 roku. Z Belwederu na szczycie widać zabudowę obu brzegów Sekwany, dominuje kopuła Panteonu.

Galeria zoologiczna, naprzeciw Sekwany ma 120 metrów długości, na dwu poziomach wyeksponowanych jest 6 tys. wypchanych ssaków i 2,2 tys. wypchanych ptaków. Z drugiej strony znajduje się galeria minerałów, kolekcje geologiczne i botaniczne oraz wielka i bogata biblioteka. Najciekawsza w niej jest kolekcja rysunków przyrodniczych. W sąsiedztwie biblioteki szklarnie, miedzy innymi las tropikalny, gorący i wilgotny, dawny ogród zimowy. Wzdłuż ulicy Cuvier mamy laboratoria: chemii, fizyki, sale wykładowe, wielką kolekcję szkieletów kręgowców  . Na parterze dinozaury, aktualnie wystawa do końca czerwca. Specjalny pałacyk zamieszkują żółwie  i krokodyle, następny obok węże. Menażeria to ogród zoologiczny  powstały w czasie Rewolucji Francuskiej. Otoczono ochroną zwierzęta z królewskiej menażerii w Wersalu, skonfiskowano zwierzęta cyrkowe, potem przyjęto podarki, jak np. Żyrafę Karola X.

Niezależnie od Muzeum Przyrodniczego, ogród botaniczny składa się z 11 ogrodów mniejszych, wśród nich ogród alpejski, ogród irysów, ogród różany, ogród piwonii,  ogród skalny, ogród pszczół i ptaków, ogród szkoły botaniki a nawet ogród roślin z czasów gdy żyły dinozaury… Podróże w XVIII wieku oraz podróże kolonialne w następnym stuleciu wzbogaciły Jardin des Plantes, tworząc wyjątkowa kolekcje roślin zwierząt i minerałów. Muzeum Przyrodnicze to prawdziwy instytut naukowy, a w jedenastu ogrodach spotykają się ogrodnicy i naukowcy. Zwierzęta służą ochronie gatunku i badaniom genetycznym. Nauka to wielki motor tego przedsięwzięcia: dążyć do poznania świata który nas otacza.

Paryżanie kochają tu spacerować, każdy podziwia tę wyjątkową instytucję, gdzie zgromadzono rośliny, zwierzęta i minerały, by je studiować, badać i zrozumieć.

Warto wiedzieć

* Adres: Jardin des Plantes 57, rue Cuvier 75005  Paris
* Stacje metra: Gare d’Austerlitz, Jussieu, Censier Daubenton
* Autobusy: 24, 57, 63, 89, 91
Nawet Batobus płynący Sekwaną ma przystanek Jardin des Plantes

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij