Kraków
Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce

Przez lata na placu kościelnym na Skałce stawiano z okazji procesji ołtarz polowy, który pozostał po wizycie Jana Pawła II w 1979 roku. Paulini postanowili zastąpić go jednak nowoczesną budowlą.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Kraków. Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce
Budowla ma charakter wielofunkcyjny. Służy liturgii, ale także może być sceną wydarzeń artystycznych, np. koncertów. Przed ołtarzem jest przestrzeń na pięćset miejsc siedzących.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Co roku w maju z Wawelu na Skałkę podąża procesja ku czci św. Stanisława. Od wieków bierze w niej udział ogromna liczba wiernych.

Przez lata na placu kościelnym na Skałce stawiano na tę uroczystość ołtarz polowy, który pozostał po wizycie Jana Pawła II w 1979 roku. Paulini postanowili zastąpić go jednak nowoczesną budowlą. Ma ona podkreślić doniosły charakter majowej uroczystości. Ołtarz Trzech Tysiącleci stanowi wotum wdzięczności Bogu za opiekę nad polskim narodem.

Pomysłodawcami projektu byli ojcowie paulini, oraz Piotr i Lucyna Skalscy, główni sponsorzy projektu. 19 czerwca 2007 roku, w pałacu arcybiskupów krakowskich jury wybrało jeden z projektów, a była to praca zespołu prof. Wincentego Kućmy. „Ołtarz Trzech Tysiącleci” symbolizuje Kościół, który gromadzi się wokół Eucharystii. Budowla ma charakter wielofunkcyjny. Służy liturgii, ale także może być sceną wydarzeń artystycznych, np. koncertów. Przed ołtarzem jest przestrzeń na pięćset miejsc siedzących.

Siedem filarów o wysokości ośmiu metrów wykonano z litych bloków kamiennych. Wyznaczają one tylną ścianę ołtarza. Nawiązują do kolumnady na watykańskim placu św. Piotra. Na filarach umieszczono posagi świętych i błogosławionych.  Trzy centralne filary są w kolorze różowym a przy nich postaci św. Stanisława, św. Wojciecha oraz Jana Pawła II. Cztery kolejne filary są w kolorze kości słoniowej a przy nich: św. Jadwiga, św. Faustyna, św. Jana Kanty i o. Augustyn Kordecki.

Naprzeciw stołu ofiarnego stoi siedmiometrowy monolit i jest symbolem trzech sakramentów, są na nim płaskorzeźby przedstawiające sceny chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Warto wiedzieć

W artystycznej wizji trzeciego tysiąclecia, którego patronem jest Jan Paweł II, centrum stanowi Komunia święta. Papież udziela jej młodej dziewczynie, której towarzyszy rodzina. Uosabia ją małżeństwo fundatorów ołtarza Piotr i Lucyna Skalscy. Świadkami sakramentu są: kardynał Stefan Sapieha – arcybiskup krakowski, kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, św. Rafał Kalinowski, św. Brat Albert Chmielowski. Poniżej jest postać obecnego arcybiskupa krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Przy stopach Ukrzyżowanego jest postać o. Andrzeja Napiórkowskiego – przeora paulinów.

Zajrzyj na te strony:

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij