Otrokovice
Nad żeglownym kanałem Baťy

Prawdziwy rozwój miasteczka, nastąpił dopiero dzięki zbudowaniu w nim w latach 30. XX w. jednej z fabryk butów Baťy. Stało się to gdy w Zlin, gdzie stały główne zakłady, dotknął deficyt wody.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Otrokovice. Nad żeglownym kanałem Baťy
W Otrokovicach rozpoczyna się słynny kanał żeglowny Baťy, zbudowany do transportowania surowców do fabryk obuwia w tym mieście i w pobliskim Zlinie.
  • Otrokovice. Nad żeglownym kanałem Baťy
  • Otrokovice. Nad żeglownym kanałem Baťy
  • Otrokovice. Nad żeglownym kanałem Baťy
  • Otrokovice. Nad żeglownym kanałem Baťy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Największą atrakcją miasteczka Otrokovice koło Zlinu na Morawach, jest prywatne muzeum Harleya-Dawidsona. Ale i sama osada warta jest uwagi.

Otrokovice położone są na styku trzech morawskich regionów folklorystycznych: Slovácka, Valašska (Morawskiej Wołoszczyzny) i Haný, u zbiegu rzek Morawy i Drzewnicy. Ma ono długą, chociaż aż do lat 30. XX wieku niczym szczególnym nie wyróżniającą się przeszłość. Archeolodzy ustalili, że ludzie mieszkali tu już w epoce kamiennej. Pierwsza pisana wzmianka o Otrokovicach pochodzi z roku 1141. Osada stanowiła wówczas, aż do połowy XIV w., własność kościelną.

Nadzieja w butach

W 1576 r. zbudowano w niej, nie zachowaną do naszych czasów, twierdzę, a w II połowie XVIII w. – zameczek myśliwski. W 1841 r. tę, raczej zapadłą dziurę, ożywiło trochę zbudowanie kolei żelaznej. Prowadziła ona z samego Wiednia do galicyjskiej wówczas Bochni. Ale spis ludności w 1843 r. wykazał, że mieszka tam zaledwie 804 ludzi. Prawdziwy rozwój miasteczka, nastąpił dopiero dzięki zbudowaniu w nim w latach 30. XX w. jednej z fabryk butów Baťy. Stało się to gdy w Zlin, gdzie stały główne zakłady, dotknął deficyt wody.

Przyfabryczne miasteczko

Zgodnie z zasadami firmy, zbudowano też ponad 400 domów dla robotników i pracowników. Nazwę zmieniono zaś na Baťov. Pomijając inne, mało istotne szczegóły wspomnę, że prawa miejskie, pod obecną nazwą, Otrokovice otrzymały dopiero w roku 1964. Współcześnie istnieje w nich zakład pneumatyki Barum Continental, produkowane są też samoloty sportowe Zlin. Miasto szczyci się barokowym kościołem p.w. św. Michała Archanioła z 1769 r., rozbudowanym w 1849 roku. A także neogotycką, z końca XIX w., rzeźbą św. Jana Nepomucena i pomnikiem Tomasza Baťy – kopią oryginału z angielskiego East Tibury.

Turystyczne atrakcje

W okolicy jest wiele tras rowerowych, z których najważniejszą stanowi fragment trasy krajowej, oznaczonej nr 47, łączącej Jesenik z Mikulovem. W Otrokovicach rozpoczyna się słynny kanał żeglowny Baťy, zbudowany do transportowania surowców do fabryk obuwia w tym mieście i w pobliskim Zlinie. Obecnie organizowane są po nim rejsy turystyczne białej floty i można pływać kajakami i małymi łodziami. Miasto szczyci się tym, że jeden z dwu kominów tutejszej ciepłowni jest najwyższą – ma nieco ponad 170 m – budowlą w Czechach. Trochę zaskakujące jest natomiast, że na oficjalnych stronach internetowych miasta nie ma nawet wzmianki o Muzeum Harleya-Davidsona i znajdującego się w tym kompleksie mini browaru.

Warto wiedzieć

Otrokovice leżą w odległości 10 km od Zlinu – stolicy kraju (województwa). Połączone są z nim koleją i linią trolejbusową.

Dodano: 19 października 2017; Aktualizacja 30 października 2017;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij