Górsk
Pamięci księdza Popiełuszki

W lesie, przy drodze z Torunia do Bydgoszczy, w pobliżu a miejscowością Górsk stoi pomnik – przewrócony i roztrzaskany krzyż. Oznacza on miejsce, w którym 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB zatrzymali i uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Przemysław Jahr/Wikimedia
Górsk. Pamięci księdza Popiełuszki
Od kilku lat, w październiku, trasę Bydgoszcz-Górsk-Toruń-Włocławek przemierza Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W lesie, przy drodze z Torunia do Bydgoszczy, w pobliżu a miejscowością Górsk stoi pomnik – przewrócony i roztrzaskany krzyż. Oznacza on miejsce, w którym 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB zatrzymali i uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę. 

Pomnik odsłonięto 25 listopada 2000 r. Obok wielkiego białego krzyża stoi figura Chrystusa Frasobliwego. O tragicznym wydarzeniu przypomina napis: Miejsce uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki – początek drogi męczeństwa. Od przydrożnego parkingu do pomnika prowadzą alejki, przed krzyżem płoną znicze. Pomnik zaprojektował zespół warszawskich artystów: Anna i Krystian Jarnuszkiewiczowie, Grzegorz Kowalski i Maciej Kysiak.

W rocznice uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki przed pomnikiem odbywają się specjalne uroczystości z udziałem pielgrzymów z całego kraju. Od siedmiu lat, w październiku, trasę Bydgoszcz-Górsk-Toruń-Włocławek przemierza Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Rocznicowe msze odprawiane są także w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku.

Warto wiedzieć

* Górsk powstał jako wieś czynszowa należąca do Zakonu Krzyżackiego. W okresie reformacji jej mieszkańcy przeszła na protestantyzm. Wybudowany w 1613 roku przez ewangelików kościół po II wojnie światowej został przejęty przez kościół rzymskokatolicki – dawni mieszkańcy opuścili wieś. Kościół ma wyposażenie barokowe. Obok stoi XIX-wieczna plebania.
* Od 1990 roku  sezony żużlowe rozpoczynają się od mszy św. sprawowanej w Górsku.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    maurys, 1 czerwca 2010 @ 15:16

    Teraz jest pomnik i parking. Kiedyś był zakaz zatrzymywania i stały patrol milicji.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Suchowola, Warszawa, Karpacz, Górsk, Włocławek... w wielu miejscach odnajdujemy pamiątki i ślady obecności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij