Górsk
Pamięci księdza Popiełuszki

W lesie, przy drodze z Torunia do Bydgoszczy, w pobliżu a miejscowością Górsk stoi pomnik – przewrócony i roztrzaskany krzyż. Oznacza on miejsce, w którym 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB zatrzymali i uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Przemysław Jahr/Wikimedia
Górsk. Pamięci księdza Popiełuszki
Od kilku lat, w październiku, trasę Bydgoszcz-Górsk-Toruń-Włocławek przemierza Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W lesie, przy drodze z Torunia do Bydgoszczy, w pobliżu a miejscowością Górsk stoi pomnik – przewrócony i roztrzaskany krzyż. Oznacza on miejsce, w którym 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB zatrzymali i uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę. 

Pomnik odsłonięto 25 listopada 2000 r. Obok wielkiego białego krzyża stoi figura Chrystusa Frasobliwego. O tragicznym wydarzeniu przypomina napis: Miejsce uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki – początek drogi męczeństwa. Od przydrożnego parkingu do pomnika prowadzą alejki, przed krzyżem płoną znicze. Pomnik zaprojektował zespół warszawskich artystów: Anna i Krystian Jarnuszkiewiczowie, Grzegorz Kowalski i Maciej Kysiak.

W rocznice uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki przed pomnikiem odbywają się specjalne uroczystości z udziałem pielgrzymów z całego kraju. Od siedmiu lat, w październiku, trasę Bydgoszcz-Górsk-Toruń-Włocławek przemierza Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci Księdza Jerzego Popiełuszki. Rocznicowe msze odprawiane są także w kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku.

Warto wiedzieć

* Górsk powstał jako wieś czynszowa należąca do Zakonu Krzyżackiego. W okresie reformacji jej mieszkańcy przeszła na protestantyzm. Wybudowany w 1613 roku przez ewangelików kościół po II wojnie światowej został przejęty przez kościół rzymskokatolicki – dawni mieszkańcy opuścili wieś. Kościół ma wyposażenie barokowe. Obok stoi XIX-wieczna plebania.
* Od 1990 roku  sezony żużlowe rozpoczynają się od mszy św. sprawowanej w Górsku.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    maurys, 1 czerwca 2010 @ 15:16

    Teraz jest pomnik i parking. Kiedyś był zakaz zatrzymywania i stały patrol milicji.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Suchowola, Warszawa, Karpacz, Górsk, Włocławek... w wielu miejscach odnajdujemy pamiątki i ślady obecności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij