Park Mużakowski
Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu

Mówiąc o Parku Mużakowskim podkreśla się jego uniwersalne wartości historyczne i artystyczne. Docenia się precyzyjne wykorzystanie w kompozycji parku naturalnej rzeźby terenu i doliny Nysy Łużyckiej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot:
Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
  • Park Mużakowski. Spojrzenie na zieleń z Podwójnego Mostu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wiecie jakie to podniosłe uczucie, gdy stoi się na mosteczku między dwoma słupami granicznymi nr 295 na Nysie Łużyckiej  i chłonie piękno otaczającego krajobrazu na obu brzegach rzeki?

Mówię o Podwójnym Moście w Parku Mużakowskim, który łączy dwie jego części podzielone rzeką i granicą państwową. Łączy Bad Muskau i Łęknicę – do 1945 r. jeden organizm. Podwójny Most został odbudowany w 2003 r. i stał się symbolem współpracy polsko-niemieckiej; to jakby przygotowanie do przystąpienia Polski do układu z Schengen w 2007 r., to miejsce, które pozwala nam przekraczać granicę bez obaw i, ponieważ jesteśmy w Parku Mużakowskim, cieszyć się jego niezwykłością na całym obszarze.

Na liście UNESCO

Park Mużakowski (niem. Muskauer Park), położony w Łęknicy i w Bad Muskau nazywany jest również Parkiem Księcia Pücklera, jego założyciela. Leży w samym sercu zjawiskowego Łuku Mużakowa. Jest jego „perłą”. Uznany został za wybitne dzieło sztuki ogrodowej z początku XIX w. Polska część parku 1 maja 2004 r., Rozporządzeniem Prezydenta RP, otrzymała miano Pomnika Historii, a 2 lipca 2004 r. cały Park Mużakowski wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedyny w Europie transgraniczny park krajobrazowy i jeden z 27. europejskich parków na liście UNESCO. Doniosła uroczystość wręczenia aktu gospodarzom obu części parku odbyła się 27 maja 2005 r. – właśnie na Moście Podwójnym.

Niedawna rewaloryzacja

Mówiąc o Parku Mużakowskim podkreśla się jego uniwersalne wartości historyczne i artystyczne, prekursorskie znaczenie dla zakładania ogrodów krajobrazowych na wzór angielski. Docenia się precyzyjne wykorzystanie w kompozycji parku naturalnej rzeźby terenu i doliny Nysy Łużyckiej, kształtowanie parku z zachowaniem rodzimej przyrody, wzbogacenie nasadzeń dendrologicznych gatunkami zadomowionymi, jak kasztanowiec zwyczajny, sosna wejmutka, sosna czarna, dęby amerykańskie – czerwony i szkarłatny. A w końcu istotne są przestrzenność i rzadko spotykaną wielkość: Park Mużakowski jest pałacowo-parkowym założeniem, z powierzchnią całkowitą 720 hektarów (!), z czego po stronie polskiej zajmuje obszar 520 hektarów. Zaniedbany po 1945 r., u progu lat 90. ubiegłego wieku stał się przedmiotem polsko-niemieckiego projektu konserwatorskiego. Podjęto jego rewaloryzację, rekultywację, nasadzenia nowych dębów w miejscu zwalonych (Dąb Hermana), odtworzenie brakujących elementów (jak Kamień Pücklera), czy zdegradowanych (jak Łąka Trzcinowa, Szkółki Mużakowskie czy Ścieżka Sary). Odbudowano i wyremontowno mosty i wiadukty – Królewski, Arkadowy, Podwójnyo i Angielski (to drugi most na Nysie), podniesiono z ruin Nowy Zamek w Bad Muskau… To plon ostatnich 25 lat, a prace trwają nadal; merytoryczny nadzór nad procesem rewaloryzacji parku po obu stronach granicy pełni od 2005 r. Międzynarodowa Rada Konserwatorska. W procesie rewaloryzacji parku pomocą jest m.in. wydana drukiem w 1834 r. praca księcia Pücklera „Szkice o ogrodnictwie krajobrazowym”, w której autor opisał walory architektoniczne i przyrodnicze parku oraz swoje doświadczenia z dwudziestoletniego okresu jego tworzenia. Szkice wzbogacone są 44. litografiami Augusta Wilhelma Schirmera.

* * *

O Parku Mużakowskim można czytać i pisać bez końca. To temat długi jak tasiemiec i obszerny jak… 700 hektarów.

Warto wiedzieć

* Parkiem zarządzają: po stronie polskiej – Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, po stronie niemieckiej Fundacja Księcia Pücklera – Park Bad Muskau (niem. Stiftung Fürst-Pückler – Park Bad Muskau).
* Łęknica (niem. Lugknitz, łuż. Wjeska) – powstała w 1945 r. z połączenia prawobrzeżnego Bad Muskau oraz wioski Lugknitz. Tę nazwę nosi od 1956 r. (nazwy wcześniejsze – Łuknica, Ługnica, Łęknice), prawa miejskie otrzymała w 1969 r.
* Bad Muskau (pol. Mużaków, łuż. Mużakow) do 1962 r., w którym uznane zostało za uzdrowisko (stąd Bad – Zdrój), nosiło nazwę Muskau, chociaż – już w 1823 r. – książę Pückler utworzył tutaj pierwsze uzdrowisko z parkiem zdrojowym.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij