Wigry
Park narodowy z bobrem w herbie

W Wigierskim Parku Narodowym na szczególną uwagę zasługują niewielkie śródleśne zbiorniki wodne, zwane na Suwalszczyźnie sucharami. Jest ich 20 i nie ma w Polsce innego miejsca, gdzie byłoby ich tak wiele.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: archiwum WPN
Wigry. Park narodowy z bobrem w herbie
Brzegi jezior i rzek zamieszkuje bóbr europejski, zwierzę herbowe parku.
  • Wigry. Park narodowy z bobrem w herbie
  • Wigry. Park narodowy z bobrem w herbie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wigierski Park Narodowy zajmuje powierzchnię 15 tys. ha i obejmuje zespół 42 jezior, w tym jezioro Wigry (prawie 2 tys. ha, maksymalna głębokość 73 m) położone w centralnej części parku oraz kompleks lasów północnej części Puszczy Augustowskiej i przylegające tereny użytków rolnych.

Teren parku jest bardzo zróżnicowany. W jego północnej części krajobraz jest pagórkowaty, z licznymi morenami, ozami, rynnami rzek i strumieni, wieloma zbiornikami wodnymi i innymi formami polodowcowej rzeźby terenu. Południowa część jest bardziej płaska, położona na piaszczystych glebach sandru augustowskiego, porośniętego rozległymi borami i borami mieszanymi. Na szczególną uwagę zasługują niewielkie śródleśne zbiorniki wodne, zwane na Suwalszczyźnie sucharami. Jest ich w parku 20 i nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, gdzie byłoby ich tak wiele. Przez park przepływa Czarna Hańcza, najdłuższa rzeka Suwalszczyzny oraz kilka innych, mniejszych, lecz nie mniej urokliwych rzek: m.in. Kamionka, Wiatrołuża, Maniówka.

Świat roślin, świat zwierząt

Lasy porastające brzegi Wigier w przewadze składają się z sosny i świerka. W wielu miejscach zachowały naturalny charakter, z bogatym runem leśnym. W północnej części parku w większej ilości rosną również dęby, lipy, olsze, brzozy i jesiony. Szata roślinna odznacza się dużym bogactwem i różnorodnością, a wiele zbiorowisk roślinnych jest miejscem występowania gatunków rzadkich i chronionych. W parku stwierdzono obecność kilkunastu gatunków storczyków oraz bogactwo porostów świadczących o czystości powietrza. 18 gatunków roślin to relikty ostatniego zlodowacenia.

Równie bogaty jest świat zwierząt. Dotychczas rozpoznano obecność 1800 gatunków, w tym najwięcej bezkręgowych. Brzegi jezior i rzek zamieszkuje bóbr europejski, zwierzę herbowe parku. W parku występują łosie, jelenie, sarny, borsuki, zające bielaki i wiele innych zwierząt. Spośród ptaków drapieżnych można zobaczyć bielika, kanię rudą i czarną czy częstego tu błotniaka stawowego.

Warto wiedzieć

* Muzeum Wigier mieści się w budynku dawnej Stacji Hydrobiologicznej, w której w latach 1927 – 1939 pracował pionier polskiej limnologii – Alfred Lityński. Zwiedzanie muzeum jest wycieczką w czasie i przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie można poznać jezioro Wigry – od głębin i żyjących w nich organizmów, aż po świat przyrody nad jego brzegami. W muzeum można obejrzeć filmy i prezentacje multimedialne. Przekaz informacyjny kierowany do zwiedzających odbywa się poprzez plansze towarzyszące poszczególnym elementom wystawy (języki – polski i angielski), monitory dotykowe z prezentacjami oraz ulotki (materiały te opracowano po polsku, angielsku, niemiecku i litewsku). Muzeum jest ośrodkiem edukacyjnym, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

* Wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami” mieści się w siedzibie dyrekcji parku we wsi Krzywe. Poza posterami, prezentującymi rozmaitość środowisk, zgromadzono tu liczne eksponaty zwierząt – ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i owadów. Zainteresowani geomorfologią mogą zapoznać się z modelem lodowca oraz formami rzeźby terenu, a miłośników historii na pewno zainteresują krzemienne narzędzia oraz opis kultury łowców reniferów i model jaćwieskiego grodziska. Są tu także ciekawe gry edukacyjne i kioski multimedialne. Integralną częścią ekspozycji jest diorama w holu budynku, prezentująca środowisko życia herbowego ssaka parku – bobra oraz przekrój przez żeremie. Zwiedzanie wystawy warto uzupełnić prelekcją, pokazem slajdów, filmów, bądź prezentacją multimedialną.

Zajrzyj na te strony:

Wigierski Park Narodowy

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij