Czeskie Budziejowice
Perełka południowych Czech

Dominantę miasta stanowi 72-metrowej wysokości gotycko-renesansowa Czarna Wieża zbudowana w latach 1549-77. Stoi ona w pobliżu rynku, w przeszłości była dzwonnicą sąsiadującej z nią katedry św. Mikołaja, później miejską wieżą obserwacyjną.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
Niemal wszystko, co warte jest zobaczenia i poznania, znajduje się w rynku i przy sąsiednich ulicach.
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
  • Czeskie Budziejowice. Perełka południowych Czech
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Czeskie Budziejowice (České Budějovice) mają dla turystów dysponujących ograniczonym czasem ogromny walor. Niemal wszystko, co warte jest zobaczenia i poznania, znajduje się w rynku i przy sąsiednich ulicach, w obrębie dawnych, zachowanych tylko fragmentarycznie, średniowiecznych murów.

Rynek – plac Przemysła Otokara II – należy do największych średniowiecznych w Europie. Zajmuje kwadrat o bokach po 133 m, w jego północnej części stoi piękna, barokowa Fontanna Samsona. Postawiono ja w roku 1727 na miejscu średniowiecznego pręgierza. Jej nazwa pochodzi od rzeźby biblijnego Samsona z lwem i postaciami atlantów. A inne zabytki od XIII do XIX w. znajdują się na pierzejach. Stoi na nich 48 kamienic z podcieniami oraz usytuowany asymetrycznie na pierzei południowej renesansowy, biało-niebieski ratusz z trzema wieżyczkami, zbudowany w 1555 r. na miejscu wcześniejszego, gotyckiego z 1387 r.

Pod Czarna Wieżą

Dominantę miasta stanowi 72-metrowej wysokości gotycko-renesansowa Czarna Wieża zbudowana w latach 1549-77. Stoi ona w pobliżu rynku, w przeszłości była dzwonnicą sąsiadującej z nią katedry św. Mikołaja, później miejską wieżą obserwacyjną. Obecnie zaś jest świetnym punktem widokowym, z którego roztacza się piękna panorama Budziejowic i ich okolic. Katedra należy do najstarszych świątyń w mieście, chociaż chyba najbardziej przebudowywanych w ciągu wieków. Jej budowę, jako kościoła, rozpoczęto w latach 60. XIII w. W średniowieczu obok był cmentarz, którego teren z czasem zajęły stojące na nim obecnie domy.

Losy zabytków

W 1551 r. kościół jednak zawalił się i na jego miejscu wybudowano trójnawową bazylikę w stylu gotyckim. I ona nie miała jednak szczęścia, gdyż w 1641 r. wybuchł w niej pożar powodując tak znaczne straty, że świątynię odbudowano już w stylu baroku. I taki charakter zachowała do naszych czasów. Wewnątrz najciekawszy jest ołtarz główny z końca XVIII w. oraz o pół wieku od niego młodsze malowidło w kaplicy południowej „Śmierć Panny Marii”. Najstarszy budziejowicki kościół, p.w. Poświęcenia Marii Panny, założył jeszcze król Przemysł Otokar II w roku 1265. Stoi on przy obecnym placu Pijarskim, a w jego w większości neogotyckim wnętrzu uwagę przyciągają krzyżowe sklepienia, rokokowa ambona z końca XVIII w. i XVII–wieczne organy.

Pod Wieża Białą

Obok niego zbudowano klasztor dominikanów z pięknie sklepionymi gotyckimi krużgankami otaczającymi wewnętrzne patio. W 1498 r. wzniesiono wieżę, nazywaną ze względu na kolor Białą. Przy tym samym placu stoi również dawna późnogotycka Zbrojownia przebudowana w 1531 r. Przez wiele lat mieścił się w niej skład soli, z handlu którą słynęło miasto. Obecnie jest siedzibą ciekawego muzeum motocykli. Oprócz już wymienionych, jest w Budziejowicach także południowoczeskie (Jihočeské) muzeum ze zbiorami przedstawiającymi historię regionu, jego przyrodę oraz sztukę XVI – XVIII w.  Warto też zobaczyć zabytkowe renesansowe kramy mięsne z 1554 roku w których mieści się obecnie piwiarnia. Gdy przed laty byłem tu po raz pierwszy, działała w nich tania gospoda ze znakomitą kuchnią oraz, oczywiście, piwem.

Wokół murów

Niewiele czasu zajmie obejrzenie, a są godne uwagi, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz Wieży Rubensztejnskiej i baszt: Żelaznej Panny z XIV w, która w średniowieczu służyła za więzienie i miejsce tortur oraz Ottokara. Jest tu także parę gmachów i domów z XIX – XX wieku.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij