Ateny
Zabytkowy cmentarz Alfa

Pierwszy Cmentarz Ateński zwany również cmentarzem A (Alfa) jest najstarszym cmentarzem miasta Ateny, założonym na mocy królewskiego dekretu z 1834 r., zakazującego pochówków w kościołach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Halina Puławska
Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
Niepisaną ikoną tej nekropolii jest „Śpiąca dziewczyna”
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa
 • Ateny. Zabytkowy cmentarz Alfa

Gdy w 1979 r. na scenę sopockiego festiwalu wyszedł grecki piosenkarz Demis Roussos i mocnym, ciepłym tenorem zaśpiewał Goodbye My Love, Goodbye i Forever and Ever – publiczność oszalała.

Oryginalny w swojej muzyce i ubiorze pieśniarz występował na wielu europejskich estradach, śpiewając przeboje w różnych językach. Sprzedał ponad 60 milionów płyt. W 2013 roku otrzymał tytuł Kawalera Legii Honorowej; na ceremonii wręczenia tytułu przez ambasadora Francji w Atenach Demis Roussos, już śmiertelnie chory, siedział. Zmarł 25 stycznia 2015 r. mając 69 lat. Spoczął na ateńskim Pierwszym Cmentarzu.

Pierwszy w mieście

Pierwszy Cmentarz Ateński (gr. Πρώτο Νεκροταφείο Αθηνών – Proto Nekrotafío Athinon) zwany również cmentarzem A (Alfa) jest najstarszym cmentarzem miasta Ateny, założonym na mocy królewskiego dekretu z 1834 r., zakazującego pochówków w kościołach i w ich bezpośrednim otoczeniu oraz określającego lokalizację cmentarzy w odległości co najmniej 100 m od miejskich osiedli. To jedno z pierwszych uregulowań niepodległej Grecji, wprowadzone w panującym w tym zakresie duchu europejskim. Ateny, gdy w 1833 r. król Otto Bawarski przeniósł do nich stolicę nowożytnej Grecji z Nafplionu, były liczącą około 6. tysięcy mieszkańców mieściną i stąd można wywodzić, pieszczotliwe nieco, określenie Aten jako największej greckiej wioski.

Na wzór Père Lachaise

Oś centralna – droga procesyjna – prowadzi od wejścia ku kościołowi św. Łazarza, pierwszemu, wybudowanemu już w 1840 r., przed którym droga rozwidla się w kształt litery Y. To najstarszy oryginalny rdzeń cmentarza. Po obu stronach osi i wokół kościoła stanęły z czasem mauzolea i grobowce ważnych osobistości. Widać w tym rozwiązaniu wpływ cmentarza starożytnych Greków – Keramejkos, na którym tą najważniejszą drogą było „dromos”. Taka koncepcja jest typowa również dla cmentarnych założeń XIX wieku. W projekcie ateńskiego cmentarza odnajduje się podobieństwo do paryskiego cmentarza Père Lachaise, będącego wzorcem dla całej epoki. Parkowe założenie cmentarza w Atenach – z sosnami, cyprysami i drzewami oliwnymi – widoczne jest przede wszystkim w najstarszej części tego ogrodu pamięci.

Na czym polega indywidualizm tego cmentarza?

Jest biały, jest zbudowany z białego marmuru, w którym wykute są i monumentalne XIX-wieczne grobowce z rozbudowanymi scenami rzeźbiarskimi i zwykłe, współczesne nagrobki, na których obowiązkowo umieszczone są ceramiczne fotografie. Czasem zdobi je rzeźba z brązu lub kamienia. Charakter zabytkowego cmentarza cechuje neoklasycyzm. Znajdują się tutaj reprezentatywne dzieła sztuki sepulkralnej neoklasycyzmu greckiego, a także – co w tym miejscu nie dziwi – nawiązujące bezpośrednio do przykładów starożytnych; to replika pomnika chorega Lizykratesa, to stele z płaskorzeźbą na licu i z wieńczącym ją starożytnym ornamentem antemionu (gr. anthémion – kwiatek), składającego się z motywów palmety i lotosu i będące często replikami nagrobków z cmentarza Keramejkos, to budowle w kształcie starożytnych świątyń, jak mauzoleum Heinricha Schliemanna…
Pierwszy Cmentarz Ateński jest na wskroś grecki.

Śpiąca dziewczyna

Niepisaną ikoną tej nekropolii jest „Śpiąca dziewczyna” – (zdj. 12 i 13). To motyw często powtarzany, ale rzeźba na grobowcu Sofii Afendaki jest wyjątkowa. Jest idealna w każdym szczególe – od wyrazu twarzy, układu ciała, po udrapowanie prześcieradła. Emanuje z niej niewysłowiony spokój. Dzieło zostało zamówione w 1877 r. przez ojca zmarłej na gruźlicę 18-letniej córki u początkującego w tym czasie, uznanego rzeźbiarza greckiego z wyspy Tinos Yannoulisa Halepasa (Γιαννούλης Χαλεπάς). On sam w 1938 r. również spoczął na Pierwszym Cmentarzu, a nagrobek artysty zdobi jego dzieło – płaskorzeźba archanioła.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 2

  Halina, 25 listopada 2017 @ 21:32

  Dla zainteresowanych zwiedzeniem Pierwszego Cmentarza w Atenach, taka informacja: nie można dostać żadnego planu tej nekropolii. Taki wisi w przejściu wejściowym i wygląda tak. Absolutna szarada. Jeśli szuka się jakiegoś konkretnego grobu najlepiej udać się do biura cmentarza (budynek naprzeciwko wejścia, II piętro. O tych, które ja odwiedziłam, mogę podać informacje o lokalizacji

  Halina, 25 listopada 2017 @ 21:40

  Na cmentarzu ateńskim nie znajdziecie kolumbarium. Wynika to z faktu, że Grecki Kościół Prawosławny nie dopuszcza kremacji. Co prawda prawo greckie wprowadziło taką możliwość (ale chyba jeszcze nie ma krematorium). Na cmentarzach ateńskich groby – można powiedzieć zwykłych ludzi znikają – trwają około trzech lat, po czym kosteczki pakuje się do skrzyneczki i składa w ossuarium, a miejsce wykorzystuje na inne groby. W wykupionych grobach rodzinnych, gdy brakuje miejsca na trumnę, kosteczki poprzednika składane są „u stóp” następnych. Ot tak.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij