Beskid Dukielski
Piotruś ma skały na szczycie

Piotruś jest niewysokim (727 m n.p.m.) i rozciągniętym z południowego wschodu na północny zachód masywem wznoszącym się nad przełomem Jasiołki, w tej części Beskidu Niskiego, która nazywana jest Beskidem Dukielskim.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
Na długiej na kilkaset metrów grani szczytowej odsłaniają się liczne wychodnie piaskowca. Bardzo malowniczo wyglądają w pięknym starym, nieco karłowatym lesie. Las też ciekawy – to bardzo piękny przykład buczyny karpackiej.
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie

Piotruś to bardzo dźwięczna nazwa dla górskiego szczytu. I nie ma ona – tak wprost, żadnego związku z jakimś Piotrem czy Piotrusiem. Wywodzi się od łacińskiego słowa petra (rodz. żeński) oznaczającego głaz, kamień, opokę, skałę.

Góry o nazwie Pietros, Petros, znajdziemy w różnych pasmach Karpat, zwłaszcza wschodnich. I w Czarnohorze (Ukraina) i w górach Rodniańskich i Marmaroskich (Rumunia) i tu, w Beskidzie Niskim. Nazwę roznieśli po górach zapewne osadnicy wołoscy kolonizujący Karpaty ponad pięć wieków temu. Zawsze oznacza ona górę ze skalistym szczytem.

Urwy z piaskowca i buczyna karpacka

Tak samo jest i na naszym Piotrusiu. Jest on niewysokim (727 m n.p.m.) i rozciągniętym z południowego wschodu na północny zachód masywem wznoszącym się nad przełomem Jasiołki, w tej części Beskidu Niskiego, która nazywana jest Beskidem Dukielskim. Sam grzbiet wznosi się dość łagodnie – Piotruś ma też drugą nazwę: Płazyna – jednak stoki, zwłaszcza północno wschodni, opadają od szczytu stromymi urwiskami. Na rozciągniętej na kilkaset metrów grani szczytowej odsłaniają się liczne wychodnie piaskowca. Bardzo malowniczo wyglądają w pięknym starym, nieco karłowatym lesie. Las też ciekawy – to bardzo piękny przykład buczyny karpackiej. Na stokach Piotrusia odkryto także niewielkie jaskinie, na zachodnim stoku bije źródełko zwane Świętą Wodą,  przy którym odpoczywać miał św. Jan z Dukli.

Na wycieczkę

Na Piotrusia prowadzi szlak żółty z Zawadki Rymanowskiej lub z Tylawy (pole namiotowe przy leśniczówce Stasiane). Znaki wyznaczyła stosunkowo niedawno gmina Dukla i są one w formie biało-żółtego kwadratu, takiego jakimi zwykle wyznacza się ścieżki „dojściowe”. Niestety, znakowanie jest nieprecyzyjne; w miejscach gdzie szlak schodzi z mocno wyrzeźbionej drogi leśnej nie jest dostatecznie jasne, łatwo zgubić znaki. Czas wejścia od strony leśniczówki oszacowano na  godzinę i kwadrans. Trochę nadmiarowo.

Tak, wiem…

Imię Piotr ma wiele wspólnego ze skałą: Ty jesteś Piotr i na tej opoce zbuduję kościół mój …  (Mt 16).

 

Dodano: 28 września 2018; Aktualizacja 12 października 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij