Beskid Dukielski
Piotruś ma skały na szczycie

Piotruś jest niewysokim (727 m n.p.m.) i rozciągniętym z południowego wschodu na północny zachód masywem wznoszącym się nad przełomem Jasiołki, w tej części Beskidu Niskiego, która nazywana jest Beskidem Dukielskim.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
Na długiej na kilkaset metrów grani szczytowej odsłaniają się liczne wychodnie piaskowca. Bardzo malowniczo wyglądają w pięknym starym, nieco karłowatym lesie. Las też ciekawy – to bardzo piękny przykład buczyny karpackiej.
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie
  • Beskid Dukielski. Piotruś ma skały na szczycie

Piotruś to bardzo dźwięczna nazwa dla górskiego szczytu. I nie ma ona – tak wprost, żadnego związku z jakimś Piotrem czy Piotrusiem. Wywodzi się od łacińskiego słowa petra (rodz. żeński) oznaczającego głaz, kamień, opokę, skałę.

Góry o nazwie Pietros, Petros, znajdziemy w różnych pasmach Karpat, zwłaszcza wschodnich. I w Czarnohorze (Ukraina) i w górach Rodniańskich i Marmaroskich (Rumunia) i tu, w Beskidzie Niskim. Nazwę roznieśli po górach zapewne osadnicy wołoscy kolonizujący Karpaty ponad pięć wieków temu. Zawsze oznacza ona górę ze skalistym szczytem.

Urwy z piaskowca i buczyna karpacka

Tak samo jest i na naszym Piotrusiu. Jest on niewysokim (727 m n.p.m.) i rozciągniętym z południowego wschodu na północny zachód masywem wznoszącym się nad przełomem Jasiołki, w tej części Beskidu Niskiego, która nazywana jest Beskidem Dukielskim. Sam grzbiet wznosi się dość łagodnie – Piotruś ma też drugą nazwę: Płazyna – jednak stoki, zwłaszcza północno wschodni, opadają od szczytu stromymi urwiskami. Na rozciągniętej na kilkaset metrów grani szczytowej odsłaniają się liczne wychodnie piaskowca. Bardzo malowniczo wyglądają w pięknym starym, nieco karłowatym lesie. Las też ciekawy – to bardzo piękny przykład buczyny karpackiej. Na stokach Piotrusia odkryto także niewielkie jaskinie, na zachodnim stoku bije źródełko zwane Świętą Wodą,  przy którym odpoczywać miał św. Jan z Dukli.

Na wycieczkę

Na Piotrusia prowadzi szlak żółty z Zawadki Rymanowskiej lub z Tylawy (pole namiotowe przy leśniczówce Stasiane). Znaki wyznaczyła stosunkowo niedawno gmina Dukla i są one w formie biało-żółtego kwadratu, takiego jakimi zwykle wyznacza się ścieżki „dojściowe”. Niestety, znakowanie jest nieprecyzyjne; w miejscach gdzie szlak schodzi z mocno wyrzeźbionej drogi leśnej nie jest dostatecznie jasne, łatwo zgubić znaki. Czas wejścia od strony leśniczówki oszacowano na  godzinę i kwadrans. Trochę nadmiarowo.

Tak, wiem…

Imię Piotr ma wiele wspólnego ze skałą: Ty jesteś Piotr i na tej opoce zbuduję kościół mój …  (Mt 16).

 

Dodano: 28 września 2018; Aktualizacja 12 października 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij