Płock
Odwach i płyta Nieznanego Żołnierza

Autor: Marek Nowak
Parterowy budynek wzniesiono w 1837 roku wg projektu architekta Michała Jakuba Miklaszewskiego. Obecnie jest siedzibą Oddziału Miejskiego PTTK. Znajduje się w bezpośredniej bliskości katedry i zamku. Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Marek Nowak
Płock. Odwach i płyta Nieznanego Żołnierza
Nową płytę odsłonięto W 1966 roku.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Klasycystyczny biały budynek stojący przy Placu Gabriela Narutowicza w Płocku to dawny Odwach, czyli dawna wartownia carskiego wojska. Przed nią znajduje się płyta Nieznanego Żołnierza.

Parterowy budynek wzniesiono w 1837 roku wg projektu architekta Michała Jakuba Miklaszewskiego. Obecnie jest siedzibą Oddziału Miejskiego PTTK. Znajduje się w bezpośredniej bliskości katedry i zamku. W przeszłości Odwach był świadkiem wielu ważnych dla miasta wydarzeń. W styczniu 1863 roku powstańcy dowodzeni przez patrona trybunału Wojciecha Zegrzdę i pułkownika Konrada Bończę-Błaszczyńskiego zaatakowali carską załogę liczącą ok. 500 żołnierzy. Ponieśli jednak klęskę. Rosjanie aresztowali ponad 150 osób, a jeden z przywódców akcji Wojciech Zegrzda odebrał sobie życie.

W 1918 roku rozbrojono zainstalowany tu posterunek żołnierzy niemieckich. Musieli opuścić Płock. Wkrótce witano wkraczające do miasta oddziały gen. Józefa Hallera. W sierpniu  1920 roku wojsko i mieszkańcy bronili tu bronili dostępu do mostu na Wiśle bolszewikom.

Pierwszą płytę – pomnik Nieznanego Żołnierza odsłonięto uroczyście w  1928 r. Pierwotnie znajdowała się w większej odległości od Odwachu, w centrum placu. W 1945 r. została jednak zniszczona. W 1966 roku odsłonięto nową.  Ją, oraz  granitowy sześcian z płaskorzeźbionym orłem, zaprojektował Stanisław Lisowski. Napis na tablicy brzmi: „Bohaterom poległym o wolność Ojczyzny”. Tu mają miejsce najważniejsze patriotyczne uroczystości w mieście.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij