Velké Losiny
Pod pomnikiem spalonych czarownic

Duży blok jasnego marmuru. Na nim czarna, z daleka jak gdyby obtrącona w lewym górnym rogu, w rzeczywistości uformowana na kształt wyrzeźbionego, płonącego stosu, tablica z napisem „Čarodejnické procesy” – Procesy czarownic.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Velké Losiny. Pod pomnikiem spalonych czarownic
38 nazwisk niewinnych ofiar spalonych w tym miejscu oraz w jego pobliżu w latach 1679-86 i nazwami miejscowości, z których pochodziły.
  • Velké Losiny. Pod pomnikiem spalonych czarownic
  • Velké Losiny. Pod pomnikiem spalonych czarownic
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Duży blok jasnego marmuru. Na nim czarna, z daleka jak gdyby obtrącona w lewym górnym rogu, w rzeczywistości uformowana na kształt wyrzeźbionego, płonącego stosu, tablica z napisem „Čarodejnické procesy” – Procesy czarownic.

38 nazwisk niewinnych ofiar spalonych w tym miejscu oraz w jego pobliżu w latach 1679-86 i nazwami miejscowości, z których pochodziły. Wydany także po polsku przewodnik po edukacyjnej, rowerowej ścieżce szlakiem czarownic, tak przybliża to miejsce:

Mniej więcej w tym miejscu w latach 1679 do 1686 odbywały się egzekucje 36 skazanych w procesach z czarownicami. Inni dwaj oskarżeni zmarli podczas tortur. Przyjrzyjmy się bliżej przynajmniej pierwszym czterem stosom. Były przeznaczone dla Mariny Schuchowej, Doroty Gröerovej i Marii Züllichovej. Czwarty stos był przygotowany dla Doroty Davidovej, która zmarła 4 maja w katowni, a której ciało pachołcy kata musieli ponownie wygrzebać z ziemi. Na jednym z nich była przywiązana Marina Schuchova. Cień kobiety, która kiedyś była szczęśliwa, która kiedyś kochała i była kochaną. Wiecheć, który chyba musiał kat Hay wynieść na stos. Do szyi przywiązał jej woreczek z prochem strzelniczym. Może i w jego szorstkiej duszy w tej chwili na okamgnienie odezwały się wątpliwości: „Komu mógł ten niepozorny człowieczek ubliżyć?” Stos zapłonął. Chyba Marina Schuchova jeszcze po raz ostatni spojrzała na swoja córkę, być może dym z prochu uśmiercił ją zaraz potem i Marina Schuchova nie cierpiała. 

Warto wiedzieć

Ten pomnik hańby i ciemnoty stoi w miejscowości Velké Losiny na północnych Morawach, w pięknym starym parku zdrojowym, w pobliżu sanatorium dziecięcego.

Dodano: 29 marca 2011; Aktualizacja 3 listopada 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij