Budapeszt
Polonika w grocie pod Górą Gellérta

Jedna z kaplic, poświęcona jest Polsce. W 1994 r. stanął w niej wizerunek częstochowskiej Czarnej Madonny, obok wisi orzeł i tarcza, na której widnieją symbole Polski, Węgier i zakonu paulinów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Adam Gąsior/Wasze Podróże
Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
Kaplica ozdobiona jest również wizerunkami Ludwika Węgierskiego i św. Jadwigi (wskazują na wspólne dzieje dwóch państw).
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
  • Budapeszt. Polonika w grocie pod Górą Gellérta
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gdy wychodzimy z hotelu Gellert, po drugiej stronie ulicy widzimy wejście do jaskini. Skały naprzeciwko to południowo-wschodnie zbocze symbolizującej Budapeszt góry Gellérta.

Tutaj właśnie, na wysokości około 25 m nad poziomem Dunaju, znajduje się wejście do naturalnej jaskini skalnej, znanej pod nazwą grota Ivána (od imienia pustelnika, który w średniowieczu znalazł w niej schronienie i leczył ludzi wodą źródlaną).

Inspiracja w Lourders

Dzisiaj znajduje się w tym miejscu katolicka kaplica, którą opiekują się paulini. W roku 1924 wycieczka kilku z braci do Lourders zainspirowała ich do stworzenia podobnego miejsca do modlitwy. Opuszczona od lat jaskinia św. Ivána w Budapeszcie wydawała się idealnym miejscem na to przedsięwzięcie. Wejście do groty zostało poszerzone, korytarze powiększone, a w ścianach zaplanowano ołtarze. Całej grocie nadano kształt przypominający wyglądem kaplicę z Portugalii. Nowa świątynia, nazywana Barlangkápolna, Gellérthegyi-barlang, Gellérthegyi sziklakápolna, Iván-barlang, Lourdes-i Barlang, Lourdesi kápolna, Szentiván-barlang lub Sziklakápolna, została poświęcona w 1926 r. Podczas II wojny światowej kościółek wykorzystywano jako schron przeciwlotniczy w czasie bombardowań Budapesztu, a w głębiej położonych korytarzach działał niewielki szpital polowy.

Stalinowskie represje

W roku 1951 jako miejsce zgromadzeń elementu wrogiego wobec władzy ludowej kaplica została zamknięta. W poniedziałek wielkanocny przed porannym nabożeństwem tajna policja AVH skonfiskowała wszystkie nieruchomości i ruchomości należące do paulinów, a członków zgromadzenia aresztowano. Przełożony wspólnoty, Ferenc Vezér, został skazany na śmierć, a pozostali mnisi z klasztoru ? na 10 lat pozbawienia wolności. Znad drzwi prowadzących do kaplicy zdjęto drewniany krzyż wiszący tam od 1936 r., a wejście zamurowano.

W czas odnowy

Dopiero 17 sierpnia 1989 r. usunięto zamykający jaskinię beton a nad wejściem zawieszony został nowy, granitowy krzyż, wykonany według projektu Győzego Sikoty i poświęcony przez nuncjusza papieskiego. 6 czerwca 1992 r. jaskinia ponownie została konsekrowana, a święceń dokonał biskup Endre Gyulay. Patronem kaplicy został opiekun zakonu paulinów ? św. Paweł Pierwszy Pustelnik. Sziklatemplom składa się z dwóch komór: przedsionka i głębiej położonej groty przekształconej w miejsce modlitwy. Wewnątrz panuje stała temperatura 21°C (dzięki gorącym źródłom przepływającym pod wzniesieniem).

Matka Boska i Św. Stefan, węgierscy patroni

Ołtarz główny, wykonany z zielonego pyrogranitu z fabryki w Zsolnay, otwiera się na najszerszą część świątyni. Liczne płaskorzeźby nawiązujące do symboliki chrześcijańskiej dopełniają ceramiczne dekoracje. Wśród ołtarzy bocznych uwagę zwraca kapliczka poświęcona dziewicy Maryi patronce Węgier, gdzie obok postaci Matki Boskiej z tulącym się do nóg dzieciątkiem Jezus umieszczono popiersie króla Stefana I Świętego (pierwszego władcy państwa).

Polak – Węgier…

Dla Polaków najważniejsza jest jedna z kaplic, poświęcona właśnie Polsce. W 1994 r. stanął w niej wizerunek częstochowskiej Czarnej Madonny, podarowany zakonowi przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Obok wisi orzeł i tarcza, na której widnieją symbole Polski, Węgier i zakonu paulinów. Kaplica ozdobiona jest również wizerunkami Ludwika Węgierskiego i św. Jadwigi (wskazują na wspólne dzieje dwóch państw). W jednej z nisz znajduje się płaskorzeźba z twarzą ojca Maksymiliana Kolbego. Inne dekoracje nawiązują do II wojny światowej, gdy przebywający na Węgrzech Polacy (w tym żołnierze) tłumnie odwiedzali kaplicę.

Zajrzyj na te strony:

  • autorka jest redaktorką Magazynu Turystycznego Wasze Podróże
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij