Świebodzin
Pomnik Chrystusa Króla

Statua jest największym pomnikiem przedstawiającym Jezusa Chrystusa na świecie. Ma wysokość 33 m, a razem ze złotą koroną – 36 m. Rozpiętość otwartych ramion Chrystusa wnosi 24 metry. Stoi na sztucznie usypanym kopcu o wysokości 16 metrów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Mohylek/Wikimedia
Świebodzin. Pomnik Chrystusa Króla
Postać Chrystusa nawiązuje wyglądem do słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, do niedawna największego na świecie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kiedy wczesnym latem przejeżdżałam przez Świebodzin, widziałam ogromny plac budowy. Widać było, ze będzie tu pomnik, widać było, ze będzie ogromny. A kogo tu stawiają? – zapytał ktoś z moich towarzyszy podróży. – Jana Pawła? Dziś już wiemy, że nie. To pomnik Chrystusa Króla. 

Pomnik już stoi. Odsłonięcie zaplanowano na 21 listopada – w tym dniu kościół katolicki obchodzi święto Chrystusa Króla. Ustanowił je papież Pius XI w 1925 roku.

Statua jest największym pomnikiem przedstawiającym Jezusa Chrystusa na świecie. Ma wysokość 33 m, a razem ze złotą koroną – 36 m. Rozpiętość otwartych ramion Chrystusa wnosi 24 metry. Mało tego: pomnik stoi na sztucznie usypanym kopcu o wysokości 16 metrów, a więc wznosi się ponad poziom gruntu na wysokość 52 metrów. Będzie doskonale widoczny z daleka w dość płaskim terenie, a już na pewno z budowanej na północ od miasta autostrady ze Świecka do Terespola.

Postać Chrystusa nawiązuje wyglądem do słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, do niedawna największego na świecie. Ten pomnik mierzy 30 metrów i stoi na siedmiometrowym postumencie, na szczycie wzgórza Corcovado o wysokości 710 metrów n.p.m. Rozpiętość ramion jest o metr mniejsza niż świebodzińskiej statuy – mierzy 23 metry.

Inicjatorem budowy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie był proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w tym mieście – ks. kanonik Sylwester Zawadzki. Idea powstała 2001 r. Projekt opracował Mirosław Kazimierz Patecki.

Warto wiedzieć

Świebodzin jest zadbanym miasteczkiem na skraju Pojezierza Łagowskiego. Ma ładny odnowiony rynek z ratuszem, wokół zabytkowe kamieniczki, resztki murów miejskich, pozostałości zamku (przebudowany gruntownie w XIX wieku (obecnie szpital), gotycki kościół. Na rynku stoi ławeczka-pomnik Czesława Niemena, który często odwiedzał świebodzińską rodzinę i odbywał próby przed koncertami w tutejszym domu kultury.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    amara, 9 maja 2018 @ 11:20

    A teraz wygląda to tak:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij