Bardejów
Każdy człowiek ma swoje imię

Jest to przypomnienie kruchej wolności, wspólnoty i życia. Chrońmy się wszyscy od nienawiści a przyszłe pokolenia niech nie pozwolą powtórzyć takiego okrucieństwa – czytam na stronie bardejowskiego suburbium.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
Osobna instalacja przedstawia gwiazdę Dawida osadzoną na torach kolejowych, które symbolizują deportację Żydów do obozów zagłady.
  • Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
  • Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
  • Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
  • Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
  • Bardejów. Każdy człowiek ma swoje imię
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na skraju żydowskiego suburbium, w pobliżu kompleksu starej synagogi, znajduje się pomnik Holokaustu. Potężny, jak na tak małe (powiatowe) miasteczko.

Pomnik przypomina osoby i rodziny stanowiące przed II wojną znaczną część społeczności miasta Bardejów, tej która już nie istnieje. Ma służyć edukacji i umożliwić zwiedzającym poznanie prawdziwego losu żydowskiej społeczności Bardejowa. Jest to przypomnienie kruchej wolności, wspólnoty i życia. Chrońmy się wszyscy od nienawiści a przyszłe pokolenia niech nie pozwolą powtórzyć takiego okrucieństwa – czytam na stronie bardejowskiego suburbium.

Tablice jak macewy

Na 14 tablicach przypominających żydowskie nagrobki – macewy, zapisano 3381 nazwisk ofiar Holocaustu z Bardejowa i okolicznych wsi. Rodziny wymienione są alfabetycznie i w kolejności: ojciec, matka, dzieci i inni członkowie rodziny, którzy zginęli. „Listy ofiar są wyrazem szacunku dla wspólnoty żydowskiej, którą współtworzyli, oraz dla rodzin, których byli częścią” – czytam dalej. Światła na szczytach dwu tablic symbolizują wieczne światło płonące w synagogach (ner tamid) i świece zapalane w rocznicę śmierci bliskiego (ner neshama). Pozostałych 12 tablic zdobią nazwy plemion narodu izraelskiego. Dwie tablice są zapełnione tylko w połowie. To miejsce na około 900 nazwisk, które zostaną dodane gdy ich los będzie znany.

To byli prawdziwi ludzie

Napis Każdy człowiek ma swoje imię spinający wszystkie tablice po słowacku, hebrajsku i angielsku pochodzi z wiersza urodzonej w Słupsku izraelskiej poetki Zeldy (Zelda Schneurson Mishkovsky, 1914-84). Jest w trzech językach i przypomina, że ​​wszystkie nazwiska należą do prawdziwych ludzi.

Gwiazda na torach

Osobna instalacja przedstawia gwiazdę Dawida osadzoną na torach kolejowych, które symbolizują deportację Żydów do obozów zagłady. Oddano też hołd Sprawiedliwym z Bardejowa, którzy pomagali Żydom w czasie Holokaustu. Pomnik odsłonięto w 2014 r. Na zewnętrznej stronie od ulicy umieszczono wcześniejszą (1992 r.) i skromniejszą tablice upamiętniającą zagładę Żydów.

Dodano: 22 listopada 2017; Aktualizacja 18 stycznia 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij