Kraków
Pomniki na Cmentarzu Rakowickim

Stary Cmentarz Rakowicki jest on tłem lekcji nieocenzurowanej historii, świadectwem patriotyzmu, miejscem pomników i symboli narodowych, oraz patriotycznych demonstracji. Odbywały się tu pochówki gromadzące społeczeństwo miasta.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
Polegli w bitwie pod Rokitną pierwotnie byli pochowani w pobliżu pola bitwy. Na cmentarz Rakowicki zostali uroczyście przeniesieni 25 lutego 1923 roku. Żegnano ich ze wszystkimi honorami wojskowymi.
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
 • Kraków. Pomniki na Cmentarzu Rakowickim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Legionistom

Idąc główną aleją i skręcając za grobowcem Kossaków (w lewo), dojdziemy pod mury cmentarne. Tam jest Kwatera Legionów Polskich. To część monumentalnego założenia upamiętniającego poległych w I wojnie światowej. Mauzoleum w zachodniej części wzniesiono w 1918 roku. Była to jedna z wielu realizacji austriackiego Ministerstwa Wojny na terenie Galicji. Część założenia stanowią groby żołnierzy i oficerów Legionów Polskich. Pomnik na ich grobach odsłonięto w listopadzie 1927 roku. W 1990 roku, tuż przy pomniku pochowano generała Bolesława Wieniawę Długoszowskiego. Zmarł w 1942 roku. Był członkiem Związku Strzeleckiego, żołnierzem Legionów i adiutantem Józefa Piłsudskiego.

Poległym pod Rokitną

Zbliżając się do końca głównej alei trafimy pod Pomnik Rokitniańczyków, w kształcie sarkofagu. To pomnik poświęcony uczestnikom brawurowej szarży pod Rokitną na Bukowinie, 13 czerwca 1915 roku. To heroiczna karta dziejów polskiej kawalerii. Polegli pierwotnie byli pochowani w pobliżu pola bitwy. Na cmentarz Rakowicki zostali uroczyście przeniesieni 25 lutego 1923 roku. Żegnano ich ze wszystkimi honorami wojskowymi. Pomnik odsłonięto 13 czerwca tego samego roku. W 1992 roku w grobowcu złożono prochy generała Klemensa Rudnickiego. Na pomniku jest piękne epitafium:

…Błyskawice ich szabel były jutrzenką wolności
Widziały ich śnieżne szczyty Karpat i srebrzyste wody Cisy
i bystre fale Czeremoszu
i lasy Bukowińskie ich widziały
i brzegi Prutu i Błonia Naddniestrzańskie
i Besarabskie stepy i dzikie pola
Padli na polach Rokitny…

Ofiarom II wojny

W tej samej kwaterze jest Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Odsłonięto go 26 października 1985 roku. Pomnik upamiętnia pięć milionów obywateli polskich zamordowanych we wszystkich hitlerowskich obozach zagłady. Obok niego stoi ogromnych rozmiarów pomnik poświęcony poległym partyzantom Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.

Poległym w wojnie bolszewickiej

W sąsiedniej kwaterze są skromne groby żołnierzy z lat 1919-20. To uczestnicy wojny polsko-sowieckiej, którzy polegli lub zmarli z ran w krakowskich szpitalach.

Ukraińcom

Najnowszym pomnikiem jest kopiec ziemny usypany dla upamiętnienia spoczywających tam Ukraińców. Wśród nich byli żołnierze, oficerowie i ludność cywilna więziona w obozie na Dąbiu w latach 1919-21. Wiele lat czekano na ten pomnik. Już w 1929 roku był projekt, jednak trudności ze zgromadzeniem funduszy uniemożliwiały jego budowę. Udało się to w 1999 roku. Na kurhanie stoi obelisk, a pod nim tablice pamiątkowe w języku polskim i ukraińskim.

Warto wiedzieć

Na Starym Cmentarzu znajdziemy kilkanaście pomników, bo inne znajdują się już na Nowym Cmentarzu przy ulicy Prandoty. O nich piszę w osobnym artykule.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 23 listopada 2012; Aktualizacja 27 listopada 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  Dąbie, 21 sierpnia 2014 @ 04:09

  Najpełniejszą jak dotąd listę osób zmarłych w Obozie nr 1 w Dąbiu (upamiętnionym w wymienionym w artykule pomniku z 1999 roku) sporządził p. Robert Bogusz. Jej część (do litery J) została opublikowana na stronie http://dabiehistoria.url.ph/strony/oboz.html Spis zawiera nazwisko, imię, wiek (lub datę urodzenia), datę śmierci i narodowość (wśród zmarłych nie tylko Ukraińcy, ale także Polacy, Czesi, Rosjanie i Węgrzy, oraz osoby podające jako narodowość określenie „Bolszewik”). Spis jest regularnie uzupełniany o kolejne osoby (w kolejności alfabetycznej).

  Dąbie, 21 sierpnia 2014 @ 04:12

  Informację tę podaję jako uzupełnienie dla osób poszukujących informacji o krewnych lub szczególnie zainteresowanych tematyką historii Krakowa lub stosunków polsko-ukraińskich.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij