Przerwanki
Samotna śluza na rzeczce Sapina

Lokalną ciekawostką jest śluza Przerwanki znajdująca się na rzeczce Sapina. Działa w sezonie, lecz jest używana rzadko, bo ruch żaglowy tu niewielki – przepłynięcie z Wielkich Jezior na Gołdopiwo jest czasochłonne, a łodzie motorowe wstępu tu nie mają.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot:
Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina
Śluzę wybudowali Niemcy w roku 1910. Jej powstanie związane było z budową Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Pregołą, a nią – z Bałtykiem.
  • Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina
  • Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina
  • Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina
  • Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina
  • Przerwanki. Samotna śluza na rzeczce Sapina

Przerwanki to wieś położona jest nad jeziorem Gołdopiwo. Lat temu wiele byłam tam na obozie harcerskim, dlatego gdy znalazłam się w tych stronach, zajrzałam tu z przyjemnością.

Jezioro jest spore (1070 ha), bardzo ładne, czyste, znajduje się w strefie ciszy. Baza harcerska należąca do hufca ZHP w Otwocku, jak kiedyś, znajduje się w lesie na północnym brzegu. W pewnej odległości od wsi i od lokalnej ciekawostki – śluzy Przerwanki – znajdującej się na rzeczce Sapina. Działającej, lecz używanej rzadko, bo ruch żaglowy tu niewielki – przepłynięcie z Wielkich Jezior na Gołdopiwo jest czasochłonne (trzeba pokonać od jeziora Święcajty do jeziora Gołdopiwo 29 km szlaku wodnego) i możliwe tylko dla jachtów o zanurzeniu nie przekraczającym pół metra, w dodatku nie wolno tu używać silników spalinowych.  Łodzie motorowe na jezioro Gołdopiwo wstępu nie mają. A kajak prościej przenieść.

Pamiątka po niedokończonej inwestycji

Śluzę wybudowali Niemcy w roku 1910. Jej powstanie związane było z budową Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z rzeką Pregołą, a nią – z Bałtykiem.  Łączna długość nigdy nie ukończonego kanału od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do rzeki Łyny (wpada do Pregoły) na terenie obwodu kaliningradzkiego wynosi 51 km z czego do Polski należy 22 km. Leżące powyżej śluzy jezioro Gołdopiwo miało być w tym projekcie zbiornikiem rezerwowym a śluza miała regulować przepływ wody z jeziora rzeczką Sapiną do Wielkich Jezior.  Śluza ma długość 25 metrów i szerokość 4 metrów i spiętrza wodę na o metr.

Urokliwy szlak

Kilka słów należy się tu rzeczce Sapinie, która jest urokliwym szlakiem kajakowym. Rzeczka ma długość prawie 37 km, a jej głębokość raczej nie przekracza 1 m. Jejźródła znajdują się w Puszczy Boreckiej i łączy jeziora Boćwinka, Żywy, Sołtmany, Żywki, Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel i wpada do jeziora Święcajty. Spływ kajakowy jest możliwy od miejscowości Kruklin nad jeziorem o tej samej nazwie i liczy 35 kilometrów. Szlak prowadzi w połowie rzeką, w połowie przez jeziora i jest w sam raz na dwa dni. Po drodze warto zatrzymać się przy ruinach wiaduktu kolejowego nad Sapiną w Grądach Kruklaneckich, gdzie jest punkt widokowy, właśnie przy zabytkowej śluzie w Przerwankach oraz przy zabytkowej rybaczówce w tej samej wsi. Spływ rozsądnie skończyć we wsi Ogonki nad jeziorem Święcajty, ale chętni i odważni mogą popłynąć przez jez. Mamry do Węgorzewa. Spływ jednodniowy można rozpocząć właśnie przy śluzie w Przerwankach. Do pokonania będzie wówczas ok. 18 km.

Warto wiedzieć

Śluza Przerwanki  czynna jest od maja do październik codziennie w godz. 9- 17. Śluzowanie poza tymi godzinami nie jest możliwe.

Dodano: 5 października 2018; Aktualizacja 20 października 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij