Wigry
Przyrodniczą ścieżką po parku

Najlepszym sposobem poznawania Wigierskiego Parku Narodowego jest poruszanie się po szlakach turystycznych. Jest tu 245 km oznakowanych w terenie szlaków lądowych – pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: archiwum WPN
Wigry. Przyrodniczą ścieżką po parku
Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku.
  • Wigry. Przyrodniczą ścieżką po parku
  • Wigry. Przyrodniczą ścieżką po parku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najlepszym sposobem poznawania Wigierskiego Parku Narodowego jest poruszanie się po szlakach turystycznych. Jest tu 245 km oznakowanych w terenie szlaków lądowych – pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. 

Trasom turystycznym towarzyszą urządzone miejsca odpoczynku – zadaszenia i ławy, wieże i platformy widokowe, kładki oraz pomosty. Wigierski Park Narodowy to także raj dla wodniaków. Jeziorem Wigry i rzeką Czarną Hańczą wiedzie jeden z najbardziej znanych w Polsce szlaków kajakowych. Wędkarze mogą łowić ryby na 7 jeziorach, w tym jeziorze Wigry. Do wejścia na szlaki lądowe i wodne uprawnia karta wstępu do parku. Wydawane przez Park broszury wyczerpująco opisują trasy i ścieżki edukacyjne. Można też skorzystaćć z obsługi licencjonowanego przewodnika.

Ścieżki edukacyjne („Las” – 1,5 km, „Suchary” –2,5 km, „Płazy” – 0,5 km, „Jeziora” – 6,2 km, „Puszcza” – 3,3 km) na terenie Wigierskiego Parku Narodowego wiodą przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo. Ścieżki łączą się ze szlakami turystycznymi, prowadzącymi w różne rejony parku, dlatego też warto zacząć zwiedzanie właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku. Ci, którzy zamierzają odwiedzić przyrodnicze ścieżki mogą kupić  przewodnika bądź skorzystać z usług przewodnickich. Grupy szkolne mogą skorzystać z zajęć terenowych z cyklu „Po ścieżkach edukacyjnych Wigierskiego Parku Narodowego”. Zajęcia prowadzone są na wszystkich poziomach kształcenia. Park zapewnia materiały do zajęć i pomoce dydaktyczne: m.in. karty pracy, klucze do oznaczania flory i fauny, zestawy do analizy chemicznej wody, wysokościomierze, lupy, kompasy, lornetki i wiele innych.

„Eksploatacja dóbr puszczańskich” to zestaw tablic prezentujących różne sposoby korzystania w przeszłości z bogactw Puszczy Augustowskiej. Tablice ulokowane są w różnych częściach parku. Większość stoi na przystankach Wigierskiej Kolejki Wąskotorowej.

„Dary natury” to sześć tradycyjnych wiejskich ogródków zlokalizowanych w Krzywem przy siedzibie dyrekcji Parku, wystawie etnograficznej i obiekcie turystycznym „Dziupla” oraz przy szkołach w Maćkowej Rudzie, Płocicznie Tartaku, Nowej Wsi i Przebrodzie.

Warto wiedzieć

* Ośrodek Edukacji Środowiskowej położony jest w atrakcyjnym miejscu: w lesie, bezpośrednio nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry, ok. 3 km od wsi Gawrych Ruda. W ośrodku prowadzone są zajęcia z ekologii ekosystemów wodnych i leśnych, poznawania makrofauny dennej jeziora Wigry, ekologii bobrów. Zajęcia w ośrodku odbywają się w grupach od 10-30 osób i trwają od 2 do 4 godzin. Terminy zajęć należy uzgadniać z 14-dniowym wyprzedzeniem. Uczestnicy mają zapewnione materiały oraz pomoce dydaktyczne (lornetki, lupy, zestawy do badania wody i gleby, klucze do oznaczania flory i fauny). W ośrodku znajduje się sala wykładowa z kominkiem, wyposażona w sprzęt audiowizualny i pomoce do zajęć oraz sala laboratoryjna z lupami binokularnymi.
* W okresie wakacji, w każdy czwartek można wziąć udział w bezpłatnej wycieczce rowerowej z przewodnikiem. Grupa musi liczyć min. 10 osób. Istnieje możliwość wypożyczenia 20 rowerów.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij