Rydzewo
Przystań na szlaku Wielkich Jezior

Jest tu spora marina i dość dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Przystanek ma tu stateczek turystyczny kursujący latem z Giżycka do Mikołajek. Najważniejszym zabytkiem we wsi jest kościół św. Andrzeja Boboli z XVI w.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Zuzanna Grabska
Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
Po przeciwnej, zachodniej stronie jeziora Bocznego znajduje się ? także nastawiona na turystów ? wieś Bogaczewo. I stąd ten widok na Rydzewo.
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior

Rydzewo jest mazurską wsią turystyczną nad jeziorem Bocznym, odnogą jeziora Niegocin. To ważny punkt na szlaku wodnym przez Wielkie Jeziora Mazurskie.

Jest tu spora marina i dość dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Przystanek ma tu stateczek turystyczny kursujący latem z Giżycka do Mikołajek.

Krzyżacy i Mazurzy

Wieś powstała na terenach zasiedlonych w średniowieczu przez plemię Galindów. Pamiątką po nich jest grodzisko w Staświnach, do dziś spory wał ziemny. Później ziemie te kolonizowane były przez Krzyżaków, należały do Prus Książęcych, wreszcie do Prus i Niemiec. Samą wieś założyli w 1526 Paweł i Stanisław Rydzewscy. Wtedy już mieszkali tu mówiący po polsku Mazurzy. Później, mimo postępującej zwłaszcza w XIX i XX w germanizacji, nadal mówiono tu językiem mazurskim. Wieś szczyci się tym, że 1897 r. 95 proc. dzieci idących do szkoły znało tylko język polski. Długo zachowywała też nazwę ? w 1927 r. dopiero zniemczoną już Rydzewen zamieniono jednak na Rotwalde.

Kościół i gospoda

Najważniejszym zabytkiem we wsi jest kościół św. Andrzeja Boboli. Wybudowany został w drugiej połowie XVI w., jako ewangelicki (od 1945 r. katolicki). W wyposażeniu ciekawy jest ołtarz główny z poźnogotycką rzeźbą św. Anny Samotrzeć, ambona, loża kolatorska i stare drewniane rzeźbione drzwi prowadzące do zakrystii. W pobliżu znajduje się budynek gospody z poł. XIX w. Poznamy go po szachulcowej konstrukcji. Współcześnie natomiast dobrą sławą cieszy się położona nad brzegiem jeziora gospoda ,,Pod Czarnym Łabędziem”. Zgromadzono w niej spory zbiór dawnych sprzętów domowych, gospodarskich i rybackich. Kuchnia zebrała trochę nagród.

Uwaga na sinice

Kilka słów należy się jeszcze jezioru. Boczne ? bo stanowi odnogę odnogę Jeziora Niegocin. Długie jest na 3 km, szerokie prawie na 900 m. W najgłębszym miejscu dochodzi do 17 m.  Jego wody należą do silnie eutroficznych, czyli tzw. żyznych. Na zewnątrz objawia się to małą przejrzystością wody, niską zawartością tlenu  i częstymi i  masowymi zakwitami sinic.

Warto wiedzieć

* Po przeciwnej, zachodniej  stronie jeziora Bocznego znajduje się ? także nastawiona na turystów ? wieś Bogaczewo.
* Jeszcze w XVI w. Niegocin i Boczne były oddzielnymi akwenami, a między Rydzewem a Bogaczewem istniało lądowe przejście. Teraz trzeba objechać jezioro i pokonać most przerzucony nad Kanałek Kula.

Dodano: 5 lutego 2019; Aktualizacja 22 lutego 2019;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij