Rydzewo
Przystań na szlaku Wielkich Jezior

Jest tu spora marina i dość dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Przystanek ma tu stateczek turystyczny kursujący latem z Giżycka do Mikołajek. Najważniejszym zabytkiem we wsi jest kościół św. Andrzeja Boboli z XVI w.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
Po przeciwnej, zachodniej stronie jeziora Bocznego znajduje się – także nastawiona na turystów – wieś Bogaczewo. I stąd ten widok na Rydzewo.
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior
  • Rydzewo. Przystań na szlaku Wielkich Jezior

Rydzewo jest mazurską wsią turystyczną nad jeziorem Bocznym, odnogą jeziora Niegocin. To ważny punkt na szlaku wodnym przez Wielkie Jeziora Mazurskie.

Jest tu spora marina i dość dobra baza noclegowa i gastronomiczna. Przystanek ma tu stateczek turystyczny kursujący latem z Giżycka do Mikołajek.

Krzyżacy i Mazurzy

Wieś powstała na terenach zasiedlonych w średniowieczu przez plemię Galindów. Pamiątką po nich jest grodzisko w Staświnach, do dziś spory wał ziemny. Później ziemie te kolonizowane były przez Krzyżaków, należały do Prus Książęcych, wreszcie do Prus i Niemiec. Samą wieś założyli w 1526 Paweł i Stanisław Rydzewscy. Wtedy już mieszkali tu mówiący po polsku Mazurzy. Później, mimo postępującej zwłaszcza w XIX i XX w germanizacji, nadal mówiono tu językiem mazurskim. Wieś szczyci się tym, że 1897 r. 95 proc. dzieci idących do szkoły znało tylko język polski. Długo zachowywała też nazwę – w 1927 r. dopiero zniemczoną już Rydzewen zamieniono jednak na Rotwalde.

Kościół i gospoda

Najważniejszym zabytkiem we wsi jest kościół św. Andrzeja Boboli. Wybudowany został w drugiej połowie XVI w., jako ewangelicki (od 1945 r. katolicki). W wyposażeniu ciekawy jest ołtarz główny z poźnogotycką rzeźbą św. Anny Samotrzeć, ambona, loża kolatorska i stare drewniane rzeźbione drzwi prowadzące do zakrystii. W pobliżu znajduje się budynek gospody z poł. XIX w. Poznamy go po szachulcowej konstrukcji. Współcześnie natomiast dobrą sławą cieszy się położona nad brzegiem jeziora gospoda ,,Pod Czarnym Łabędziem”. Zgromadzono w niej spory zbiór dawnych sprzętów domowych, gospodarskich i rybackich. Kuchnia zebrała trochę nagród.

Uwaga na sinice

Kilka słów należy się jeszcze jezioru. Boczne – bo stanowi odnogę odnogę Jeziora Niegocin. Długie jest na 3 km, szerokie prawie na 900 m. W najgłębszym miejscu dochodzi do 17 m.  Jego wody należą do silnie eutroficznych, czyli tzw. żyznych. Na zewnątrz objawia się to małą przejrzystością wody, niską zawartością tlenu  i częstymi i  masowymi zakwitami sinic.

Warto wiedzieć

* Po przeciwnej, zachodniej  stronie jeziora Bocznego znajduje się – także nastawiona na turystów – wieś Bogaczewo.
* Jeszcze w XVI w. Niegocin i Boczne były oddzielnymi akwenami, a między Rydzewem a Bogaczewem istniało lądowe przejście. Teraz trzeba objechać jezioro i pokonać most przerzucony nad Kanałek Kula.

Dodano: 5 lutego 2019; Aktualizacja 22 lutego 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij