Dolina Lejowa
Pusto, jak nie w Tatrach

To malutka dolinka wciśnięta między dwie potężne sąsiadki: Kościeliską i Chochołowską. Jest tu po prostu ładnie, choć nie ma szczególnych atrakcji. I w odróżnieniu od najbliższych dolin – jest tu kompletnie pusto. Na tyle, że chyba nawet nie opłaca się otwierać budki poboru opłat...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
Dnem doliny wije się Lejowy Potok. W środkowej jej części znajdują się dwie polany: Huty Lejowe i Jaworzyna Lejowa. Skrajem tej pierwszej prowadzi szlak turystyczny.
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To malutka dolinka wciśnięta między dwie potężne sąsiadki: Kościeliską i Chochołowską. Jest tu po prostu ładnie, choć nie ma szczególnych atrakcji.

I w odróżnieniu od najbliższych dolin – jest tu kompletnie pusto. Na tyle, że chyba nawet nie opłaca się otwierać budki poboru opłat. W każdym razie w długi czerwcowy weekend, gdy ludzi było sporo, budka była zamknięta. Może i racja, bo przemierzając cała tę dolinkę, spotkaliśmy tylko dwójkę turystów, którzy sprawiali wrażenie, że trafili tu przypadkiem. W tym czasie Kościeliską dążył ku schronisku na Hali Ornak nieprzebrany tłum. W Chochołowskiej zapewne tak samo.

Wylot Doliny Lejowej znajduje się na skraju polany Biały Potok. To duża rozległa łąka, na której wiosną kwitną krokusy, a jesienią  zimowity. Stoi na niej kilka szałasów i większych szop, chyba zagospodarowanych przez letników. Ten obszar znajduje się jeszcze poza parkiem.

Granica parku i wspomniana budka poboru opłat za wejście na teren chroniony znajdują się w przewężeniu skalnym zwanym Między Ściany. Tworzą je skały wapienne, podobne do tych, jakie znajdują się u wejścia do Kościeliskiej.  Dnem doliny wije się Lejowy Potok. W środkowej jej części znajdują się dwie polany: Huty Lejowe i Jaworzyna Lejowa. Skrajem tej pierwszej prowadzi szlak turystyczny. Jest tu szałas, miejsce odpoczynku (ławy i stół) i tablica informująca, że prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec. Tablica, bo owiec nie widziałam. Wszystko wskazuje na to, że kulturowy wypas zastąpiła kosiarka.

Nazwa polany – Huty Lejowe – przypomina o dawnej historii tego miejsca – wydobywano tu rudy żelaza i prawdopodobnie wytapiano od razu ma polanie. Sama zaś nazwa doliny pochodzi od rodziny Lejów z Podczerwonego, którzy swego czasu byli właścicielami tego skrawka Tatr.

Dostępna dla turystów część doliny kończy się na Niżniej Kominiarskiej Polanie. Tu, w lesie (choć w starych przewodnikach przeczytamy, że na polanie) dochodzimy do czarnych znaków ścieżki nad reglami: idąc na wschód (ok. 30 min) dotrzemy stąd do doliny Kościeliskiej, idąc na zachód (ok. 1,5 godz.) trafimy do Doliny Chochołowskiej.

Warto wiedzieć

Z racji położenia poza zainteresowaniem większości spacerowiczów, Dolina Lejowa jest dobrym miejscem na spokojny relaks. I choć zdawałoby się, że nie ma tu nic ciekawego, to ponoć jej krajobraz przypomina Góry Skaliste. Tak uznali amerykańscy filmowcy, którzy w 1990 roku kręcili tu zdjęcia plenerowe do filmu „Alaska kid”.

Dodano: 7 czerwca 2010; Aktualizacja 9 września 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij