Dolina Lejowa
Pusto, jak nie w Tatrach

To malutka dolinka wciśnięta między dwie potężne sąsiadki: Kościeliską i Chochołowską. Jest tu po prostu ładnie, choć nie ma szczególnych atrakcji. I w odróżnieniu od najbliższych dolin – jest tu kompletnie pusto. Na tyle, że chyba nawet nie opłaca się otwierać budki poboru opłat...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
Dnem doliny wije się Lejowy Potok. W środkowej jej części znajdują się dwie polany: Huty Lejowe i Jaworzyna Lejowa. Skrajem tej pierwszej prowadzi szlak turystyczny.
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
  • Dolina Lejowa. Pusto, jak nie w Tatrach
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

To malutka dolinka wciśnięta między dwie potężne sąsiadki: Kościeliską i Chochołowską. Jest tu po prostu ładnie, choć nie ma szczególnych atrakcji.

I w odróżnieniu od najbliższych dolin – jest tu kompletnie pusto. Na tyle, że chyba nawet nie opłaca się otwierać budki poboru opłat. W każdym razie w długi czerwcowy weekend, gdy ludzi było sporo, budka była zamknięta. Może i racja, bo przemierzając cała tę dolinkę, spotkaliśmy tylko dwójkę turystów, którzy sprawiali wrażenie, że trafili tu przypadkiem. W tym czasie Kościeliską dążył ku schronisku na Hali Ornak nieprzebrany tłum. W Chochołowskiej zapewne tak samo.

Wylot Doliny Lejowej znajduje się na skraju polany Biały Potok. To duża rozległa łąka, na której wiosną kwitną krokusy, a jesienią  zimowity. Stoi na niej kilka szałasów i większych szop, chyba zagospodarowanych przez letników. Ten obszar znajduje się jeszcze poza parkiem.

Granica parku i wspomniana budka poboru opłat za wejście na teren chroniony znajdują się w przewężeniu skalnym zwanym Między Ściany. Tworzą je skały wapienne, podobne do tych, jakie znajdują się u wejścia do Kościeliskiej.  Dnem doliny wije się Lejowy Potok. W środkowej jej części znajdują się dwie polany: Huty Lejowe i Jaworzyna Lejowa. Skrajem tej pierwszej prowadzi szlak turystyczny. Jest tu szałas, miejsce odpoczynku (ławy i stół) i tablica informująca, że prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec. Tablica, bo owiec nie widziałam. Wszystko wskazuje na to, że kulturowy wypas zastąpiła kosiarka.

Nazwa polany – Huty Lejowe – przypomina o dawnej historii tego miejsca – wydobywano tu rudy żelaza i prawdopodobnie wytapiano od razu ma polanie. Sama zaś nazwa doliny pochodzi od rodziny Lejów z Podczerwonego, którzy swego czasu byli właścicielami tego skrawka Tatr.

Dostępna dla turystów część doliny kończy się na Niżniej Kominiarskiej Polanie. Tu, w lesie (choć w starych przewodnikach przeczytamy, że na polanie) dochodzimy do czarnych znaków ścieżki nad reglami: idąc na wschód (ok. 30 min) dotrzemy stąd do doliny Kościeliskiej, idąc na zachód (ok. 1,5 godz.) trafimy do Doliny Chochołowskiej.

Warto wiedzieć

Z racji położenia poza zainteresowaniem większości spacerowiczów, Dolina Lejowa jest dobrym miejscem na spokojny relaks. I choć zdawałoby się, że nie ma tu nic ciekawego, to ponoć jej krajobraz przypomina Góry Skaliste. Tak uznali amerykańscy filmowcy, którzy w 1990 roku kręcili tu zdjęcia plenerowe do filmu „Alaska kid”.

Dodano: 7 czerwca 2010; Aktualizacja 9 września 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij