Turcja
Ramazan, czyli cały miesiąc postu

Czy w Turcji, Ramadan jest obchodzony tak samo jak w niektórych krajach arabskich? Zdecydowanie nie. Tutaj post nie jest narzucony odgórnie, a należy do wolnej woli poszczącego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji
Turcja. Ramazan, czyli cały miesiąc postu
Post trwa od wschodu do zachodu słońca

W tym roku w Turcji Ramazan rozpoczyna się 5 maja i potrwa do 4 czerwca, zakończy go Święto Ramazan Bayramı obchodzone przez trzy dni.

Czas Ramazanu (tak po turecku brzmi słowo Ramadan), to okres szczególny dla wszystkich wyznawców islamu. Jest to święto ruchome i przypada zawsze w IX miesiącu kalendarza muzułmańskiego, kiedy nastąpiło pierwsze objawienie Koranu.

Od wschodu do zachodu

Przez cały miesiąc praktykujący muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca, a dokładniej od modlitwy porannej do modlitwy wieczornej. W czasie postu nie można jeść, pić, stosować jakichkolwiek używek, a także należy powstrzymać się od uciech cielesnych. Codzienny post kończy się wraz z modlitwą wieczorną, wtedy całe rodziny, zasiadają do wspólnego posiłku – zwanego iftar. Posiłek rozpoczyna się wypiciem szklanki wody oraz  zjedzeniem daktyla, a potem już można ucztować. Stół w czasie kolacji – iftar, musi być zastawiony po brzegi, potrawy są przygotowywane w ciągu dnia i często są to dania bardzo pracochłonne.

Z porannym posiłkiem – sahur, trzeba zdążyć przed poranną modlitwą. W Turcji wciąż praktykowany jest zwyczaj budzenia na posiłek, przez specjalnie do tego wyznaczonych bębniarzy – davulcu, którzy codziennie przed wschodem słońca wygrywają głośne rytmy wzywające do pobudki.

Dość liberalnie, ale…

Czy w Turcji, Ramadan jest obchodzony tak samo jak w niektórych krajach arabskich? Zdecydowanie nie. Tutaj post nie jest narzucony odgórnie, a należy do wolnej woli poszczącego. Nikogo nie zdziwi to, że w jednej rodzinie, niektórzy przestrzegają postu, a inni nie. Nikt też nie zostanie ukarany za spożywanie posiłków w miejscach publicznych. W zasadzie w większych miastach i w regionach turystycznych życie toczy się na ogół normalnie, ludzie pracują, sklepy i restauracje są otwarte. W mniejszych miejscowościach czy na wschodzie Turcji może to wyglądać trochę inaczej, większość restauracji, sklepów może być zamknięta do godzin wieczornych. W mniejszych miejscowościach, nie jest też dobrze postrzegane picie, bądź jedzenie na zewnątrz w obecności innych poszczących osób.

***

W czasie Ramazanu, po wieczornym posiłku, życie przenosi się na ulice. Ludzie spacerują, a w wielu miejscach odbywają się koncerty, czy przedstawienia. Kawiarenki i restauracje są pełne gości. Ma to swój niepowtarzalny urok!

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij