Moskwa
Replika bramy do Kitaj Gorodu

Brama ta przeszkadzała w urządzaniu stalinowskich demonstracji, a zwłaszcza defilad na Placu Czerwonym, gdyż z trudem mogły przez nią przejeżdżać czołgi i artyleria czy przechodzić kolumny sportowców. Została więc w latach międzywojennych rozebrana.
Tagi: ,
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Moskwa. Replika bramy do Kitaj Gorodu
Bramę tę, jedną z kilku prowadzących do Kitaj Gorodu (Китай-Город), wzniesiono około roku 1680 w tym samym stylu, co zrekonstruowane w tamtym czasie wieże i baszty Kremla.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przechodziłem tędy podczas dawnych pobytów w Moskwie dziesiątki razy. Była to bowiem najkrótsza droga na Plac Czerwony z ulicy Gorkiego (obecnie ponownie Twerskiej) przez plac Maneżu obok hotelu Moskwa.

Ze starych zdjęć i sztychów wiedziałem, że w przeszłości stała w tym miejscu Brama Zmartwychwstania – Woskresenskije Worota Kitaj Gorodu, otoczonej murami osady kupców położonej na wschód od Kremla. Później zamykała ona od północy wjazd na Plac Czerwony między potężnym gmachem Muzeum Historycznego i domami wzniesionymi na miejscu dawnych murów tej kupieckiej osady.

Przeszkadzała w demonstracjach

Bramę tę, jedną z kilku prowadzących do Kitaj Gorodu (Китай-Город), wzniesiono około roku 1680 w tym samym stylu, co zrekonstruowane w tamtym czasie wieże i baszty Kremla. Masywną, z czerwonej cegły, z dwiema bliźniaczymi wieżami zbudowanymi na planie kwadratu każda, wznoszącymi się nad solidną budowlą z podwójnym arkadowym wejściem. Na początku XVIII w. znajdowała się w niej moskiewska mennica państwowa, główna stołeczna apteka oraz drukarnia uniwersytecka. Ówczesne – służą mu nadal – gmachy Uniwersytetu Moskiewskiego znajdowały się bowiem w pobliżu. Przy ul. Mochowej, po przeciwnej stronie Maneżu. Ponieważ jednak brama ta przeszkadzała w urządzaniu stalinowskich demonstracji, a zwłaszcza defilad na Placu Czerwonym, gdyż z trudem mogły przez nią przejeżdżać czołgi i artyleria czy przechodzić kolumny sportowców oraz innych uczestników parad, została w latach międzywojennych rozebrana.

To tylko rekonstrukcja

Odbudowano ją, ściśle rekonstruując, w roku 1995 i replika ta stanowi obecnie jeszcze jedną z atrakcji rosyjskiej stolicy. Na szczytach zielonych namiotowych wież znajdują się wielkie złocone carskie – i obecne republikańskie – orły. Nawiasem mówiąc takie same wieńczyły wieże Kremla do czasu zastąpienia ich ogromnymi rubinowymi gwiazdami. O przywróceniu na kremlowskich wieżach poprzedniej symboliki na razie tylko mówi się. Do Bramy Zmartwychwstania od zachodu przylega niewielka zielono – złota kaplica Matki Boskiej Twerskiej. Stanowi ona również replikę zabytku wzniesionego w tym miejscu, między dwoma wjazdami bramy, w końcu XVIII w. Przechowywano w niej „słynącą cudami” ikonę M.B. Iwerskiej. W prawosławiu bowiem, trochę inaczej niż w katolicyzmie, za „cudowne” uważa się nie tylko oryginały, ale również ich repliki.

Dodano: 24 listopada 2013; Aktualizacja 2 grudnia 2013;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij