Norymberga
Rzeczywiście Piękna Studnia

Trójpoziomowa wieżyca studni opiera się na ośmiokątnej cembrowinie. Wśród jej bogatych dekoracji jest 40 figur przedstawiających obraz świata w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Norymberga. Rzeczywiście Piękna Studnia
Stojącą tu kopię fontanny wykuto na początku XX wieku z wapienia muszlowego.

Norymberga (Nürnberg) zachwyca drobiazgami. W Rynku Głównym, poza straganami, bo jest to przecież przede wszystkim miejsce targowe, uwagę przyciąga także tzw. Piękna Studnia (Schönner Brunnen).

Stoi ona w pobliżu północno-zachodniego narożnika rynku. Jest wysoką, 19-metrową pozłacaną i malowaną konstrukcją przypominającą gotycki szpic kościelnej wieży. Oryginał wzniesiony w latach 1385-96 i znajdujący się obecnie (a ścisłej jego zachowane fragmenty) w norymberskim Germańskim Muzeum Narodowym, wykonano z piaskowca. Stojącą tu jego kopię wykuto na początku XX wieku z wapienia muszlowego.

Trójpoziomowa wieżyca studni opiera się na ośmiokątnej cembrowinie. Na szczycie ta gotycka wieżyca zakończona jest kwiatonem.Wśród jej bogatych dekoracji jest 40 figur przedstawiających obraz świata w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Alegorie filozofii i sztuk wyzwolonych, ewangelistów i ojców Kościoła, siedmiu książąt-elektorów, dziewięciu herosów, na górze zaś Mojżesza i siedmiu proroków. U stóp władców widoczne są twarze rzekomych wrogów Norymbergi.

Warto wiedzieć

* Od południowej strony w ochronnej kracie znajduje się ruchomy, pozłacany pierścień, chętnie kręcony zarówno przez nowożeńców jak i turystów. Zapewnia to podobno szczęście i liczne potomstwo.
* Piękną Studnię przykryto podczas II wojny światowej betonową osłoną, dzięki której przetrwała bombardowania i jest nadal jedną z głównych atrakcji miasta.

Dodano: 20 sierpnia 2018; Aktualizacja 8 września 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij