Rzym
Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści

Na słynnym rzymskim cmentarzu Verano pochowano wielu Polaków. Wśród nich znaleźli się także naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Halina Puławska
Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
Onufry Antoni Józef Korzeniowski (zm. w 1868 r.) był powstańcem listopadowym. Brał udział w Nocy Listopadowej i uhonorowany został Krzyżem Virtuti Militari.
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści
  • Rzym. Naukowcy, kolekcjonerzy, publicyści

Epitafium księcia Kazimierza Czetwertyńskiego zmarłego w Rzymie w 1839 r. jest najstarszym znanym śladem polskiego grobu na rzymskim cmentarzu Verano.

Płyta z nieistniejącego grobowca wmurowana została wtórnie w wewnętrzną ścianę Quadriportico. Jej wykonawcą w 1840 r. był rzeźbiarz Pio Fedi. Przed hermą zmarłego ukazaną znajdują się personifikacje Wiary i Miłosierdzia, na tympanonie rzeźbiarz umieścił herb książęcy Czetwertyńskich – św. Jerzy zabijający smoka. Nie wiadomo, co Kazimierz Czetwertyński robił w Rzymie i jakie miał zamiary podróżne.

Onufry Antoni Józef Korzeniowski (zm. w 1868 r.) był powstańcem listopadowym. Brał udział w Nocy Listopadowej i uhonorowany został Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Francji. Do Rzymu przybył w 1848 r. z zamiarem wstąpienia do wojska papieskiego. Nie przyjęto go, ale w Rzymie osiadł na stałe. Pochodził z Podola i był stryjecznym dziadkiem pisarza Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego znanego jako Joseph Conrad. Kolekcjonował dzieła średniowiecznych malarzy włoskich, którymi przed śmiercią obdarował kilka rzymskich kościołów. Onufry Korzeniowski sam zaprojektował dla siebie grobowiec, który umieszczony jest w niszy pod wzgórzem Rupe Caracciolo na Verano. Należy do najstarszych i najpiękniejszych polskich grobowców. Ma formę sarkofagu (został odrestaurowany w 2014 r.)

Artur Apolinary Wołyński (zm. w 1893 r.) jest w emigracyjnej historii Polski jedną z najwybitniejszych postaci. Uczestniczył w powstaniu styczniowym jako sekretarz przy Rządzie Narodowym. Na emigracji pisał artykuły o powstaniu styczniowym, o Garibaldim i o włoskim ruchu wyzwoleńczym, teksty o historii i kulturze polskiej. Był bardzo pracowitym historykiem, który swoją działalność poświęcił przede wszystkim Kopernikowi i Galileuszowi. W 1873 r. (z udziałem m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego) ogłosił – zarówno w kraju, jak i wśród Polonii – apel i zbiórkę pamiątek i publikacji dotyczących Mikołaja Kopernika. Efekt był nadspodziewany: zgromadzona została jedna z największych kolekcji kopernikańskich w Europie, która stała się zalążkiem otwartego w 1882 r. Muzeum Kopernikańskiego, które nadal istnieje przy obserwatorium astronomicznym na wzgórzu – Monte Mario.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Polskie ślady w Wiecznym Mieście

Polskie ślady w Wiecznym Mieście

Odwiedzali Rzym duchowni, świeccy studenci, artyści, podróżnicy, arystokraci. Z Rzymem łączyli swoją edukację i działalność. Dla wielu z nich Rzym stał się ostatnią przystanią...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij