Kraków-Łagiewniki
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Łagiewniki zasłynęły za sprawą, św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy i mistyczki, która w tytejszym klasztorze spędziła ostatnie lata życia. To właśnie jej wizję przedstawia wizerunek Chrystusa z wezwaniem „Jezu ufam Tobie”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Pimke/Wikimedia
Kraków-Łagiewniki. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Bazylika jest ogromna: może pomieścić pięć tysięcy osób. Góruje nad nią 77-metrowa wieża, najwyższy punkt Krakowa. W dolnym kościele centralną kaplicę poświęcono świętej Faustynie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Łagiewnickie sanktuarium ma młodą historię. Zaczęła się ona zaledwie 120 lat temu, gdy książę Aleksander Lubomirski, arystokrata, finansista i filantrop podarował Kościołowi znaczne fundusze na cel dobroczynny.

Za te pieniądze we wsi Łagiewniki pod Krakowem utworzono zakład dla dziewcząt moralnie zaniedbanych, a opiekę nad nimi powierzono Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kardynał Albin Dunajewski poświęcił kaplicę pod wezwaniem św. Józefa, klasztor i Dom Miłosierdzia 20 sierpnia 1891 roku.

Pod opieką sióstr kobiety potrzebujące moralnej odnowy uczyły się żyć i pracować. Tak było do roku 1962, kiedy władze odebrały siostrom zakład wychowawczy, pozostawiając jedynie klasztor i kaplicę. Po blisko trzydziestu latach zgromadzenie odzyskało placówkę, która teraz nosi nazwę Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. W nim siostry prowadzą internat i szkoły dla dziewcząt, które potrzebują pomocy i odnowy moralnej.

Łagiewniki zasłynęły w świecie za sprawą, św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy, mistyczki, propagatorki kultu Miłosierdzia Bożego, która w łagiewnickim klasztorze spędziła ostatnie lata krótkiego, 33-letniego życia i została pochowana na tutejszym cmentarzu. To właśnie jej wizję przedstawia słynny wizerunek Chrystusa z wezwaniem „Jezu ufam Tobie”, a mistyczne doznania i orędzie Miłosierdzia siostra Faustyna spisała w „Dzienniczku”, którego rękopis przechowywany jest nadal w klasztorze w Łagiewnikach.

Głęboki związek Jana Pawła II z Łagiewnikami ma początek jeszcze w czasach okupacji. Karol Wojtyła pracował wtedy w zakładach chemicznych Solvay (dziś na terenie nieczynnej od dawna fabryki stoi 8-metrowy metalowy krzyż ku czci Jana Pawła II) położonych w pobliżu klasztoru. Idąc czy wychodząc z pracy wstępował do zakonnej kaplicy. Bliskie było mu przesłanie siostry Faustyny. Gdy, po latach, został biskupem krakowskim rozpoczął starania o przyzwolenie na zakazany w 1959 roku przez Watykan kult Miłosierdzia Bożego, a gdy to się stało – o wyniesienie na ołtarze Faustyny Kowalskiej. Dokonał tego już jako papież: w 1993 roku została błogosławioną, w 2000 roku – świętą.

Ojciec Święty dwukrotnie odwiedził Łagiewniki. Podczas pielgrzymki w 1997 roku przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach błogosławionej Faustyny Miłosierdziu Bożemu zawierzył losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat. Pięć lat później, podczas ostatniej pielgrzymki do kraju, konsekrował nowowybudowany kościół – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Bazylika jest ogromna: może pomieścić pięć tysięcy osób. Góruje nad nią 77-metrowa wieża, najwyższy punkt Krakowa. W dolnym kościele centralną kaplicę poświęcono świętej Faustynie. Relikwie pozostały w ołtarzu starego, neogotyckiego kościoła klasztornego pod obrazem Jezusa Miłosiernego. Łaskami słynący wizerunek, namalowany przez Adolfa Hyłę w 1944 roku, opatrzony słowami „Jezu ufam Tobie” jest znany na całym świecie.

Łagiewnickie sanktuarium odwiedził także Benedykt XVI w czasie pielgrzymki do Polski w 2006 roku. Odsłonił wtedy stojący na wieży sanktuarium pomnik Jana Pawła II: papież wypuszcza z prawej dłoni gołębia pokoju.

tekst ukazał się w tygodniku Świat i Ludzie nr 18/2011

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Mamy już pięć lat!

Pięć lat. 3330 artykułów. Ponad 10 000 opublikowanych zdjęć. 108 autorów. 750 000 użytkowników. Dołącz do nas!

Czekamy na Twoją opinię...

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij