Inari
Siida – muzeum ludu dalekiej Północy

Muzeum kultury fińskich Samów – Siida – znajduje się w miasteczku Inari nad jeziorem o tej samej nazwie. W 2000 roku wygrało konkurs na najlepsze muzeum w Europie. To dawno temu, od tego czasu wiele się zmieniło, ale nadal – tak myślę – plasuje się w czołówce.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
Latem moąna zwiedzać także samski skansen obok budynku muzeum.
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
  • Inari. Siida – muzeum ludu dalekiej Północy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Samowie (Saami) to zamieszkujący północ Skandynawiii dawni (teraz osiadli) koczownicy, trudniący się hodowlą reniferów, myślistwem i rybołówstwem. Wędrowali w niewielkich grupach opartych na więzach pokrewieństwa, nazywanych siida.

Dzisiaj Siida to nazwa muzeum a jednocześnie centrum  kulturalnego Samów, mieszkańców Laponii. Nad budynkiem powiewa nad nim czerwono-niebiesko-żółta flaga. To barwy narodowe: Samowie tradycyjnie nosili strojew tych kolorach. Teraz też zakładają takie ubrania z okazji świat, albo… do pracy. Noszą je przydrożni sprzedawcy pamiątek…

Samowie, nie Lapończycy

Polska nazwa „Lapończycy” i „Laponia” pochodzi od fińskiej nazwy kraju i ludzi (lappalainen, Lappi). Nazwy te  są dla autochtonów obelżywe i nie należy ich używać w kontaktach z nimi. Lepiej używać ich własną nazwę ludu: Saami. Samowie zamieszkali Finlandii, Szwecji i Norwegii cieszą się sporą autonomią: mają własne, odrębne parlamenty i mogą decydować o wielu lokalnych sprawach, zwłaszcza tych, które mają bezpośredni związek z zachowaniem ich kultury. Wydają gazety, maja programy radiowe, telewizyjne, dialekty ich język są urzędowymi w zamieszkanych przez nich prowincjach, można sie uczyć ich w szkołach. Nie wiem jak jest z autonomią Skoltów – Samów mieszkających na półwyspie Kolskim, należącym do Rosji.

Multimedialnie o przyrodzie i obyczajach

Muzeum kultury fińskich Samów – Siida – znajduje się w miasteczku Inari nad jeziorem o tej samej nazwie. W 2000  roku wygrało konkurs na najlepsze muzeum w Europie. To dawno temu, od tego czasu wiele się zmieniło, ale nadal – tak myślę – plasuje się w czołówce. Gromadzi mnóstwo eksponatów – przedmiotów codziennego użytku i dzieł samskiej kultury. Równolegle natomiast toczy się multimedialna opowieść o historii, zwyczajach i dniu dzisiejszym północnego ludu. A wszystko na tle ekspozycji opowiadającej o polarnej przyrodzie w poszczególnych porach roku. Bardzo piękna i przemawiająca do wyobraźni ekspozycja. Na zewnątrz – skansen pełen rekonstrukcji obozowisk koczowników, poszukiwaczy złota, myśliwych, rybaków. Muzeum uzupełnia sala kinowa (film o zorzy polarnej), czytelnia, kawiarnia (kanapka z mięsem renifera!), sklep z pamiątkami (strasznie drogo)…

Warto wiedzieć

* Inari jest także siedzibą Parlamentu Fińskich Samów, działa tu samska rozgłośnia radiowa, ukazują się gazety, produkowane są programy telewizyjne.
* Lokalnym językiem – Inari – jednym z czterech głównych lapońskich dialektów, posługuje się około 300 osób, głównie starszych.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij