Suzdal
Skarby Spaskiego monastyru

W obiektach klasztornych znajdują się obecnie interesujące ekspozycje muzealne. W cerkwi Uspieńskiej – rosyjskie malarstwo naiwne. Natomiast w przylegającym do niej Domu Archimandrytów – wystawa starych ksiąg.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
Najcenniejszym zabytkiem w tym ciekawym klasztorze jest sobór oraz jego wnętrza. Zachowały się w nich niemal w całości oryginalne malowidła ścienne z roku 1689 pokrywające prawie każdy centymetr kwadratowy.
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
 • Suzdal. Skarby Spaskiego monastyru
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Potężny i bogaty monastyr Spaski (Zbawiciela) w miasteczku Suzdal, (Суздаль) oglądany z zewnątrz wygląda jak twierdza. Narożna, od strony ulicy, ceglana baszta ma kilkanaście metrów wysokości. Pokryta jest spadzistym dachem i stanowi część fortyfikacji.

W otaczającym klasztor ceglanym murze obronnym kilkumetrowej wysokości jest w sumie 12 baszt. W tym jedna, najwyższa i najpotężniejsza nadbramna, zbudowana w latach 1664-67, jest zarazem wejściem do całego kompleksu. Dalej droga do niego prowadzi przez, również nadbramną, cerkiew Błagowieszczeńską (Zwiastowania) z przełomu XVI i XVII w. Za nią zaczyna się właściwa część monastyru. Długa aleja, frontem do której stoi kilkudziesięciometrowej długości, piętrowy „Korpus bracki” z celami mnichów, z XVII-XIX w. Za nią cerkiew Nikolska (św. Mikołaja) z przylegającymi do niej izbami szpitalnymi i ustawiony poprzecznie, a zbudowany w wiekach XVIII-XIX, były korpus więzienny.

Mauzoleum księcia Pożarskiego

Środek dosyć rozległego terytorium klasztoru zajmuje sobór Spaso-Preobrażeński (Przemienienia Pańskiego) z XVI-XVII wieku, z pięcioma cebulastymi kopułami. Obok stoi dzwonnica z tego samego okresu, z 19 dzwonami grającymi codziennie koncerty. A nieco dalej druga cerkiew – refektarz, Uspieńska trapeznaja (Zaśnięcia NMP). Podobnie jak sąsiadujący z nią piętrowy korpus archimandrycki, z XVI wieku. Najmłodsze w tym zespole architektonicznym jest Mauzoleum zbudowane nad grobem księcia Dymitra Pożarskiego. Tego, który wraz z kupcem Kuźmą Mininem poprowadził Rosjan w czasie Wielkiej Smuty do walki w wojskami polsko-litewskimi pilnującymi w Moskwie interesów Dymitra Samozwańca i wypędził je z Kremla, a później z kraju. Także to mauzoleum ma swoją historię. Zbudowano je z białego marmuru włoskiego w roku 1885 według projektu akademika A.M. Gornostajewa. Zostało jednak rozebrane w latach 30. XX wieku. Obecne, monumentalne, które oglądam, wzniesiono w 1974 roku według projektu artysty rzeźbiarza N.A. Szczerbakowa i architekta I.A. Gunsta. 

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij