Wergina
Skarby w macedońskich grobowcach

Autor: Renata Majek
Jeden z czterech odnalezionych w latach 70. XX wieku grobowców, przykrytych kurhanem, był w bardzo dobrym stanie. To w nim znaleziono szczątki zmarłego w IV wieku p.n.e. Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Elswhs/Wikimedia
Wergina. Skarby w macedońskich grobowcach
Do muzeum wchodzi się jak do starożytnego kopcowego grobowca – pod ziemię.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W starszych przewodnikach nie znajdziesz tych informacji. Dowiesz się co najwyżej o tym, że w latach 1977-78 w greckiej Werginie odkryto grobowce macedońskich królów.

W 1993 roku w  maleńkiej Werginie (Βεργίνα) wybudowano muzeum, do którego trafia coraz więcej skarbów z czasów Filipa II Macedońskiego.

Podziemne muzeum

Do muzeum wchodzi się jak do starożytnego kopcowego grobowca – pod ziemię. Przemyślnie nakierowane światła, z wszechogarniającego mroku, wydobywają istne cuda. Jeden z czterech odnalezionych w latach 70. XX wieku grobowców, przykrytych kurhanem, był w bardzo dobrym stanie. To w nim znaleziono szczątki zmarłego w IV wieku p.n.e. Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego. Stojąc na prowadzących do grobowca schodach, widzimy oryginalną fasadę grobu z marmurowymi odrzwiami, ozdobionymi dwoma półkolumnami. Ponad nimi zachował się malowany joński fryz przedstawiający polowanie na dzikie zwierzęta  z udziałem Filipa. Pochodzące z IV wieku p.n.e. przedmioty zgromadzone w grobowcach, wystawione są do zwiedzania.

Larnaks ze szczątkami króla Filipa

Zobaczymy więc kunsztownie zdobiony relikwiarz (larnaks) ze szczątkami Filipa II, a nad nim misterny, złoty wieniec z liści i szyszek dębowych, uznawany za jedno z najrzadszych znalezisk archeologicznych. Jeśli  ktoś ma czas, proponuję policzyć jego elementy – podobno zachowało się 313 liści i 68 szyszek. Jest też broń zmarłego: m.in. tarcza ze złota i kości słoniowej oraz puklerz z żelaza dekorowany złotem. Do cenniejszych znalezisk należą także portrety z kości słoniowej – pozostałości z drewnianego łoża, wyobrażające Filipa II oraz syna Aleksandra w młodym wieku. To dzięki nim oraz śladom na czaszce, które zgadzały się historycznymi opisami odniesionej przez Filipa rany na twarzy, ostatecznie zidentyfikowano grobowiec, jako należący do niego.

W dawnej stolicy imperium

Obecna Wergina, to starożytna  Ajgaj (gr. Aigai), pierwsza macedońska stolica, w której – nawet po przeniesieniu jej do Pelli – chowano monarchów. Zgodnie z tradycją pochowanie władcy poza tym miejscem miało przynieść upadek dynastii – co rzeczywiście stało się po śmierci Aleksandra. W wergińskim muzeum nie znajdziemy bowiem grobu najbardziej znanego władcy z tego rodu, Aleksandra Wielkiego, umarł bowiem w Azji Mniejszej i nigdy nie sprowadzono jego ciała.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij