Krynica-Zdrój
Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?

No i jak tu sobie wyobrazić, że Słotwiny mogłyby dołączyć do projektu Siedem Dolin? Przecież nawet dwie małe stacyjki nie są się w stanie ze sobą dogadać. A razem stworzyłyby poważny ośrodek…
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
Kompleks narciarski Słotwiny dysponuje czteroosobową kolejka krzesełkową o długości około 900 m. Równolegle do niej biegnie dwuosobowy orczyk.
  • Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
  • Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
  • Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
  • Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
  • Krynica-Zdrój. Słotwiny: dlaczego dwa a nie jeden?
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najpierw zdziwiłam się, dlaczego między stokami jest taki marny przejazd. Potem, że bramki kolejki krzesełkowej nie chcą mnie puścić…

Kolejne zdziwienie przyszło, gdy na pytanie, czy z biletem z odległego o góra trzysta metrów sąsiedniego krzesła mogę tu jeździć, pani w kasie odpowiedziała: Nie. To są różne ośrodki.

Tylko u nas

Wstydzilibyście się – mruknęłam pod nosem i wróciłam na „opłacony” stok. To się może zdarzyć tylko u nas. Czy oni nie rozumieją, że gdyby wprowadzili wspólny bilet, obie ich stacje zyskałyby na atrakcyjności? Przyciągnęłyby więcej narciarzy? Przecież rozliczenie nie przedstawia najmniejszych trudności: elektroniczne impulsy księgują się niemal same. Nie rozumieją. Albo nie chcą zrozumieć. Więcej tu nie przyjadę.

Na skraju wielkiego kurortu

Rzecz działa się w Krynicy-Zdroju, w jej przysiółku Słotwiny (znanym też z wody mineralnej – Słowinki). Są tu dwie stacje narciarskie. Jedna nazywa się Kompleks Narciarski Słotwiny, druga Słotwiny Arena. Ta druga do 2015 r. znana była jako Centrum Narciarskie Azoty. Wjazd do obu znajduje się obok drewnianej cerkwi. Arena jest nieco głębiej w dolinie, kompleks niżej, przy dużych parkingach. W związku z tym jest nieco tłoczniejszy, choć 2 stycznia na żadnym nie było tłoku.

Kompleks

Bilet kupiłam przy pierwszej z brzegu, to chyba zrozumiałe. Kompleks narciarski Słotwiny dysponuje czteroosobową kolejka krzesełkową o długości około 900 m. Równolegle do niej biegnie dwuosobowy orczyk, który jedzie wyraźnie szybciej niż krzesło. Gdy nogi nie zmęczone, warto z niego skorzystać. W dół prowadzą po obu stronach dwie szerokie, łagodne trasy. Gdy tam byłam, były bardzo dobrze utrzymane. Dodatkowo jest jeszcze krótszy wyciąg talerzykowy z własnym, oddzielonym stokiem do nauki i jeszcze mniejszy – dla zupełnie początkujących. Trasy tego ośrodka mają homologację FIS do rozgrywania międzynarodowych zawodów w slalomie i w gigancie. Zawodnicza trasa ma 870 m długości i 200 m przewyższenia. Ośrodek ten uzyskał tytuł najlepszego w Małopolsce w ubiegłym sezonie. Tak przynajmniej wynika ze stosownych napisów.

Arena

Drugiego z ośrodków nie objeździłam – z góry na dół zjechałam tylko raz, a że myślałam, że jeszcze tu pobędę, nie zrobiłam żadnego zdjęcia. Nie pobyłam. Trasa jest równie łatwa, równie dobrze przygotowana, tyle że krótsza. Tamtejszy  wyciąg ma 700 m długości i 160 m różnicy poziomów, ale za to sześcioosobowe krzesło z pomarańczowymi osłonami przeciwwiatrowymi jest znacznie nowocześniejsze niż u konkurencji. Ale – jako się rzekło, nie jechałam nim, bo bramki nie puściły. Do tego jeszcze 560-metrowy orczyk i wyciąg dla dzieci. Ta stacja ma też znacznie lepszą stronę internetową niż sąsiedzi.

Niemożliwe…

No i jak tu sobie wyobrazić, że Słotwiny mogłyby dołączyć do projektu Siedem Dolin (koncept połączenia istniejących i przyszłych terenów narciarskich w Beskidzie Sądeckim od Wierchomli przez Szczawnik, Muszynę, Jasieńczyk, Jaworzynę (Czarny Potok), Słotwiny aż do Roztoki Wielkiej)? Przecież nawet dwie małe stacyjki nie są się w stanie ze sobą dogadać. A razem stworzyłyby poważny ośrodek…

Dodano: 7 stycznia 2017; Aktualizacja 20 stycznia 2017;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    januszgromek, 23 lutego 2018 @ 11:14

    Między krzesełkami na dole jest 175m, a nie 300. Fajnie jakby połączył je z Jaworzyną Krynicką, dodatkowo Jaworzynę z wyciągiem Henryk

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij