Hajnówka
Niezwykły sobór Świętej Trójcy

Znawcy architektury doszukują się inspiracji niezwykłymi dziełami francuskiego urbanisty Le Corbusiera. Interesująca, niezwykła w kształcie budowla do dziś budzi kontrowersje, choć wrosła już w krajobraz Hajnówki.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Zuzanna Grabska
Hajnówka. Niezwykły sobór Świętej Trójcy
Sobór Świętej Trójcy jest chyba największą cerkwią w kraju. Świątynia ma dwa poziomy, może pomieścić 5 tys. wiernych, jej wieża sięga 50 metrów.
 • Hajnówka. Niezwykły sobór Świętej Trójcy
 • Hajnówka. Niezwykły sobór Świętej Trójcy
 • Hajnówka. Niezwykły sobór Świętej Trójcy
 • Hajnówka. Niezwykły sobór Świętej Trójcy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce jest chyba najciekawszą budowlą w tym miasteczku, choć bardzo współczesną.

Hajnówka tak naprawdę nie ma zabytków, bo rozwinęła się w miasto dopiero w latach 70 ubiegłego wieku, gdy do pracy w ogromnych zakładach przemysłu drzewnego zaczęli ściągać mieszkańcy podlaskich wsi, w przewadze ? prawosławni. To wtedy mała, drewniana, wybudowana w 1942 roku cerkiew św. Mikołaja przestała mieścić wszystkich wiernych.

Kontrowersyjna, na pewno niecodzienna

Władze ? o dziwo ? już w 1973 roku wydały pozwolenie na budowę nowej, ogromnej cerkwi. Zaprojektował ją prof. Aleksander Grygorowicz z Poznania. Znawcy architektury doszukują się inspiracji niezwykłymi dziełami francuskiego urbanisty Le Corbusiera. Interesująca, niezwykła w kształcie budowla do dziś budzi kontrowersje, choć wrosła już w krajobraz Hajnówki. Budowa trwała 20 lat. Dyrygował nią proboszcz parafii Antoni Dziewiatowski, dziś jego imię nosi ulica, przy której stoi świątynia, a jego grobowiec znajduje się w jej podziemiach.

Niełatwo zwiedzić wnętrze

Sobór Świętej Trójcy jest chyba największą cerkwią w kraju. Świątynia ma dwa poziomy, może pomieścić 5 tys. wiernych, jej wieża sięga 50 metrów. Główny ikonostas przedzielający przestrzeń górnej cerkwi wykonany jest z betonu i pokryty ceramiczną okładziną. W dolnej cerkwi – z drewna. Całe wnętrze pokrywają polichromie autorstwa greckiego artysty Dymitriosa Andonopulosa nawiązujące do wzorów dawnego malarstwa bizantyjskiego. Warto zwrócić uwagę na ogromny żyrandol (panikadiło) ozdobiony witrażami przedstawiającymi świętych. Ma kształt krzyża greckiego i upamiętnia 1000-lecie chrztu Rusi. Witraże, rzadkie w cerkwiach, zdobią też okna. Zwiedzanie cerkwi sprawia jednak nieco kłopotu, ponieważ poza godzinami nabożeństw jest zamknięta i nie da się jej obejrzeć w spokoju. Trzeba się więc wybrać albo przed, albo po mszy.

Warto wiedzieć

* Od trzydziestu lat w hajnowskiej cerkwi odbywa się międzynarodowy festiwal, obecnie pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
* Starą cerkiew św. Mikołaja przeniesiono do wsi Czyże.
* W Hajnówce są trzy parafie prawosławne, należy do nich 2/3 mieszkańców miasta.

Dodano: 16 stycznia 2012; Aktualizacja 7 lutego 2012;
 

Komentarze: 2

  mirabar, 3 stycznia 2014 @ 08:24

  Oj nieprawda:) Byłam z mężem latem w Hajnówce i poprosiliśmy przesympatycznego księdza o możliwość zwiedzenia cerkwi i co?.. nie miał za dużo czasu dla nas, ale otworzył nam cerkiew i pokrótce opowiedział nam o niej.Wrażenia – bezcenne:)Aby zobaczyć drugi poziom świątyni po prostu zostaliśmy jedną noc w Hajnówce i rano pobiegłam na liturgię…Od tego czasu jestem ogromnym sympatykiem obrządku prawosławnego:)Ale dodam: obrządku prawosławnego w Hajnówce:)Bywałam pózniej w cerkwiach na dolnym śląsku,w bieszczadach i nic nie „przebije”Soboru Świętej Trójcy.Bardzo żałuję,że nie mogę w tym roku pojechać na Święta Bożego Narodzenia w tej cerkwi,ale do Świąt Wielkanocnych przymierzę się już wcześniej:)A może ktoś by mnie zaprosił na ślub prawosławny w tej Świątyni?Mieszkam w Warszawie,ale przyjadę:)Proszę tylko o datę i godzinę.Turyści, szczerze polecam tę cerkiew waszej uwadze,polecam przesympatycznych mieszkańców Hajnówki i oczywiście urzędników w Hajnówce, którzy potrafili mnie zachęcić do zwiedzenia Hajnówki i Podlasia.Dziękuję bardzo za wrażenia.Jeszcze raz powtórzę – BEZCENNE:)

  bialystokprzewodnik, 20 sierpnia 2019 @ 08:19

  Cerkiew pw. Św. Ducha w Białymstoku jest największą cerkwią w Polsce i, jak na razie, drugą co do wielkości w Europie. Druga pozycja jest jednak zagrożona, gdyż w Sarajewie buduje się (chyba) jeszcze większą, bo różne informacje docierają.
  Zapraszam na Podlasie, to magiczne kraina i zawsze odkryjecie coś nowego i unikalnego.
  Adam (przewodnik)

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij