Oronne
Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko

Pod tą przydrożna sosną, według legendy, naczelnik powstania Tadeusz Kościuszko, odpoczywał w drodze na pola pod Maciejowicami, na których rozegrała się ostatnia, przegrana bitwa insurekcji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko
W kolejnych latach ubytki w pniu martwego drzewa wypełniano betonem a kikut przykryto daszkiem. Całość wygląda teraz jak drewniano-betonowa instalacja artystyczna.
  • Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko
  • Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko
  • Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko
  • Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko
  • Oronne. Pod tą sosną odpoczywał Kościuszko

To drzewo-pomnik znajduje się przy drodze nr 807 miedzy miejscowościami Oronne i Sobolew, w pobliżu Maciejowic, w powiecie garwolińskim.

Pod sosną według legendy Tadeusz Kościuszko, naczelnik powstania, odpoczywał w drodze na pola pod Maciejowicami, na których rozegrała się ostatnia bitwa insurekcji. Przegrane starcie z korpusem generała Iwana Fersena, w którym Kościuszko został ranny i dostał się do niewoli, rozegrało się 10 października 1794 roku. Ostatecznie przypieczętowało klęskę powstania.

Jak drzewo stało się pomnikiem

Odpoczynek Kościuszki pod sosną nie jest udokumentowany, ale historycy przypuszczają, że może być w niej sporo prawdy. Prawdopodobnie właśnie w tym miejscu stały tabory wojska polskiego. W 1929 roku staraniem Sejmiku Garwolińskiego wmurowano pod sosną tablicę upamiętniającą to wydarzenie. W roku 2004 z okazji 210 rocznicy insurekcji dołożono drugą – od mieszkańców gminy Sobolew. Obie możemy oglądać dziś. W kolejnych latach ubytki w pniu martwego drzewa wypełniano betonem a kikut przykryto daszkiem. Całość wygląda teraz jak drewniano-betonowa instalacja artystyczna. Obok stoi kapliczka, jakich wiele w tej części Mazowsza. Szkoda jednak, że nie pomyślano o choćby malutkim parkingu, na którym można by zatrzymać samochód. Jest tylko mała, wyjeżdżona przez pojazdy zatoczka na poboczu.

Warto wiedzieć

W okolicy znajduje się więcej pamiątek po bitwie pod Maciejowicami. W samej miejscowości Maciejowice w dawnym ratuszu jest muzeum Kościuszki i maciejowickiej bitwy. Na rynku jeden pomnik, na wschodnim skraju zabudowy – drugi. Przed dworem (ruina) w Podzamczu, w którym opatrywano rannego stoi pamiątkowy obelisk, a we wsi Krępa, w miejscu gdzie pojmano naczelnika, znajduje się usypany w 1861 r. Kopiec Kościuszki.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem insurekcji

Szlakiem insurekcji

To powstanie miało uratować rozpadającą się Rzeczpospolitą. Upadek insurekcji przyspieszył koniec państwa. Ale to ciagle waże wspomnienie z naszej historii.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij