Górzno
Spichlerz jakich mało

Dwór jest, ale trudno na nim zatrzymać oko. Za to spichlerz! To jeden z nielicznych zachowanych w Polsce drewnianych spichlerzy galeriowych. Ma konstrukcję zrębową, dwie kondygnacje, pokryty jest gontem. Postawiono go w tym miejscu w XVII wieku!
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Górzno. Spichlerz jakich mało
Zwiedzanie spichlerza nie jest proste. Stoi na rozległym dworskim dziedzińcu, na ładnie przystrzyżonym trawniku. Teren jest jednak własnością prywatną, a wstęp wzbroniony.
  • Górzno. Spichlerz jakich mało
  • Górzno. Spichlerz jakich mało
  • Górzno. Spichlerz jakich mało
  • Górzno. Spichlerz jakich mało
  • Górzno. Spichlerz jakich mało
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na ogół było tak, że dwory budowano porządnie. Wiele z nich przetrwało do naszych czasów. Zabudowania gospodarcze stawiano często mniej solidnie. Z gorszych materiałów, z mniejszą dbałością o szczegóły. A że eksploatowane były intensywniej, szybciej popadały w ruinę. W Górznie najwyraźniej działo się inaczej.

Dwór jest, ale trudno na nim zatrzymać oko. Niewyględny, dość zaniedbany. Wzrok przyciąga raczej stojący obok neogotycki pawilon: świeżo odnowiony kontrastuje białymi ścianami z zielenią niewielkiego parku. Za to spichlerz! To jeden z nielicznych zachowanych w Polsce drewnianych spichlerzy galeriowych. Ma konstrukcję zrębową, dwie kondygnacje, pokryty jest gontem. Zachował się w bardzo dobrym stanie, w dodatku nie w skansenie, ale na miejscu, na którym go postawiono w XVII wieku! W dodatku pozostał w niezmienionej formie.

Zwiedzanie spichlerza nie jest proste. Stoi na rozległym dworskim dziedzińcu, na ładnie przystrzyżonym trawniku. Teren jest jednak własnością prywatną, a wstęp wzbroniony. Można na niezwykły zabytek popatrzeć zza ogrodzenia, lub poprosić o zgodę na przekroczenie bramy, za którą toczy się życie jakiegoś przedsiębiorstwa. A nuż się uda. Ale nawet wtedy nie zobaczymy wnętrza spichlerza, bo stanowi ono skład przedmiotów różnych.

Do zabudowań dworskich prowadzi kasztanowa aleja, a na jej końcu, na skraju dworskiego dziedzińca rośnie pomnikowy dąb. We wsi znajduje się barokowy kościół parafialny, przebudowany po zniszczeniach pierwszej wojny światowej. W sumie niebrzydki. W środku interesująca chrzcielnica z 1688 roku.  Przy ostrym zakręcie drogi do Żelechowa, prawie w środku wsi jest wzgórek, zarośnięty obecnie krzakami. To Szwedowa Górka; w XIV wieku stał tu dwór rycerski.

Warto wiedzieć

Wieś leży nieco na wschód od drogi z Warszawy do Lublina, tuż za powiatowym Garwolinem. Jej nazwa pochodzi od słowa „górny”, a to dlatego, że rozlokowała się na pagórkach.

Zajrzyj na te strony:

 

Komentarze: 1

    ~nick, 5 stycznia 2019 @ 16:06

    Mam nadzieję, że zabytki te będą sumiennie zadbane.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij