Wolność
Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy

Historia niecodziennej nazwy sięga średniowiecza. W XIV w. tutejszy las Krzyżacy przekazali miastu Chojnice zwalniając go od podatku. Wtedy to ponoć zyskał nazwę „Wolność”.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Wolność. Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy
Panorama z obrazka trochę na wyrost, chyba z lotu ptaka, ale widoczek w realu ładny.
  • Wolność. Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy
  • Wolność. Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy
  • Wolność. Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy
  • Wolność. Spojrzenie na Zaborski Park Krajobrazowy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zatrzymujemy się na przydrożnym parkingu. Duży, przestronny, taki z czasów wczesnego Gierka. W każdym razie i poetyka, i wykonanie, i zaznaczony silnie ząb czasu, tak każą go datować…

Zostawiamy samochód na najniższym poziomie. Idziemy na taras widokowy z tablicą informującą, co też właściwie stąd widać . Panorama z obrazka trochę na wyrost, chyba zrobiona z lotu ptaka. Jezioro chowa się w krzakach, ale widoczek w realu ładny.  Jeszcze wyżej – kamienno-betonowy posąg Światowida. Za plecami – las bukowy.

To miejsce nazywa się Wolność

Znajduje się ono około 6 km od Chojnic, przy drodze w stronę Bytowa, tej którą w czasach dwudziestolecia międzywojennego przebiegała granica między II Rzeczpospolitą i III Rzeszą. Jednak historia niecodziennej nazwy sięga czasów znacznie wcześniejszych. W XIV w. tutejszy las  Krzyżacy przekazali miastu Chojnice zwalniając go od podatku. Wtedy to ponoć zyskał nazwę „Wolność”. Na pobliskim wzgórzu (najwyższym w okolicy, 206 m n. p. m.)  – noszącym także nazwę Wolność – odkryto  pozostałość średniowiecznego grodziska, datowanego na VIII-X wiek.

Kraj za borami

Z punktu widokowego roztacza się panorama na morenowe wzgórza polodowcowe  w rejonie największego tutejszego kurortu – wsi Charzykowy. Między nimi widać wąski pasek południowo-zachodniej część Jeziora Charzykowskiego. To teren chroniony w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Park ten utworzono w 1990 r. i nazwano Chojnickim. Prawie natychmiast jednak  zmieniono tę nazwę na obecną,  nawiązującą do historycznej Ziemi Zaborskiej, południowej części Kaszub. Nazwę tłumaczy się jako obszary położone „za borami”, z dala od władzy świeckiej i duchownej… Stolicą ziemi Zaborskiej są Brusy.

Tu napracował się lodowiec

W granicach parku znajduje się 48 jezior, a największym z nich jest właśnie Charzykowskie. Tak jak pobliskie Długie, Karsińskie, Witoczno, Kosobudno i Łąckie, jest ono przepływowym  jeziorem rynnowym, a przepływa przez nie Brda. Osobliwością  okolicy są także rozrzucone wśród moren małe jeziorka lobeliowe z kryształowo czystą wodą i bagienne jeziorka dystroficzne. Wokół nich piaszczyste morenowe wały i sandry, pola żwirowe naniesione przez wypływającą spod dawnych lodowców wodę. Jedne i drugie porośnięte są lasem bukowym i sosnowym borem. Najbliższą okolicę punktu widokowego Wolność można poznać prowadzącą do jeziora Chrzykowskiego ścieżką dydaktyczną. Przy parkingu stoi ostatnia, dziewiąta jej tablica. Po drodze zobaczymy las bukowy, bagno, kilka źródełek w tym jedno mineralne i osadę… o nazwie Wolność. Spacer można połączyć z wycieczką kursującym po jeziorze stateczkiem.

Warto wiedzieć

* W 1996 r. z części Zaborskiego Parku Krajobrazowego, w rejonie Strugi Siedmiu Jezior, wykrojono Park Narodowy „Bory Tucholskie”.
* W 2010 r.  parki krajobrazowe województwa pomorskiego (siedem parków), w tym Zaborski Park Krajobrazowy, zostały połączone w Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Zaborski Park Krajobrazowy należy do obszaru Natura 2000.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij